Понад 200 000 новонароджених у Британії та США перевірять на наявність генів рідкісних захворювань

Поділитися
Понад 200 000 новонароджених у Британії та США перевірять на наявність генів рідкісних захворювань
Мета проекту — виявити захворювання, що піддаються лікуванню, і яки не можуть виявити стандартні скринінги новонароджених.

Великобританія оголосила про плани з секвенування геномів 100 000 новонароджених щодо виявлення близько 200 рідкісних генетичних захворювань, починаючи з наступного року, пише Science.

У Нью-Йорку в рамках аналогічного проекту, що вже здійснюється, буде проведено скринінг на дещо більшу кількість захворювань у 100 000 новонароджених із різних верств населення міста.

Мета проекту — виявити захворювання, що піддаються лікуванню, і не можуть виявити стандартні скринінги новонароджених. Якщо секвенування дасть попереднє попередження про проблему, дитина зможе отримати допомогу, яка дозволить уникнути постійної інвалідності або навіть смерті.

Однак секвенування повних геномів новонароджених викликає цілу низку етичних питань, у тому числі про те, хто отримає доступ до цих даних і чи не викличе це непотрібного занепокоєння у батьків, виявивши гени, які можуть ніколи не стати причиною серйозних захворювань.

"Ми усвідомлюємо всю складність цих питань", - каже Річард Скотт, головний лікар Genomics England, компанії, яка фінансується урядом та здійснює проект. Водночас, за його словами, "існує нагальна потреба" виявляти більше дитячих захворювань.

У багатьох країнах крапля крові із п'яти кожного новонародженого сьогодні перевіряється за допомогою переважно біохімічних тестів на наявність від кількох до десятків генетичних захворювань. Вони варіюються від порушень обміну речовин, які можна запобігти за допомогою спеціальної дієти до м'язових захворювань, таких як спинальна м'язова атрофія, які лікуються ліками.

Секвенування всього геному, яке коштує набагато дорожче — до 1000 доларів, може виявити набагато більше захворювань, наприклад захворювання щитовидної залози, які можуть призвести до пошкодження мозку, якщо їх не лікувати.

Програма Genomics England “Геноми новонароджених” вартістю 129 мільйонів доларів запропонує майбутнім батькам в Англії, які отримують допомогу через Національну службу охорони здоров'я (NHS), зареєструватися, починаючи з кінця 2023 року. Мета – за 2 роки обстежити 100 000 новонароджених.

Щоб не піднімати тривогу з приводу варіантів генів, ризик яких незрозумілий або які викликають захворювання лише у дорослому віці, будуть отримані результати лише з 200 захворювань, викликаних добре вивченими генетичними варіантами, які майже напевно спричинять симптоми віком до 5 років. Всі вони піддаються лікуванню, причому заходи можуть змінюватись від простої вітамінної добавки до пересадки кісткового мозку.

У рамках проекту передбачається виявити близько 500 новонароджених із одним із генетичних захворювань. Якби таке тестування проводилося по всій Великій Британії, то воно дозволило б виявляти близько 3000 дітей на рік із цими захворюваннями.

Громадськість підтримала проект, але деякі експерти стверджують, що ці гроші краще витратити на розширення стандартного скринінгу у Великій Британії, який охоплює лише дев'ять захворювань. Інші стверджують, що наступні результати скринінгу ляжуть тягарем на і так перевантажену НСЗ. "Схоже, що економіка - це велике питання без відповіді", - каже біоетик Джозефін Джонстон із Центру Гастінгса.

Проект у Нью-Йорку, запущений у вересні, привернув менше уваги. Під керівництвом генетика з Колумбійського університету Венді Чанг в рамках цього проекту буде проведено аналіз ДНК 100 000 новонароджених щодо 158 захворювань, що піддаються лікуванню. Батьки також можуть додати ще 100 неврологічних розладів, які не можна вилікувати, але за яких може допомогти рання мовна та фізична терапія. Чанг каже, що вона не має даних про загальну вартість 4-річного проекту, який підтримують компанії, що займаються секвенуванням, а також Національні інститути охорони здоров'я, але "це не дешеве дослідження".

Обидва дослідження, у ході яких також відстежуватиметься, чи діти з проблемами необхідну допомогу покликані допомогти політикам вирішити, чи має секвенування новонароджених стати звичайною частиною медичного обслуговування. Національне, всеосяжне охоплення служби охорони здоров'я Великобританії "дає нам реальну можливість ставити ці питання", - говорить Скотт. У Сполучених Штатах отримати такі відповіді може бути складніше з огляду на роздробленість системи охорони здоров'я, визнає Чанг.

Нагадаємо, невдовзі в Україні пацієнтам безкоштовно будуть доступні ліки від спинальної м'язової атрофії (СМА). "Медичні закупівлі України" уклали трирічну угоду про закупівлю препарату "Рисдіплам". Один флакон цих ліків в аптеках коштує від 250 тисяч гривень. Тепер пацієнти насамперед діти зможуть отримувати цей препарат безкоштовно.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі