Таємні програми електронного стеження Агентства національної безпеки (АНБ) суперечать конституції США. Попереднє рішення за позовом двох приватних осіб до адміністрації Барака Обами виніс у понеділок, 16 грудня, окружний суддя у Вашингтоні Річард Леон.
"Я не можу уявити собі більш нерозбірливого і необґрунтованого вторгнення в особисте життя громадян, ніж цей систематичний збір інформації з використанням сучасних технологій та зберігання персональних даних майже про кожну людину", - написав Леон про цю справу. Він також скептично поставився до ефективності подібних програм АНБ, зазначивши, що досі не відомо жодного випадку, коли за їхньою допомогою вдалося б запобігти серйозному теракту.
Суддя вважає, що в американців Леррі Клеймана і Чарльза Стренджа хороші шанси виграти позов у уряду США, оскільки дії АНБ порушують основні права і свободи, гарантовані четвертою поправкою до основного закону країни. У той же час Леон повідомив, що його висновки мають поки попередній характер, оскільки міністерство юстиції напевно буде їх оскаржувати. У мін'юсті підтвердили, що готують відповідь на судову ухвалу.
Проте юристи вважають, що рішення, яке виніс суддя на початковому етапі вивчення справи, у будь-якому випадку здійснить серйозний вплив на дискусії, які тривають в американському суспільстві з приводу програм АНБ. Відомості про ці програми, направлені на збір даних про телефонні дзвінки та обмін інформацією з інтернету у всьому світі, передав ЗМІ колишній працівник АНБ 3, який отримав притулок у Росії. Вважається, що поки оприлюднено лише малу частину з сотень тисяч документів, викрадених ним в АНБ.
У минулі вихідні дні співробітник відомства Річард Леджетт, що веде розслідування витоку інформації, організованого Сноуденом, повідомив, що був би готовий надати йому амністію в обмін на його обіцянку припинити подальшу публікацію секретів американської розвідки. Проте прес-секретар Білого дому Джей Карні заявив у понеділок, що позиція адміністрації Обами у цій справі не змінилася. За його словами, Сноуден скоїв злочин і повинен постати у США перед судом. !zn
Читайте також:
Барак Обама не користується iPhone з міркувань безпеки
Американські спецслужби стежать за переміщенням мобільних телефонів по всьому світу
The Guardian опублікував всього 1% секретних матеріалів Сноудена