Інавгурація американського президента - це урочиста та символічна подія, що відзначає мирний, демократичний перехід влади. Ритуал цілком знайомий і звичний. Але запланована інавгурація нового американського лідера Джо Байдена буде відбуватися під посиленою військовою охороною на тлі загострення ситуації з COVID-19 та погроз прихильників попередника Дональда Трампа. Рідко президентство починалося за таких невдалих обставин. У сукупності проблеми, з якими зіштовхнеться Байден, є фактично безпрецедентними, пише британська газета The Guardian.
Тим не менше, більшість американців та решту демократичного світу неабияк обнадіює новий курс США, який обіцяє прийняти Джо Байден після чотирьох років хаотичного президентства Трампа. Ще рік тому скептики прогнозували впевнену поразку Байдена, схиляючись до того, що він «занадто старий і занадто неяскравий». Однак, зараз важко уявити собі іншого представника Демократичної партії США, який би зміг показати свій спокій та авторитет, який вже встигнув продемонструвати Джо Байден під час надзвичайно складного періоду переходу влади.
Відмова Дональда Трампа прийняти свою поразку та його бойкот інавгурації суперника говорять про глибокі національні розбіжності, які Байден повинен спробувати вилікувати. Демократ закликає громадян об'єднатись для вирішення виклику пандемії та супутніх політичних і економічних криз.
"Загальне здоров'я американської нації під загрозою", - говорить Байден.
За багатьма показниками Байден вже фактично виконує обов'язки президента. Трамп зрікся відповідальності, але все ще перешкоджає своєму супернику. Його другий процес імпічменту в Сенаті може стати завадою для невідкладної роботи, яку повинен виконувати Байден.
Щоб вижити як серйозна політична партія, Республіканська партія США повинна очиститися від згубного впливу Трампа і заборонити йому займати керівні державні посади в майбутньому.
Перспективи федерального прокурора, який проводить кримінальне розслідування проти Трампа, виглядають досить широкими. Але все це може послужити поглибленню розколів у країні.
Байден не повинен дозволяти собі відволікатися. Зробивши пандемію своїм головним пріоритетом, він все ще може відкрити нові шляхи до національного зцілення, як політичного, так і фізичного. Його оголошення про пакет порятунку економіки в розмірі 1,9 трлн доларів, якщо його підтримає Конгрес, може допомогти стабілізувати ситуацію з коронавірусом та відновити довіру серед незадоволених прихильників Трампа, продемонструвавши їм, що при правильному керівництві уряд може зробити набагато більше.
На додаток до 400 мільярдів доларів на прискорення темпу вакцинації, пакет передбачає 350 мільярдів доларів для державних та місцевих органів влади на допомогу найбільш постраждалим громадянам. Збільшення прямих виплат фізичним особам та покращення допомоги на догляд за дітьми, а також суттєве підвищення мінімальної заробітної плати, могли б почати переконувати багатьох відчужених американців у тому, що Байден серйозно говорив про «новий початок».
Приблизно така ж логіка стосується ще більш широкого обіцяного плану економічного стимулювання, який передбачає фінансування створення робочих місць, інфраструктурні проекти, перехід до чистої енергетики та покращення сфери охорони здоров'я. Повернення процвітання може значно допомогти вигнати привидів епохи Трампа. З часом це могло б навіть допомогти вилікувати «расові рани» в Америці - ще одна велика проблема, з якою зіштовхнувся Байден.
Якщо лише декілька з цих амбітних ідей будуть втілені в життя, вони допоможуть змінити погляди тих, хто вважав Байдена нездатним досягнути реальних змін. І якби такий відомий демократичний лідер, як Байден, реалізував свої амбіційні політичні плани, це знизило б популярність правих популістів, націоналістів та автократів, схожих на Трампа. Найближчі кілька місяців мають ключове значення для Байдена.
Байден веде боротьбу не лише за майбутнє Америки. Це також стосується Європи та решти світу. Безліч викликів за кордоном є не менш терміновими, ніж у межах США. Багато демократичних країн відчайдушно чіпляються за обіцянку Байдена повернути Америку до боротьби зі світовою кліматичною кризою. Повторне приєднання США до Паризької угоди - правильний крок. Іншим важливим кроком є встановлення довгострокових кліматичних цілей та досягнення вуглецевої нейтральності. Але США, як і Китай та інші великі економіки, повинні діяти швидко. Чи зробить Байден важливий «політичний стрибок»? Чи має він достатньо рішучості для цього? Наразі це невідомо.
Ті, хто шукає швидкого вирішення інших міжнародних проблем - перемир'я з Пекіном, деескалація Ірану, зупинка війни у Ємені та Сирії, відродження ООН, також потребують терпіння, адже глобальний порядок занадто сильно пошкоджений. Усі проблеми потребують термінового вирішення, але все не можна зробити відразу.
США ледве врятувались від хаотичної епохи Трампа. Проект «зцілення» нації, який обіцяє реалізувати Байден, починається з правильних ідей: оздоровити Америку, запустити економіку, відновити віру в демократичне управління, реабілітувати світовий імідж США. З огляду на потужні виклики, з якими зіштовхнувся світ із боку Китаю, Росії та інших країн, Байдену може знадобитися деякий час. Джо Байден – потужний лідер, але він не чудотворець. Однак, саме Байден став надією на нове майбутнє як для Америки, так і для світу, резюмує видання.
Інавгурація Джо Байдена запланована на 20 січня. Кількість відвідувачів церемонії буде обмежена через пандемію коронавірусу. Нашу країну представлятиме посол України в США. Відвідати інавгурацію планують Барак Обама, Білл Клінтон і Джордж Буш-молодший.
Дональд Трамп всупереч традиції не збирається брати участь в церемонії передачі влади і залишить Білий дім до початку процедури. Докладніше про те, що Трамп залишає в спадок Байдену, читайте в матеріалі Олега Шамшура «Пейзаж після битви» у ZN.UA.