Пандемія стане початком ери технологічного оптимізму — The Economist 

Поділитися
Пандемія стане початком ери технологічного оптимізму — The Economist 
2020-ті роки розпочалися з болісного періоду, але за умов правильної політики десятиліття може стати ерою технологічного оптимізму.

Більшу частину останнього десятиліття темпи інновацій розчаровували багатьох людей. Зростання продуктивності було неяскравим, а найпопулярніші технологічні винаходи - смартфони та соціальні медіа, мали багато негативного впливу. Шкідливі побічні ефекти технологічного розвитку, такі як створення потужних монополій та забруднення інформаційного середовища, стали болісно очевидними. Песимісти попереджали, що світ вичерпав корисні ідеї розвитку. Однак, вже сьогодні, принаймні частково, можна спостерігати світанок технологічного оптимізму. Швидкість виробництва вакцин проти COVID-19 стала неабияким проривом учених. Помітні темпи розвитку, бум технологічних інвестицій та широке впровадження цифрових технологій під час пандемії можуть стати надією на нову еру прогресу, пише журнал The Economist.

Оптимісти запаморочливо прогнозують "буремні двадцяті". Подібно до того, як песимізм 2010-х був перебільшенням, адже десятиліття спостерігало багато успіхів, наприклад, у лікуванні раку, так і прогнози технологічної утопії теж можуть бути завищені. Але існує реальна можливість нової ери інновацій, яка допоможе підняти рівень життя, особливо якщо уряди правильно сприятимуть процвітанню нових технологій.

В історії капіталізму швидкий технологічний прогрес був нормою. 18 століття принесло промислову революцію та механізацію заводів; 19 століття - залізничний транспорт та електроенергію; ХХ століття стало початком ери літаків і медичного прогресу. Однак у 70-х роках прогрес, що вимірюється загальним зростанням продуктивності, сповільнився. Сплеск підвищення продуктивності прийшов після впровадження персональних комп'ютерів у 1990-х. Але після 2000 року зростання знову призупинилося.

Однак є причини вважати, що ця “велика стагнація” може закінчитися. По-перше, це шквал останніх відкриттів із трансформаційним потенціалом. Успіх технології на основі мРНК, яка стоїть за вакцинами Pfizer-BioNTech і Moderna, та спеціального лікування антитілами показує, як наука продовжує розширювати можливості медицини. Люди все частіше здатні пристосовувати біологію до своєї волі, чи то для лікування хвороб, модифікації генів або «вирощування м’яса» в лабораторії. Штучний інтелект нарешті почав демонструвати вражаючий прогрес у різних контекстах. Падіння ціни на відновлювану енергію дає урядам впевненість, що їхні «зелені інвестиції» окупляться. Навіть Китай зараз обіцяє здобути вуглецевий нейтралітет до 2060 року.

Друга причина оптимізму - бурхливе інвестування в технології. Уряди прагнуть більш активно інвестувати в науку. Ентузіазм інвесторів щодо технологій зараз поширюється на медичну діагностику, логістику, біотехнології та напівпровідники. Оптимізм ринку щодо електромобілів зріс настільки, що керівник компанії Tesla Ілон Маск став однією із найбагатших людей у світі.

Третім джерелом оптимізму є швидке впровадження нових технологій. Справа не лише в тому, що працівники почали брати активну участь у відеоконференціях, а споживачі - в електронній комерції, хоча ці досягнення також важливі. Пандемія прискорила прийняття цифрових платежів, телемедицини та промислової автоматизації. Це стало нагадуванням про те, що криза часто змушує суспільство прогресувати. Боротьба зі зміною клімату та протистояння великих держав між Америкою та Китаєм можуть стимулювати подальші сміливі кроки.

На жаль, інновації не дозволять економікам уникнути структурного затягування зростання. Якщо суспільство стає багатшим, воно витрачає більшу частку свого доходу на трудомісткі послуги, такі як ресторанне харчування, в якому ріст продуктивності незначний, оскільки автоматизація цієї сфери ще не надто активно впроваджується. Старіння населення також може сприяти низькій продуктивності. Декарбонізація економіки не сприятиме довгостроковому зростанню, якщо «зелена енергія» не реалізує повністю свій потенціал.

Однак цілком обґрунтовано сподіватися, що нова хвиля інновацій може незабаром змінити падіння економічного динамізму. З часом це може призвести до значного підвищення рівня життя. Багато галузей сфери послуг, включаючи охорону здоров'я та освіту, отримали б значну користь від більшої кількості інновацій. Зрештою, синтетична біологія, штучний інтелект та робототехніка можуть стати серйозним стимулом розвитку.

Попри те, що в більшості випадків саме приватний сектор визначатиме, які інновації будуть успішними чи невдалими, уряди також мають відігравати важливу роль. Держава має великий вплив на те, як швидко інновації поширюються в економіці. Забезпечення того, щоб вся економіка використовувала нові технології, вимагатиме жорсткого антимонопольного контролю та більш вільних правил регулювання інтелектуальної власності. Якщо уряди приймуть цей виклик, то швидше зростання та вищий рівень життя опиняться у межах досяжності. 2020-ті роки розпочалися з болісного періоду, але за умов правильної політики десятиліття може стати ерою технологічного оптимізму, резюмує видання.

Геополітична історія важкого 2020 року буде визначатися діями світових лідерів. Згідно з більшістю стандартів, 2020 рік був жахливим, пандемія коронавірусу забрала життя багатьох людей та дестабілізувала суспільство в глобальному масштабі. Без сумніву, в режимі реального часу було важко вирішити всі виклики, які кидав 2020 рік, але майбутнє залежить саме від людських рішень.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі