«Північний потік-2» змусив Україну думати не про газ, а про війну — Bloomberg

Поділитися
«Північний потік-2» змусив Україну думати не про газ, а про війну — Bloomberg © Nord Stream 2
Попри зменшення залежності Києва від російського газу, проблеми для енергетичної та економічної безпеки залишаються.

Критики газопроводу «Північний потік-2» давно вважали цей проект загрозою для економіки та безпеки України. Але протягом часу, який знадобився для завершення будівництва газопроводу, ризики змінилися, пише Bloomberg.

Газопровід протяжністю 1 200 км від Росії до Німеччини викликав суперечки, оскільки проект може дозволити російській компанії «Газпром» постачати газ до Європи в обхід України. Це ризикує залишити бездіяльною велику транзитну мережу, яка в минулому забезпечувала Київ мільярдами доларів бюджетних надходжень та захищала від енергетичного шантажу Москви.

Проте залежність України від російського газу різко впала з початку проекту «Північний потік-2» більше десяти років тому. Це обмежує важелі впливу проти Києва, на які розраховував Кремль.

Україна, яка у 2008 році спожила 66 мільярдів кубометрів газу (це, для прикладу, більше, ніж Франція з ширшою економікою), використала лише 31 млрд кубометрів у 2020 році. Частка газу, яку Київ купує безпосередньо у Росії, впала.

«З точки зору енергетичної безпеки, загроза менша», - сказав голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.

Однак це не заспокоює тривогу Києва щодо «Північного потоку-2». Політики звинувачують уряд президента РФ Володимира Путіна в тому, що він зменшує поставки газу до європейських ринків на тлі зростання цін, щоб тиснути на регуляторні органи ЄС. Він намагається отримати схвалення роботи нового газопроводу. Москва ж відкидає звинувачення у маніпуляціях.

Більше занепокоєння, вважає Вітренко, викликають домовленості Німеччини та США щодо газопроводу, оскільки це змусило Україну сумніватися в тому, що Захід дійсно підтримує Київ. До угоди з Німеччиною США активніше протистояли «Північному потоку -2».

«Це збільшує ризик повномасштабної війни, якщо політична ситуація дестабілізується, оскільки антизахідні сили використовуватимуть газопровід для власного піару», - додав Вітренко.

Однак з’явився невеликий проблиск надії. Цього тижня Палата представників Конгресу США прийняла поправку, яка фактично знову запровадила скасовані санкції проти людей та компаній, які беруть участь у проекті «Північного потоку-2».  

Тим часом можливість повноцінної війни між Києвом та Москвою залишається: цього року Росія мобілізувала понад сто тисяч військовослужбовців поблизу України. Оскільки зараз будівництво «Північного потоку-2» завершено, безпосередній ризик для безпеки зростає.

«Кремль скаже: "Подивіться, ми готові перекачувати газ через Україну, але українська транзитна система має технічні проблеми. Давайте запустимо NS2 без сертифікації, щоб європейські споживачі не постраждали". Цей козир не був доступний до завершення будівництва «Північного-потоку-2», - сказав генеральний директор ТОВ «Оператор ГТС України» Сергій Макогон.

У середу німецький регулятор допустив польську державну нафтогазову компанію PGNiG до процесу сертифікації, яку вона пообіцяла заблокувати. PGNiG стверджує, що «Північний потік-2» не відповідає вимогам ЄС щодо сертифікації. «Газпром», своєю чергою, заявив, що «Північний потік-2» відповідає всім нормам.

Росія заперечує наміри щодо ширшого вторгнення в Україну, або що «Північний потік-2» має політичну мету. Кремль описує трубопровід як суто комерційний проект. «Газпром» каже, що додаткові транзитні потужності 55 млрд кубометрів на рік зміцнять енергетичну безпеку Європи, допомагаючи задовольнити зростання попиту.

Зниження рівня споживання та перехід на поставки з Європи зменшили залежність України від російського газу. За словами старшого наукового співробітника Оксфордського інституту енергетичних досліджень Саймона Пірані, це «надзвичайна перемога».

«Вони скоротили свою залежність, і єдине, що Київ отримує зараз, - це транзитні збори», - зазначає Пірані.

Тепер «Газпром» повинен зберігати комерційний інтерес у підтримці української транзитної мережі для забезпечення резервного постачання на періоди пікового попиту після закінчення поточного контракту, вважає Пірані.

Путін зробив зменшення залежності Росії від України для транспортування газу до Європи пріоритетом протягом свого перебування при владі, а «Північний потік-2» - лише один із кількох нових трубопроводів, що перетинають Балтійське та Чорне моря. Українська система, яка колись переправляла 120 мільярдів кубометрів газу до Європи щорічно, транспортувала лише близько 56 мільярдів кубометрів минулого року.

Транзитні збори наразі покривають лише один мільярд доларів витрат на утримання та експлуатацію мережі. Оскільки Пірані прогнозує обсяги транзиту між 20 млрд кубометрів та нулем після 2024 року, транзитні збори можуть значно скоротитися. США та Німеччина тим часом обіцяють підтримувати енергетичну безпеку України.

Стратегічний перехід України до європейських постачальників дорогий на тлі зростання цін. За даними Нафтогазу, Україна в першій половині вересня платила в середньому 520 євро (610 доларів) за 1000 м3 газу, тоді як у січні ці витрати становили 202 долари.

Для транзитної системи України зростають ризики. Хоча Київ зараз купує газ у Європи, більша частина поставок все ще надходить з Росії. Однак загроза так званих «газових війн», які були у 2006 та 2009 роках, коли «Газпром» припинив постачання газу в Україну під час політичних та цінових суперечок, менш імовірна, хоча її також не можна виключати.

Найбільша проблема може виникнути, якщо «Газпром» підтримуватиме мінімальний потік транзитного газу, фактично використовуючи Україну як поворотного постачальника транзитних потужностей. За словами Вітренка, невеликі обсяги постачання створюватимуть технічні проблеми для системи, призначеної для транспортування до 146 млрд кубометрів газу на рік.

«Якби «Газпром» повністю припинив транзит, нам було б насправді легше», - вважає Вітренко.

Палата представників США схвалила проект оборонного бюджету в розмірі близько $780 млрд. Він передбачає санкції на вторинний ринок боргових паперів Росії і нові обмеження проти «Північного потоку-2».

Раніше керівник «Нафтогазу» Юрій Вітренко заявив, що Україна продовжує працювати над тим, щоб «Північний потік-2» не зміг запрацювати. У своїй боротьбі Україна спиратиметься на газову директиву ЄС, дія якої поширюється на російський газопровід.

Україна все ще може знищити енергетичну зброю Путіна. Як? Читайте в статті Лани Зеркаль «Як Україні не втратити можливості виграти в протистоянні навколо «Північного потоку-2»» в ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі