Politico: Європа намагається зробити Латинську Америку союзником України

Поділитися
Втім, поки що всі європейські дипломатичні зусилля не досягли значних успіхів.

Європа намагається завоювати серця і уми країн Латинської Америки, схиливши їх на свій бік у протистоянні з Росією. На жаль, європейців ніхто не слухає.

Тривала «атака чарівності», яку влаштували високопоставлені дипломати провідних європейських країн і інституцій, спрямована на те, щоб схилити нейтрально налаштовані латиноамериканські держави на свій бік в рамках ширшої геополітичної битви з Росією і Китаєм.

«Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі став останнім, хто спробував свої сили, відвідавши в середу Бразилію в останній день тижневого турне по Латинській Америці, яке вже включало переговори на високому рівні в Колумбії й Чилі», - пише Politico.

Це була перша поїздка міністра закордонних справ королівства до регіону за останні п'ять років. Вона стала частиною більш широкої дипломатичної кампанії, яку Клеверлі чітко описав у своїй промові в грудні минулого року і мета якої - завоювати прихильність країн, які «часто називають себе «позаблоковими»» і «не побоюються брати на себе зобов'язання в будь-якому напрямку лише тому, що цього хочуть інші країни».

Південна Америка привертає особливу увагу західних лідерів в останні місяці. Союзники України мандрують світом у пошуках критично важливих мінералів для високотехнологічних ланцюгів постачання, а також боєприпасів і зброї, які допоможуть Києву відвоювати окуповану Росією територію.

І Чилі, і Бразилія мають сотні танків Leopard німецького виробництва, подібних до тих, які Захід надав Україні в останні місяці. Колумбія і Бразилія мають військову техніку російського виробництва включно з транспортними вертольоти МіГ і протитанковими ракетами, якими українська армія вміє користуватися.

Президент України Володимир Зеленський намагався переконати Бразилію підтримати його країну у своїй недільній промові на саміті G7, яка частково була адресована президенту Луїсу Інасіу Лулі да Сілві. Але двостороння зустріч між лідерами двох країн була скасована через причини, пов'язані з розкладом, - повідомив журналістам Зеленський.

А в розмові з Politico напередодні візиту Клеверлі неназваний бразильський чиновник виключив будь-яке збільшення підтримки Києва. Бразилія досі засуджувала російське вторгнення в Україну, але відмовлялася надавати військову допомогу або запроваджувати санкції проти Москви.

«За ідеальним сценарієм, британці хотіли б, щоб Бразилія приєдналася до санкцій. Але вони розуміють, що ідеальних умов не існує, і речі такі, якими вони є», - сказав чиновник.

Відповідаючи на запитання, чи може Британія переконати Чилі надати військову допомогу Україні, чилійський урядовець сказав: «Цього не станеться, взагалі… Це питання, яке повинні вирішити великі держави, а не ми на краю світу».

Виступаючи в понеділок у Сантьяго, Клеверлі намагався схилити уряди латиноамериканських країн на бік Заходу, стверджуючи, що регіон заслуговує на більший вплив на міжнародній арені. Він також висловив підтримку Бразилії в її прагненні отримати постійне місце в Раді Безпеки ООН.

«Наші світові багатосторонні інституції потребують реформування, зокрема, щоб надати Латинській Америці більш помітний голос і більший вплив», - сказав британський дипломат.

ЄС впродовж останніх місяців теж робив подібні заяви, а такі високопосадовці, як президент Європейської Ради Шарль Мішель і канцлер Німеччини Олаф Шольц, відвідали країни Латинської Америки з візитами. Мішель, зокрема, закликав країни так званого Глобального Півдня підтримати позицію ЄС і США щодо України, висловивши побоювання, що деякі з них надмірно симпатизують Росії.

Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок - наступна на черзі. На початку наступного місяця вона вирушить у Бразилію, щоб посприяти завершенню роботи над торговельною угодою між ЄС і Латинською Америкою, а також закликати Лулу засудити російську агресію і підтримати Україну.

Шольц не впорався з останнім завданням під час свого візиту в Бразилію в січні, що призвело до напруженої прес-конференції, на якій Лула заявив, що його країна «не зацікавлена в передачі зброї, яка може бути використана у війні між Україною і Росією».

Лідери міняються місцями

Однак Німеччина залишається головною силою, яка просуває побудову тісніших зв'язків з Латинською Америкою. У понеділок Шольц назвав «багато країн американського Півдня» першими у списку регіонів, з якими він хоче, щоб ЄС уклав нові великі торговельні угоди. 

Проект угоди ЄС з блоком Меркосур, до якого входять Аргентина, Бразилія, Парагвай і Уругвай, обговорюється вже майже 25 років. Це головний пріоритет для Німеччини, оскільки Берлін прагне відкрити надзвичайно захищений південноамериканський ринок.

«Я дуже за те, щоб нарешті швидко добитися того, на що пішло так багато часу», - заявив Шольц цього тижня.

З цією метою президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вирушить до Чилі, Бразилії і Аргентини на другому тижні червня, - повідомили три посадовці. Її турне, яке спочатку планували провести в квітні, також буде зосереджене як на торговельній угоді, так і на питаннях глобальної безпеки.

Двостороння торгівля офіційно є основною темою нинішнього тижневого візиту Клеверлі, а також розвиток британсько-латиноамериканської співпраці у сферах енергетики і охорони довкілля. Але офіційні представники двох країн, які він відвідав, сказали, що Клеверлі також зацікавлений в обговоренні підходів до Росії і Китаю.

Підхід до Китаю залишається, мабуть, найгострішим питанням, оскільки Пекін все ще залишається найбільшим торговельним партнером Бразилії і Чилі. Жоден з лівих урядів не хоче відштовхувати від себе Пекін або бути змушеним обирати між торгівлею з Китаєм і США. Попередні ліві режими в регіоні мали дуже суперечливі відносини з Вашингтоном.

Бразильський чиновник, з яким розмовляли журналісти Politico, сказав, що Бразилія хоче зберегти свій «власний автономний простір». І бразильська сторона очікує, що Клеверлі буде дипломатичним у спілкуванні зі своїм бразильським колегою Мауро Вієйрою, з яким він збирається зустрітися сьогодні.

«Британці намагаються знайти правильний баланс у відносинах з Китаєм у світлі своїх інтересів, так само як і Бразилія. Було б смішно, якби міністр закордонних справ поїхав до Бразилії і попросив країну менше торгувати з Китаєм. Він знає, що це не матиме успіху», - сказав виданню бразильський чиновник.

Чилійський чиновник, однак, сказав, що його країна «розчарована» тим, що Клеверлі не запропонував більше, щоб завоювати прихильність.

«Якщо ви хочете конкурувати з Китаєм, ви повинні платити. Ви повинні запропонувати щось взамін. Я очікував більш конкретних зобов’язань, але їх не було», - додав він.

У Європи попереду ще багато роботи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі