Про це сьогодні пише Financial Times, додаючи, що Ренці і кабінет обрали 4 грудня для проведення референдуму на короткому засіданні в понеділок. 41-річний колишній мер Флоренції запевнив, що він піде у відставку, якщо його ініціатива конституційної реформи провалиться. А це, у свою чергу, відправить третю найбільшу економіку єврозони в новий період політичної нестабільності.
Кілька місяців тому опитування свідчили, що Ренці користується широкою підтримкою. Тож очікувалося, що він призначить референдум на жовтень. Однак на тлі зростання опору проти реформ, італійський прем'єр вирішив обрати більш пізній день, щоб виграти трохи часу для агітації.
Це рішення також підтримав президент Італії Серджіо Маттарелла, який хоче, що Ренці представив і ухвалив бюджет на 2017 рік в середині жовтня.
Однак опоненти конституційної реформи почали критикувати прем'єра за призначення референдуму на грудень. Зокрема, лідер "Руху п'яти зірок" Луїджі Ді Маїо сказав, що Ренці намагається затягти не лише процес голосування, а й "відкласти свою смерть". Прес-секретар правоцентристської партії "Вперед, Італія" додала: "Уряд суперечить сам собі. Він каже, що хоче пришвидшити політику, але відкладає референдум".
Конституційна реформа, яку Ренці назвав найбільш серйозним кроком після Другої світової війн, різко скоротить повноваження Сенату. Таким чином, уряд хоче пришвидшити законодавчий процес в країні, відомій своїми інституційними затягуваннями.
Реформи стали наріжним каменем політичного порядку денного Ренці з моменту його приходу до влади в лютому 2014 року. Тоді він стверджував, що Італію можна модернізувати, лише якщо добре струснути політичну систему. Він хотів почати кампанію перед референдумом в травні, але зіштовхнувся з перешкодами, які спочатку створили вибори мерів, а пізніше проблеми італійської банківської системи.
Раніше видання Financial Times писало, що зволікання Великобританії з Brexit може коштувати Ренці крісла прем'єра. Італія застерегла про те, що будь-яке рішення Великобританії відкласти переговори по Brexit до кінця 2017 року породить ризики зростання політичної невизначеності в Європі та підірве зусилля з відновлення інтеграції між рештою країнами-членами ЄС. Італія хотіла б більшої інтегрованості в ЄС, крім того, Рим сподівається на більше виділення коштів блоком на боротьбу з безробіттям в країні.