Газопровід «Північний потік-2» вже вбив клин між Німеччиною та США, а також посіяв розбрат у Європі. Тепер, коли Росія погрожує вторгненням в Україну, доля газопроводу стала фактором розколу всередині самого уряду Німеччини, пише Financial Times.
Коаліційний уряд країни розділився щодо газопроводу, який, за словами критиків проекту, збільшить залежність Європи від російського газу, при цьому соціал-демократи значною мірою підтримують «Північний потік-2», а «Зелені» виступають проти.
Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок зазначила, що «Північний потік-2», який все ще не сертифікований, не може бути запущений, якщо Росія вторгнеться в Україну.
Соціал-демократи, які традиційно виступали за розширення відносин із Москвою, більш «амбівалентні», наполягаючи на важливості російського газу для промисловості країни. Канцлер Олаф Шольц не поспішав розглядати санкції проти проекту.
Такий розкол «послаблює Німеччину та ЄС», вважає експерт з Німецької ради з міжнародних відносин (DGAP) Стефан Мейстер.
«Ми бачимо, що уряд Німеччини не має консолідованої позиції», – зазначив аналітик.
Розкол знову привернув увагу, коли двоє високопоставлених політиків СДПН (Соціал-демократична партія Німеччини) зробили все, щоб спробувати дистанціювати «Північний потік-2» від кризи у відносинах РФ та України.
Міністр оборони Крістіне Ламбрехт заявила, що трубопровід «не слід втягувати в конфлікт Росії та України». А генеральний секретар СДПН Кевін Кюнерт сказав, що міжнародні суперечки навмисно підживлюються, «щоб поховати проекти, які завжди були проблемою для окремих людей». Контраст із риторикою Бербок від «Зелених» не може бути яскравішим.
Вона неодноразово згадувала домовленості між США та Німеччиною, згідно з якими Берлін запровадить енергетичні санкції проти Москви, «якщо Росія спробує використати енергію як зброю або вчинити нові агресивні дії проти України».
Деякі аналітики кажуть, що Москва вже використовує експорт газу як засіб тиску. Голова Міжнародного енергетичного агентства Фатіх Біроль заявив, що Росія навмисно обмежує поставки газу до Європи в період «посиленої геополітичної напруженості». РФ тим часом неодноразово заперечувала будь-які маніпуляції з поставками.
Принаймні і «Зелені», і СДПН погодилися в одному — що переговори між Росією та Заходом були необхідні, щоб спробувати запобігти ескалації. США, НАТО та Організація з безпеки і співробітництва в Європі провели переговори з російськими офіційними особами, намагаючись стримати Москву від ескалації конфлікту з Україною.
Але реакція Росії була зневажливою: чиновники РФ схарактеризувати переговори як «глухий кут». Тим часом Москва провела військові навчання поблизу кордону з Україною. Також Київ заявив про «масштабну кібератаку», яка вивела з ладу урядові веб-сайти.
Конфлікт РФ та України – це перша велика криза, з якою зіштовхнувся новий канцлер Німеччини Олаф Шольц, прагматик, який хоче наслідувати обережну політику своєї попередниці Ангели Меркель.
У публічних заявах він був обережним, наголошуючи на необхідності мирного вирішення конфлікту та застерігаючи від будь-яких спроб силою змінити кордони Європи.
Але Шольц також рішуче чинив опір тиску з боку деяких представників адміністрації президента США Джо Байдена, щоб чітко заявити, що NS2, який очікує на схвалення німецького регулятора та Європейської комісії, буде зупинено, якщо Росія почне вторгнення в Україну.
Американські чиновники кажуть, що Берлін починає рухатися у правильному напрямку. Заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд заявила, що уряд Німеччини зробив «значні кроки», щоб «уповільнити схвалення газопроводу».
Але принаймні публічно Шольц обережно уникав погроз санкціями проти NS2, неодноразово наполягаючи, що це «ініціатива приватного сектора», яка не має нічого спільного з кризою на кордоні України та РФ.
Це знаменує собою тонкий, але небезпечний відхід від лінії, яку прийняла Меркель, визнавши у 2018 році, що NS2 був «не лише економічним проектом», і що також потрібно брати до уваги політичні фактори — не в останню чергу необхідність збереження статусу України у транспортуванні газу.
Проте не всі соціал-демократи погоджуються з обережним підходом Шольца. Колишній заступник міністра закордонних справ Міхаель Рот, який нині очолює впливовий комітет Бундестагу із закордонних справ, заявив, що Німеччина повинна дати Москві чіткий сигнал про відмову від схвалення NS2 у разі агресії Кремля проти України.
«Путін завжди погрожував заблокувати поставки газу. Але не можна шантажувати нас. Якщо Росія продовжить військову ескалацію проти України, усі варіанти мають бути розглянуті», - заявив він.
Україна попереджає, що запуск "Північного потоку-2" розв'яже руки Росії для повномасштабного наступу. Київ заявляє, що реалізація цього проєкту не знизить ціни на газ у Європі.
Також "Нафтогаз України" звернувся до Європейської комісії зі скаргою про зловживання російським "Газпромом" домінуючим становищем на європейському ринку газу, яке призвело до рекордного зростання цін у регіоні. Компанія повинна надати розширені та доповнені матеріали, що підтверджують зазначені факти.