Вчені розробили нову методику редагування генів

Поділитися
Вчені розробили нову методику редагування генів Вчені змогли відредагувати гени черв'яків © University of Oregon
Метод дозволяє скоротити часові рамки подібних процедур.

Вчені з Університету Орегона запропонували новий метод редагування генів, який дозволяє проробити за кілька днів роботу, на яку раніше потрібно було кілька років. Завдяки цьому біологи можуть проводити експерименти, порівнюючи різні версії одного гена у пошуках мутацій, що призводять до певних характеристик, і відстежуючи їхню еволюцію з часом, повідомляє Phys.org.

Такі дослідження найчастіше є першим етапом робіт, пов'язаних зі здоров'ям людини, або спрямованих на пошук механізмів розвитку тих чи інших захворювань. Зазвичай прийоми масового редагування генів застосовуються до одноклітинних організмів, таких як бактерії. Але тепер вченим вперше вдалося застосувати технологію до тварин.

Дослідники випробували свою техніку на крихітному черв'яку C. elegans, який є популярним об'єктом для проведення експериментів. Один із авторів роботи Зак Стівенсон вважає, що надалі цей метод можна буде випробувати і на більших лабораторних тваринах, таких як мухи та миші.

Вченим може знадобитися створення безлічі генетичних мутацій одночасно з кількох причин. Наприклад, вони можуть шукати мутацію, яка дозволяє організму стати менш сприйнятливим до хвороби або стати витривалішим у певних умовах.

Такі експерименти на тваринах відбуваються дуже повільно. Кожен мутантний штам, тобто набір черв'яків з певною кількістю мутацій, повинен бути створений індивідуально. Виробництво одного мутанта зазвичай займає сім-10 годин. Але нова методика дозволяє значно прискорити цей процес.

Щоб досягти цього, Стівенсон та його колеги розробили спосіб стиснення сотень чи навіть тисяч можливих мутацій у єдину «бібліотеку». Кожна «книга» у бібліотеці — це маленький фрагмент генетичного коду, безглуздий і нефункціональний сам  по собі. Кожен фрагмент вписується в сконструйовану прогалину в гені.

Тобто замість індивідуальної ін'єкції безлічі окремих хробаків з різними видами гена, вчені можуть ввести всю бібліотеку мутацій в одного хробака. Потім, коли хробак розмножується, бібліотека розширюється. У кожному потомстві випадково вибирається одна книга з бібліотеки мутацій для завершення цільового гена. Коли сегмент з генної бібліотеки вставляється всередину, він активує ген, немов клацаючи вимикачем, щоб замкнути електричний ланцюг.

В результаті вченим вдалося отримати колекцію черв'яків із множинними генетичними мутаціями. Дослідники назвали свою технологію TARDIS – це посилання до телефонної будки Доктора Хто. Розшифровується назва як Трансгенні масиви, що призводять до різноманітності інтегрованих послідовностей (Transgenic Arrays Resulting in Diversity of Integrated Sequences).

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі