Президент Польщі, Литви, Латвії та Естонії висунули три вимоги до президента Білорусі Олександра Лукашенка. Їх виконання дасть його режиму можливість уникнути міжнародної ізоляції, передає «Європейська правда».
Для цього Лукашенко повинен:
- Забезпечити деескалацію ситуації і негайне припинення насильства проти білоруського народу;
- Негайно звільнити всіх затриманих і припинити подальші переслідування;
- Негайно розпочати діалог з громадянами Білорусі, організувавши круглий стіл національного примирення за участю представників уряду та громадянського суспільства.
«Слухайте голос своїх громадян і дозвольте їм говорити вільно... Це стало б відповідним кроком до початку справжнього національного діалогу. Ми твердо віримо, що діалог - це завжди кращий шлях для просування соціального розвитку, обговорення реформ і майбутнього вашої країни», - звернулися до Лукашенка президенти чотирьох країн.
Вони запевнили, що якщо офіційний Мінськ виконає перераховані вимоги, двері до співпраці з міжнародним співтовариством залишаться відкритими.
«Ізоляція - це не шлях до процвітання і розвитку будь-якої нації. Ми готові запропонувати свої посередницькі зусилля для досягнення мирного врегулювання в Білорусі і зміцнення незалежності і суверенітету вашої країни», - підкреслили підписанти.
«Ми, президенти Литви, Польщі, Латвії та Естонії як регіональні сусіди Білорусі, члени НАТО і ЄС, хочемо, щоб Білорусь була стабільною, демократичною, незалежною і процвітаючою країною», - йдеться у зверненні глав чотирьох держав.
Напередодні президент Литви Гітанас Науседа заявив, що Євросоюз може направити офіційного представника в Білорусь для переговорів з владою. За його словами, саме Литва може стати посередником у переговорах між владою і опозицією.
Перед цим голови МЗС України, Литви і Польщі висловили готовність допомогти Білорусі в подоланні політичної кризи, а також закликали Олександра Лукашенка припинити насильство і звільнити затриманих.
9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента країни, Олександр Лукашенко, який править країною з 1994 року, брав участь у них уже вшосте.
За даними офіційного екзит-полу (єдиного дозволеного в країні), Лукашенко отримав 79,7%, а кандидат від об'єднаної опозиції Світлана Тихановськ - 6,8%.
Голова ЦВК Білорусі Лідія Єрмошина, не чекаючи завершення підрахунку голосів, фактично оголосила Олександра Лукашенка переможцем виборів і закликала інших кандидатів «визнати свою поразку, привітати переможця і не хвилювати народ».
Після цього по всій Білорусі відновилися акції протесту, під час яких відбулися криваві зіткнення з силовиками. З різних міст країни надходили повідомлення про фальсифікації.
Тисячі людей були затримані і побиті силовиками, як мінімум двоє протестувальників загинули.
Євросоюз, США, НАТО і Рада Європи констатували, що вибори в Білорусі не були ні прозорими, ні демократичними, і закликали офіційний Мінськ поважати права і свободи громадян. Олександра Лукашенка привітали з перемогою лише лідери РФ, Китаю, Вірменії і Молдови.
Чи впаде режим Лукашенка за результатами вуличних протестів, читайте в статті Володимира Кравченка «Білорусь вимагає змін» для ZN.UA.