Парламентська Асамблея Ради Європи проголосувала за відновлення процедури моніторингу Польщі через відмову Варшави враховувати рекомендації Ради Європи при проведенні судової реформи. Процедура застосовується до держав, що систематично порушують умови членства в Раді Європи. Польща стала першим членом Євросоюзу, щодо якого здійснюватиметься мониторг, повідомляє "Європейська правда".
Відповідно рішення включено до прийнятеої у вівторок, 28 січня, резолюції про польську судову реформу. Її підтримали 140 депутатів ПАРЄ, 37 голосували проти.
Резолюція складена в жорсткому критичному ключі. Перетворення судової системи, ініційовані правлячою партією "Право і Справедливість", визнано такими, що "суперечать європейським нормам і стандартам".
ПАРЄ звинувачує владу Польщі у тиску на суддів, спробі підпорядкувати судову владу уряду та ігноруванні рішень нелояльних суддів.
Зараз під моніторингом Ради Європи перебувають 10 держав: Азербайджан, Албанія, Боснія і Герцеговина, Вірменія, Грузія, Молдова, Російська Федерація, Сербія, Туреччина та Україна. Жодна з них не є членом ЄС.
Польську судову реформу жорстко розкритикували не лише Рада Європи, а й Євросоюз.
У грудні Єврокомісія вирішила почати процедуру введення санкцій проти Польщі за порушення принципів верховенства права. У Брюсселі дішли висновку, що польський закон про загальні суди підриває незалежність польських суддів, і вирішили застосувати статтю 7 Договору про ЄС, в якій йдеться про серйозні загрози верховенству права. Таким чином, Польща може втратити право голосу в ЄС.
Детальніше про реформи судової влади в Польщі та їх критиці в Євросоюзі читайте в матеріалі Наталія Коваль "Ядерний варіант" для Варшави" в "Дзеркалі тижня. Україна".