Американський "чорний вівторок", коли почалося часткове припинення роботи уряду через так і не затверджений бюджет на новий фінансовий рік (почався 1 жовтня), поки не приніс потрясінь світовій економіці і не викликав паніки на ринках. Однак ситуація хитка: поки незрозуміло, як у США будуть виходити з кризи, оскільки принципові розбіжності щодо бюджету залишаються, і перспектив зближення позицій не спостерігається. Призупинення роботи федеральних установ може розтягнутися на кілька тижнів, і тоді становище погіршиться.
Часткове закриття органів виконавчої влади буде коштувати американській економіці найменше 300 мільйонів доларів на день, підрахували в аналітичному агентстві IHS, на яке посилається Bloomberg. Moody's Analytics вважає, що за три-чотири тижні такого простою буде втрачено 55 мільярдів доларів, повідомляє CNN Money. Остання сума співвідносна зі збитком від урагану "Катріна", який зруйнував Новий Орлеан.
Преса роз'яснює, як ситуація торкнеться простих американців та іноземних громадян, що бажають відвідати США або там працювати. Так, може бути відкладено прохання про кредити, розгляд цивільних позовів, видання паспортів та нетермінову медичну допомогу, йдеться у матеріалах за темою.
The Wall Street Journal нагадує, що під час аналогічних ситуацій у 1995-1996 роках щодня залишалися необробленими 200 тисяч прохань американців про видання паспортів і близько 20-30 тисяч запитів іноземців на отримання віз. За неофіційними даними, тоді американські авіакомпанії і турбізнес зазнали мільйонних збитків.
ТАКОЖ: "Чорний вівторок" у США: через відсутність бюджету частково припинено роботу уряду
Втім, цього разу, згідно з планами, консульська служба США буде "працювати на 100% за умови, що збори будуть достатніми для фінансування їхньої діяльності". Так що, принаймні, американці зможуть отримувати паспорти (необхідні їм в основному для виїзду за кордон), повідомляється у статті.
Охочим працювати у США варто взяти до уваги наступне: у період призупинення роботи держустанов не буде працювати онлайн-система E-Verify, що дозволяє роботодавцю встановити, чи відповідає потенційний працівник критеріям для роботи в країні. До цієї системи підключено більше 404 тисяч роботодавців, за 2012 фінансовий рік через неї надійшло більше 21 мільйона запитів, інформує видання.
Врегулювання трудових конфліктів буде відстрочено. Припиниться розгляд прохань про кредити для малого бізнесу, буде обмежено розгляд цивільних позовів у судах, припиниться збір статистичних даних.
Виплата пенсій не припиниться. У звичайному режимі продовжить роботу пошта США. Програми медичного страхування Medicare і Medicaid продовжать виплачувати гроші, щоправда, якщо криза затягнеться на кілька тижнів, можливі труднощі, йдеться у статті. Медичне обслуговування не буде припинено, коли мова йде про пацієнтів лікарень та екстрену допомогу амбулаторним хворим.
Не припиняться перевірки імпортних продуктів, але припиниться нагляд за випадками інфекційних хвороб.
Національна безпека не постраждає, запевнила влада, як і безпека громадян: відповідальні за це відомства будуть виконувати функції у повному обсязі. Разом з тим журналісти виявили, що урізання бюджету частково позначилося на армії США. "Кораблі вже рідше виходять у море, льотчики менше літають", - констатував міністр ВМС Рей Мабус. !zn
Читайте також:
Сенат США наблизив зупинку уряду, відхиливши бюджетний компроміс
Міністр фінансів США пригрозив Конгресу банкрутством держави
США знову на межі дефолту: держборг перевищив 16,7 трильйона доларів