Перед Білим домом постали нові виклики: як далі допомагати Україні? — POLITICO

Поділитися
Республіканці погрожують скоротити фінансування, але чи переможуть вони?

Білий дім готується до нових викликів, спричинених появою більшості Республіканської партії у Палаті представників, яка обіцяє обмежити фінансування Києва, та настанням зими в Україні і відповідними змінами на фронті. Про це пише видання POLITICO.

Хоча успіхи України у відбитті жорстокого вторгнення Росії продовжують перевершувати очікування, президент Джо Байден насторожено спостерігає за розвитком подій по обидва боки Атлантики. На десятий місяць бойових дій Україна продовжує триматись, але разом із падінням температури у Східній Європі для адміністрації Байдена виникають нові випробування як удома, так і за кордоном.

Про сповільнення фінансування України з боку Конгресу в Білому домі непублічно говорять вже декілька місяців. Однак адміністрація намагається забезпечити необхідну Україні допомогу, аби вона мала змогу пережити зиму, незважаючи на російські атаки на електричну мережу, які занурили значну частину країни в темряву та залишили мільйони втомлених війною жителів без тепла та світла.

Зараз адміністрація покладається на ухвалення Конгресом значного фінансування України, яке закладене в загальному законопроекті про витрати, який наразі обговорюється.

Білий дім покладається на деяких союзників: поміркованих республіканців у Палаті представників, які висловилися за підтримку фінансування, а також на лідера меншості в Сенаті Мітча Макконнелла, який непохитно підтримує допомогу Києву. Адміністрація та керівники Пентагону останніми тижнями непублічно зближується з членами Республіканської партії, щоб зберегти цей імпульс, незважаючи на тиск з боку деяких представників ультраправого крила фракції.

«Ми хочемо переконатися, що вони здатні захистити себе і здолати те, що є найпотворнішою агресією, яка мала місце після Другої світової війни у світовому масштабі з боку Путіна. На кін поставлено дуже багато», — заявив нещодавно Байден.

Лідер республіканців Кевін Маккарті, який прагне зібрати достатню підтримку, щоб стати спікером, заявив у жовтні, що Україна більше не отримуватиме «чистий чек» із Вашингтона. І хоча з тих пір він відмовився від своїх слів, Маккарті може опинитися під впливом деяких законодавців, зокрема конгресменки Марджорі Тейлор Грін, яка пообіцяла, що «за республіканців жодного пенні не піде в Україну».

Втім гроші — це не єдине, що адміністрація надсилатиме в Україну.

Пентагон активізував підготовку до озброєння Києва, завершуючи плани надсилання системи протиракетної оборони Patriot , яка має значно підвищити здатність України захищатися від атак з неба, включаючи ракети та ударні безпілотники.

Міністерство оборони також розглядає надсилання іншої зброї, наприклад комплексів, які перетворюватимуть некеровані авіаційні боєприпаси на розумні бомби, а також вибухівки, яка значно розширить радіус удару України. Також, за словами чиновників, ведуться дискусії щодо активізації  навчань українських військових на базі США в Німеччині.

Наразі, за словами кількох чиновників Білого дому,  Байден не планує відвідувати Київ, головним чином через ризики для безпеки. Однак минулого тижня він мав чергову розмову з президентом України Володимиром Зеленським, який закликав свого американського колегу продовжити постачання систем ППО.

У столицях обох країн зростає занепокоєння щодо того, що чекає на наступному етапі війни.

Контрнаступ України, успішно розпочатий наприкінці літа, зупинився як на південному, так і на східному фронтах, дозволяючи російським військам окопатися. Холодна погода сповільнила бойові дії, які переросли в окопну війну в стилі Першої світової війни. Цього тижня військові офіційні особи попередили, що нещодавні переміщення російських військ і танків можуть свідчити про новий масштабний напад найближчими тижнями, можливо, навіть у напрямку Києва.

Його військова машина змушена була пригальмувати, Путін перейшов до ударів великої дальності та безпілотних літальних апаратів, щоб знищити половину енергетичної інфраструктури України, викликаючи регулярні відключення електроенергії для мільйонів українців. З настанням суворих холодів дедалі більше з них можуть вирішити залишити Україну, шукаючи притулку в сусідніх країнах і ще більше завдаючи напруги їх економіці.

Досі Байден отримував високі оцінки за відродження НАТО та утримання трансатлантичного альянсу у протистоянні Путіну. Представники Білого дому досі були приємно вражені єдністю Європи. Однак вони знають, що упродовж наступних кількох важких місяців робота Байдена стане складнішою.

Хоча Західний альянс продовжує виступати на боці Києва, він відчуває напругу через енергетичну кризу та побоювання рецесії.

Байден спонукав західних лідерів пообіцяти підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно», але чергова хвиля українських біженців ще більше випробувала б ресурси континенту. Енергетична криза в Європі спричинила значні скорочення, і Європа, де інфляція становить 11 відсотків, може опинитися на межі рецесії.

За океаном від бойових дій Сполучені Штати мають сильнішу економіку, а отже, більше терпіння. Байден неодноразово заявляв, що не буде тиснути на Зеленського, щоб він уклав угоду про припинення війни, а український президент пообіцяв не вести переговори з Путіним, доки не буде повернено всі захоплені Росією землі.

Але оскільки війні не видно кінця, настрій Зеленського починає дратувати  європейських лідерів. Співробітники Білого дому вважають, що Байдену потрібно буде переконувати європейських лідерів зберегти курс передусім через дедалі частіші напади на цивільних.

«З настанням зими Росія знову намагається вселити страх у серця українського народу та зробити його життя максимально нестерпним. Однак ми залишатимемося непохитними, допомагаючи Україні захистити себе», — заявив у п’ятницю Джон Кірбі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки. 

Для Путіна Київ залишається тим самим жаданим призом, захоплення якого дозволить йому відчути себе переможцем у його глобальній війні проти Заходу. І задля досягнення цієї мети він готовий воювати хоч кілька років, попри втрати. То чи буде другий наступ російських військ на Київ? Про плани російського керівництва та місце в них Лукашенка і Білорусі — читайте у статті Володимира Кравченка «Путін знову хоче Київ: чи буде наступ із Білорусі?».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі