Про постковідний синдром досі відомо мало, тривають дослідження — DW

Поділитися
Про постковідний синдром досі відомо мало, тривають дослідження — DW © burst/@matthew_henry
Довгострокові наслідки коронавірусу будуть відомі лише через декілька років.

Із затяжними симптомами хвороби після коронавірусу стикаються мільйони людей по всьому світу. Наразі вчені досліджують це явище та намагаються з’ясувати його причини, проте довгострокові наслідки COVID-19 нам будуть відомі лише через багато років, ідеться в матеріалі DW

Що таке довготривалий коронавірус?

Коли люди довго хворіють на COVID-19, виснажливі симптоми інфекції SARS-CoV-2 не зникають одразу після того, як вірус покине організм. Ускладнене дихання, сильна втома і біль у грудях можуть лишатися протягом місяців після зараження, що робить повернення до звичайного ритму життя нелегким. 

Деякі дослідження показують, що 14-30% пацієнтів, хворих на COVID-19, мають принаймні один симптом довготривалого перебігу коронавірусу протягом 90 днів після одужання від інфекції.

Це означає, що з 395 мільйонів випадків COVID-19 у всьому світі (станом на 10 лютого) від 55 до 120 мільйонів людей потерпали від його довготривалої форми.

Наразі даних про довгострокові наслідки тривалого COVID-19 для окремих людей та суспільства в цілому небагато. Пройдуть роки, перш ніж ми отримаємо достовірні показники.

Дослідники виявили ряд факторів ризику довготривалого коронавірусу, але вчені все ще намагаються з’ясувати, що саме викликає ускладнення хвороби. Для різних пацієнтів причини не однакові, досі залишається загадкою, чому в одних людей розвивається тривалий COVID-19, а в інших — ні.

Чи має тривалий COVID-19, спричинений Омікроном, легший перебіг?

Наразі Омікрон є домінуючим варіантом коронавірусу SARS-CoV-2. І багато даних свідчать про те, що він викликає легку форму захворювання в більшості випадків.

Це також одна з найбільш заразних мутацій COVID-19, і виникають занепокоєння, що велика кількість випадків Омікрону може призвести до збільшення випадків довготривалого коронавірусу.

Імовірність розвитку тривалої форми COVID-19 вище після важкої інфекції, але зберігається незалежно від перебігу хвороби. 

Що викликає довготривалий COVID-19?

Тривалий коронавірус охарактеризовано як гетерогенний синдром: він може бути викликаний різними факторами або їхнім поєднанням. Це свідчить про те, що існує більше ніж один вид такого захворювання.

«Існує щонайменше два різні типи довготривалого коронавірусу: один виникає у пацієнтів, перебіг хвороби в яких був настільки важким, що їх лікували у відділенні інтенсивної терапії через загрозу життю. Інший може виникнути в осіб, котрі мали легку та помірну тяжкість симптомів», – сказав представник Німецького інституту дослідження мозку, DZNE, Йоахім Шульце.

Більш важка форма тривалого COVID спричинена ураженням кількох органів.

Поставити правильний діагноз

Щоб правильно діагностувати та лікувати довготривалий коронавірус, лікарі мають зрозуміти механізм його дії, і вчені вже досягли певних успіхів у цьому питанні. 

Наприклад, у Німеччині офтальмологи провели дослідження капілярів очей у пацієнтів з тривалим COVID-19. Результати показали, що коронавірус може певний час впливати на форму деяких кровоносних судин і циркуляцію крові.

Інше дослідження, опубліковане в січні, виявило чотири основні фактори ризику: високий рівень РНК SARS-CoV-2 у зразках крові, наявність аутоантитіл, які атакують власні тканини організму, цукровий діабет 2 типу та реактивація попередньої інфекції вірусу Епштейна-Барр.

Науковці також виявили специфічні антитіла в крові хворих на тривалий COVID-19.

Такі результати демонструють, як певні фактори можуть підвищити загрозу тривалого захворювання COVID-19. Але їх недостатньо, щоб передбачити, чи перебуває людина в групі ризику. Окрім того, дослідники поки не знають, чому деякі пацієнти із високими шансами ускладнень уникають їх.

Довгостроковий вплив на людей та суспільство

Є ще одна річ, яку ми не можемо передбачити – як довго COVID-19 впливатиме на окремих людей і спільноти в найближчі роки. Наразі нам просто бракує даних про вплив довготривалого коронавірусу на глобальну економіку, громади та медичну сферу.

Напрацювання таких даних потребує багатьох років, але вже зараз вчені відстежують розвиток подій та накопичують інформацію. Деякі широкомасштабні дослідження мають на меті відстежувати здоров’я людей ще довго після зараження COVID-19 та одужання.

Інші дослідження спрямовані на вирахування впливу тривалого COVID-19 на системи охорони здоров’я, суспільство та економіку.

Але вчені, такі як Йоахім Шультце з DZNE, говорять про те, що нам потрібно більше досліджень, аби забезпечити краще діагностування та лікування різних форм тривалого коронавірусу. Вони вважають, що їм знадобиться набагато більше даних, щоб зрозуміти загальний вплив цього стану.

Чи захищають вакцини від тривалого COVID-19?

Деякі дані свідчать про те, що вакцини можуть знизити ризик розвитку тривалого COVID-19.

Ізраїльське та британське дослідження інформують, що люди, які отримали дві дози вакцини, рідше повідомляють про тривалі симптоми коронавірусу, ніж нещеплені. 

Вчені також зазначили, що вакцини не можуть спричинити довготривалий перебіг хвороби, бо його провокує тільки вірусна інфекція. За їхніми словами, щеплення допомагають знизити ризики, пов’язані з хворобою, двома способами: через уникнення зараження і зменшення вираженості симптомів, якщо воно все-таки відбулось.

Однак вакцини не повністю усувають ризик тривалого захворювання на COVID-19. 

«Тому важливо, щоб вченим було дозволено розробляти нові діагностичні інструменти та терапевтичні методи проти тривалого COVID-19, а також продовжувати детально досліджувати його загальний вплив на суспільство», – зазначає Шульце.

Сертифікат про щеплення бустерною дозою вакцини від коронавірусу тепер можна згенерувати у додатку «Дія».

«Відсьогодні усі, хто отримав бустерну дозу щеплення від COVID-19, можуть завантажити новий COVID-сертифікат», – повідомило Міністерство охорони здоров’я України.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі