Популісти здобули ще одну перемогу в ЄС, змусивши Ренці піти – WP

Поділитися
Популісти здобули ще одну перемогу в ЄС, змусивши Ренці піти – WP Відставка Ренці ще не означає, що популісти прийдуть до влади в Італії. © Facebook/Matteo Renzi
Однак вибори в Австрії дають надію, що ще не все втрачено.

Європейський політичний істеблішмент зазнав нової поразки, намагаючись стримати наступ популістських рухів, які виступають проти еліт. Цього разу прем'єр-міністр Італії Маттео Ренці пішов у відставку після того, як виборці проголосували проти його конституційних реформ.

Про це сьогодні пише Washington Post, додаючи, що на імпульсі після перемоги на виборах в США Дональда Трампа популістські рухи в Італії зміцнили свої позиції. І це могло зіграти свою роль. Після поразки Ренці на референдумі над третьою економікою в ЄС нависли серйозні загрози, оскільки італійська банківська система з намагається запобігти краху.

Втім, на думку видання, прихід популістів до влади у Італії станеться не обов'язково, адже правоцентристська "Демократична партія" досі домінує в парламенті. І вибори проводити не обов'язково до 2018 року. Однак багато чого буде залежати від процесу формування нового уряду, а також від того, як популістські і євроскептичні партії капіталізують свій успіх на референдумі.

З вузької точки зору, результат голосування в Італії означає, що італійці обрали статус-кво, адже конституція країни лишиться без змін. Однак, сам референдум щодо раціоналізації політичної системи і скорочення ролі Сенату вже давно став випробуванням довіри до Ренці – молодого лідера, який виставляв себе самотнім борцем проти євроскептичних сил. Очоливши уряд в 2014 році, він постійно намагався скоротити безробіття і покращити економіку.

Проти Ренці виступила партія "Рух п'яти зірок", яка вела натхненну кампанію проти реформ, об'єднавшись з силами, які не зовсім розділяють її погляди. Однак серед її союзників були навіть деякі члени "Демократичної партії", яку очолює сам Ренці. Багато політиків, які представляють істеблішмент, також сумнівалися, чи дійсно мають сенс реформи в той час, коли країна спостерігає слабке економічне зростання і великий наплив іммігрантів з Африки. Дехто каже, що зміни, які пропонував Ренці, були погано прописані. Зменшення парламентського контролю над роботою прем'єра може розв'язати руки популістам, якщо їм хоч колись вдасться перемогти.

За останні 70 років у Італії було 63 уряди. Політичних хаос для країни не новина. Що буде далі, залежить головним чином від президента Серджіо Маттарелли, який має право обрати того, хто сформує новий уряд. В цей же час, популісти з "Руху п'яти зірок" наполягають на дострокових виборах. Італія може також зазнати економічних наслідків, оскільки її хитка банківська система може не витримати невизначеності. Сьогодні євро втратив 1% у співвідношенні до долара США на азіатських біржах через новини про відставку Ренці. Хоча фінансові аналітики застерігають від паніки.

Опоненти італійського прем'єра намагалися скороти статися хвилею скепсису щодо спроможності еліт впоратися з глобалізацією, а також з наслідками економічної кризи, яка почалася десять років тому. Перемога Трампа на виборах в США також підбадьорила європейських радикалів по всій Європі, які виступають проти використання євро.

Тим часом, вибори в Австрії і референдум в Італії продемонстрували, що європейці політично поляризовані, як і американці. Вони розділилися у поглядах на такі проблеми, як імміграція і вільна торгівля.

Видання пише, що впевнена перемога державника і колишнього голови "Партії зелених" Александра Ван дер Беллена у Австрії вказує, що злість на еліти може мати межі, не зважаючи на перемогу Трампа і Brexit. Результати австрійських виборів були непередбачуваними. "Праві" радикали вели таку ж агресивну кампанію, як і американський мільярдер, однак цього разу така тактика більше нашкодила, ніж допомогла.

Нагадаємо, в неділю, 4 грудня, в Італії відбувся референдум щодо внесення змін до Конституції.

Згідно з даними екзит-полів, від 54 до 58% виборців проголосували "проти" конституційної реформи, тоді як "за" висловилися від 42% до 46%. Явка на референдумі перевищила 68%.

Урядовий проект реформи передбачав зміну порядку формування, суттєве скорочення чисельності, фінансування і повноважень Сенату. Це, на думку авторів законопроекту, повинно було б зробити уряд країни більш стабільним і полегшило б прийняття законів. Крім того, йшлося і про скорочення повноважень органів місцевого самоврядування, а також - про ліквідацію такої адміністративної одиниці як провінція.

Проти цих пропозицій закликали голосувати праві партії, а також - деякі соратники Маттео Ренці з Демократичної партії.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі