Науковий прогрес епохи COVID-19 буде визначати майбутнє медицини — The Economist 

Поділитися
Науковий прогрес епохи COVID-19 буде визначати майбутнє медицини — The Economist 
Але розвиток біомедичних технологій сам по собі не зупинить пандемію.

Першим вірусом, геном якого змогли «прочитати» вчені був бактеріофаг під назвою MS2; 3 569 «РНК-літер», які містилися в геномі цього вірусу, були опубліковані в 1976 році. Це було результатом важкої праці, на яку вчені витратили близько десяти років в укомплектованій бельгійській лабораторії. Майже в дев'ять разів довший геном SARS-COV-2 був «розшифрований» та опублікований уже через кілька тижнів після того, як лікарі в Ухані вперше почали детальніше досліджувати невідому пневмонію. Попри весь негатив, пандемія коронавірусу стимулювала розвиток біомедичної науки, яка вже в найближчому майбутньому може повністю трансформувати сферу охорони здоров’я, пише журнал The Economist.

Вчені почали відстежувати та аналізувати близько мільйона різних зразків SARS-COV-2 у «полюванні» на нові варіанти вірусу, подібні до того, який зараз спустошує Бразилію. Протягом декількох тижнів після публікації первинна послідовність геному COVID-19 стала основою для вакцин, які сьогодні допомагають боротися з вірусом там, де це дозволяє політика, ланцюги поставок та довіра громадськості.

Медична наука почала рухатися вперед з 1976 року. Але пандемія COVID-19 принесла гостре пришвидшення розвитку, людство змогло спостерігати десятиліття наукового прогресу за екстремально короткий проміжок часу. Наукові дані, експерименти та дослідження стали однією з рис пандемічного періоду, і цей науковий прогрес буде визначати майбутнє медицини.

В усьому світі вчені відклали свої «рутинні дослідження», щоб об’єднатися у боротьбі проти спільного вірусного ворога. Глобальний лабораторний простір був присвячений бурхливій роботі над боротьбою з коронавірусом. COVID-19 стимулював надзвичайно велику кількість досліджень.

Основою всього цього є застосування генетики в медицині систематичним та трансформаційним способом - не просто для розуміння патології хвороб, а для відстеження їх розповсюдження, лікування та попередження. Це може допомогти виконати важливе завдання - зробити суспільство стійким до ризиків, пов'язаних зі зв'язком людства з природним світом, чи то через хвороби, продовольчу безпеку, біологічну війну чи техногенний вплив на стан навколишнього середовища.

Застосування генетики в медицині частково відображає величезні, швидкі досягнення. Читання ДНК в геномі людини коштувало в 2007 році 10 мільйонів доларів, сьогодні для цього знадобиться тисяча доларів і відносно небагато часу. Дедалі кращі способи синтезу та редагування генів наблизили науку до «магії». До пандемії про ці методи говорили лише вузькі кола науковців у лабораторіях. Але коли біомедичні технології показали свою ефективність у боротьбі з новою хворобою, їхня «популярність» стрімко зросла.

Для прикладу можна поглянути на технологію нових вакцин проти коронавірусу, розроблену компаніями Moderna та BioNTech. Компанії терпляче працювали над РНК, сховищем генетичної інформації, використавши прогрес біомедичних технологій, який накопичувався роками.

РНК-вакцина містить повідомлення, зашифроване в генетичному коді, яке змушує організм продукувати імунну реакцію на патоген. Вакцина проти малярії або іншої хвороби може бути виготовлена ​​таким же способом і на тому ж обладнанні, що і вакцина проти SARS-COV-2. Така технологія може дійсно стимулювати подальший суттєвий прогрес у медицині.

Пандемія також продемонструвала значення технологій геномного секвенування. Спостереження за SARS-COV-2 під час його мутації є надзвичайно важливим, щоб захисти світ від нових небезпечних варіантів вірусу. Якщо COVID-19 стане ендемічним, відстежування його геному буде основою для розробки нових вакцин.

Інший напрямок роботи - це те, де пандемія виявила недоліки. Навіть сьогоднішній прогрес ще не створив синтетичні противірусні засоби для боротьби з SARS-COV-2. Потрібні будуть нові механізми, наукові дослідження та випробування, які допоможуть розробити ефективні препарати для лікування COVID-19.

РНК-медицина зможе розширити сферу свого використання, зокрема, удосконалити генотерапію. Якщо розробка ліків буде опиратися на РНК-технологію, а не на пошук нових молекул проти конкретних білків, багато традиційних медичних препаратів можуть відійти в минуле.

Розвиток біомедичних технологій сам по собі не зупинить пандемію. Адже необхідно вміло та розумно використовувати ці технології. Однак пандемія COVID-19  показала, що біомедична наука має інструменти, які можуть покращувати світ, резюмує видання.

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня 2019 року. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї. 30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі