Politico: ЄС готується довго захищати Україну, внутрішній документ розкриває деталі

Поділитися
Проект програми, розроблений європейськими дипломатами, фактично узагальнює все те, що ЄС вже робить для підтримки України, але з наголосом на довгостроковість цих зусиль.

ЄС хоче взяти на себе зобов'язання захищати Україну в довгостроковій перспективі.  Дипломатична служба ЄС розробила проект плану, в якому рекомендує блоку взяти на себе повний пакет «зобов'язань щодо безпеки України» на роки вперед, поки вона відбиває агресію Росії.

Документ потрапив в розпорядження журналістів Politico. Пропозиції Європейської служби зовнішніх справ охоплюють весь спектр: від забезпечення «сталого» потоку зброї для української армії, продовження проведення підготовки українських військових, обміну розвідданими і допомоги в налагодженні зв'язків між українськими і європейськими оборонними компаніями.

«І далі в проекті документа додається, що «членство України в ЄС саме по собі було б зобов'язанням у сфері безпеки». Щоб допомогти їй досягти цього, ЄС повинен надати «довгострокову і передбачувану фінансову підтримку», щоб Україна могла відновитися», - пише Politico.

Рекомендації здебільшого є узагальненням зусиль ЄС, які вже здійснюються на підтримку України. Але в сукупності вони вирізняються широтою і передбачуваною довготривалістю, по суті окреслюючи мільярдні обсяги потенційної підтримки в найближчі роки. І це політично делікатне питання, зважаючи на те, що економіка у напруженому стані, а деякі країни не бажають надавати ЄС більше грошей.

Ці рекомендації з'явилися на тлі ширших дебатів серед західних союзників про те, як гарантувати подальше виживання України не лише цього літа, але й в осяжному майбутньому. 

«Чим більше ми зможемо говорити про довгострокові зобов'язання, тим більше ми зможемо дати Путіну зрозуміти, що він не може розраховувати на втому Європи, чекати чогось від виборів тощо», - сказав один з дипломатів ЄС, який побажав залишитися анонімним.

Однак, додав дипломат, це «не означає, що ми робимо ставку на те, що війна триватиме».

Парасолька ЄС

Окрім ЄС, великі західні держави, такі як США, Велика Британія, Німеччина і Франція, працюють над створенням власної безпекової «парасольки», яка б дозволила іншим країнам приєднатися до неї і взяти на себе зобов'язання щодо надання постійної військової допомоги Україні. 

Окремо НАТО працює над тим, як модернізувати українську армію і підготувати її до того, щоб одного дня приєднатися до військового Альянсу. Обіцянки ЄС у сфері безпеки доповнюють ці плани, хоча й мають дещо менший резонанс.

Зважаючи на природу ЄС, його можливості в оборонній сфері доволі обмежені. Хоча він може надавати допомогу, наприклад, у вигляді військової підготовки та освіти, він не може фактично надати Україні зброю. Натомість Брюссель заохочує країни ЄС надсилати свою власну зброю, пропонуючи часткову компенсацію за такі пожертви.

У документі ця система відшкодування розглядається як один із стовпів довгострокової військової підтримки України з боку ЄС, а чиновники «незабаром» запропонують план створення «спеціального» грошового фонду для таких зусиль, який діятиме до 2027 року. 

«Це буде ключовим елементом зобов'язань ЄС щодо безпеки України в короткостроковій і довгостроковій перспективі», - йдеться в документі. 

ЄС частково повертає кошти країнам за їхню допомогу у вигляді озброєнь через колись маловідомий інструмент під назвою «Європейський фонд миру». Цей фонд знаходиться поза межами звичайного бюджету ЄС, що дозволяє використовувати його на оплату озброєння. Цей механізм також дозволяє лідерам ЄС підписувати нові грошові вливання, не впливаючи на регулярний бюджет організації.

Нещодавно лідери схвалили виділення ще 3,5 мільярдів євро для фонду, довівши його загальну суму до 12 мільярдів євро. За словами кількох дипломатів, які на умовах анонімності розповіли про плани, частина цих вливань, а саме 1 мільярд євро, буде спеціально призначена для України.

У проекті документа йдеться про те, що ЄС витратить 4 мільярди євро з фонду лише цього року, щоб допомогти покрити витрати на озброєння для України. І з часом фонд повинен розвиватися, переходячи від відшкодування витрат на такі речі, як боєприпаси, до субсидування спільних закупівель озброєнь ЄС і «більш складних і дорогих систем озброєнь».

Також документі стверджується, що ЄС повинен «співфінансувати» спроби країн закуповувати ракети і винищувачі в рамках довгострокового плану з посилення протиповітряної оборони України.

Окремо в документі наголошується на масштабах військової підготовки, наданої ЄС, і говориться, що 25 тисяч українських військовослужбовців вже пройшли або проходять підготовку в даний час. Проте, як стверджується в документі, потрібні нові цільові орієнтири. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі