Глобальне відновлення після пандемії вже почалося, але присутні великі економічні та соціальні ризики — FT

Поділитися
Пандемія по-різному вплинула на людей у ​​кожній країні.

Глобальне економічне оздоровлення від шоку пандемії вже почалося. Це відновлення зумовлене, перш за все, початком кампаній вакцинації населення, а також удосконаленням здатності поєднувати економічну діяльність із соціальною дистанцією та державною фінансовою підтримкою. Однак важливо не забувати про небезпеку пандемії, яка все ще не відступила і про уроки, які слід засвоїти, пише Financial Times.

Ніщо не може так яскраво підкреслити потребу глобальної взаємодії та транснаціональної взаємозалежності, як пандемія. Однак, страх перед поширенням коронавірусу на початку пандемії, навпаки, розділив країни, а не об’єднав їх.

Тим не менше, останнім часом світ починає вчитися боротися з коронавірусом, в основному на своїх помилках. Зокрема, багато країн навіть попри запровадження локдаунів намагаються мінімізувати шкоду економіці, і це викликає деякі позитивні економічні тенденції.

Нещодавно опублікований проміжний економічний прогноз ОЕСР демонструє явне поліпшення перспектив зростання на 2021 і 2022 роки. За прогнозами, глобальний обсяг виробництва в останньому кварталі 2022 року буде на 2,5 відсотка вищим, ніж очікувалося. Головними причинами цього є початок кампаній вакцинації та пакет фінансової підтримки США в розмірі 1,9 трильйона доларів, який вплинув на глобальну економіку. Прогнозується, що за рік валовий внутрішній продукт США підніметься на 3,8 процентного пункту. Також прогнозується, що наслідки цієї тенденції перекинуться на решту світу, збільшивши ВВП єврозони на 0,5 процентного пункту.

Проте існують деякі проблеми та ризики.

По-перше, США проводять надзвичайно сміливий фінансово-грошовий експеримент. Адміністрація президента Джо Байдена вже говорить про новий пакет витрат у розмірі трьох мільйонів доларів на інфраструктуру, перехід до чистої енергії та реформи освіти. Разом ці пакети складають майже чверть ВВП США. Оскільки шанси на суттєве збільшення податків невеликі, значну частину цих економічних пакетів фінансуватиме Федеральний резерв.

"Це найсміливіша фіскально-макроекономічна політика, яку ми проводили за останні 40 років", - каже колишній міністр фінансів США Лоуренс Саммерс.

Адміністрація Байдена хоче уникнути помилок епохи президента Барака Обами. Але така фінансова політика може мати і негативні наслідки. Бажання йти на подібні ризики цілком виправдане, однак якщо такий економічний стимул виявиться надмірним, шкода може бути серйозною.

По-друге, розподіл вакцин у світі є нерівномірним і, порівняно з масштабами поширення коронавірусу, занадто повільним. На сьогодні в усьому світі на 100 людей припадає в середньому трохи менше 6 доз вакцини. Серед великих країн цей показник сягає від 45 у Великій Британії та 38 у США, до 13 у ЄС, шести у Бразилії, трьох в Індії та фактично нуля в Нігерії.

Якщо припустити, що колективний імунітет вимагає двох доз вакцини для 75 відсотків із 6 мільярдів дорослих людей у ​​світі, то всього знадобиться близько 9 мільярдів доз вакцини. Оскільки на сьогодні доставлено лише близько 450 мільйонів доз, шанси на введення 9 мільярдів щеплень до кінця 2022 року виглядають не дуже реалістичними. У той же час, якщо вірус буде і надалі неконтрольовано циркулювати, ризик появи нових небезпечних мутацій дійсно високий. Очевидно, країни повинні співпрацювати над налагодженням та розширенням постачання вакцини у глобальному масштабі.

По-третє, пандемія по-різному вплинула на різні країни. Зараз ОЕСР прогнозує, що економіка США буде трохи більшою в четвертому кварталі цього року, ніж прогнозувалося в листопаді 2019 року. Індійська економіка, навпаки, буде на 8 відсотків меншою, згідно з прогнозами. Особливе занепокоєння викликає зростання кількості людей, які перебувають в умовах крайньої бідності, кількість яких, за оцінками Світового банку, наразі оцінюється між 119 і 124 млн.

По-четверте, пандемія по-різному вплинула на людей у ​​кожній країні. Жертвами соціальних та економічних втрат в основному стають діти та молодь, люди, які не можуть працювати дистанційно вдома, менш кваліфіковані працівники, жінки з маленькими дітьми та етнічні меншини. Тим часом кваліфіковані професіонали та капіталісти навпаки розширюють свої прибутки. Такі соціальні та економічні шрами глибокі і потребують загоєння.

По-п'яте, пандемія прискорила зміни у способах роботи та проживання. Для тих, хто здатний працювати віддалено, відкрились нові можливості. Але наслідки для інших будуть важкими.

І нарешті, пандемія загострила збій у відносинах між США та Китаєм. Здається, ворожість до Китаю є чи не єдиним пунктом, з яким адміністрація Дональда Трампа та команда Байдена погоджуються. Можливо, це правильна реакція на зростання Китаю. Але загострення відносин між такими впливовими державами також несе свої загрози.

Наразі, за статистикою, COVID-19 вбив 2,7 мільйона людей у ​​всьому світі протягом приблизно 15 місяців. Ніхто не знає, скільки людей померло від іспанського грипу століття тому. Але, за підрахунками, кількість смертельних випадків становила від 17 млн до 100 мільйонів менш ніж за два роки із загальної чисельності населення, це трохи менше, ніж чверть сучасного населення. Отже, на сьогодні смертність від коронавірусу становить не більше 4 відсотків смертей від пандемії іспанського грипу.

Зараз багато хто може відносно захиститися від хвороби, продовжуючи працювати, що було неможливо століття тому. Країни з високим рівнем доходу можуть підтримувати тих, хто втратив роботу під час локдаунів. Не в останню чергу вчені змогли розробити вакцини з дивовижною швидкістю завдяки розвитку науки. Все це свідчить про прогрес, який люди занадто часто сприймають просто як належне.

Сучасна цивілізація цінує життя і це правильно. Проте людство обмежує свій успіх труднощами у співпраці, навіть коли від цього залежать життєво важливі інтереси. Пандемія та проблема зміни клімату показують те, наскільки сильно люди залежать від успішної взаємної роботи над спільними проблемами. Але навіть попри таку велику спільну загрозу, міжнародна спільнота все ще частково розділена.

Пандемія не закінчиться, доки вірус буде поширюватися. Необхідно співпрацювати для досягнення цього результату. Країнам доведеться заліковувати внутрішні шрами, але це «лікування» залежить і від вирішення спільних транснаціональних проблем. Чи може сучасний розділений світ досягти цього? Якщо реалізувати це не вийде, то, ймовірно, основною причиною невдачі стане те, що людству не вистачить сили волі за наявності достатньої кількості засобів, резюмує видання.   

Президент США Джо Байден підписав пакет економічної допомоги США на 1,9 трлн доларів. Такий «хід» Америки може прискорити відносний економічний спад Європи та Великої Британії, особливо порівняно з Китаєм. У майбутньому Європа та США отримають менш масштабну роль у світовій економіці, оскільки країни, що розвиваються, будуть підвищувати свої темпи зростання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі