Минуло лише два тижні відтоді, як впав режим сирійського диктатора Башара Асада, але Європа вже рухається надто повільно. Падіння режиму Асада відкриває перед Європою величезні стратегічні можливості — зокрема, можливість добровільного повернення багатьох сирійських біженців.
Але дається взнаки типова європейська нерішучість. І поки деякі європейські дипломати їдуть до Дамаска, віцепрезидент Європейської комісії Кая Каллас вже заявила, що суттєва підтримка Сирії буде залежати від прогресу на місцях, вважає Джулієн Барнс-Дейсі, директор програм Близького Сходу та Північної Африки в Європейській раді з міжнародних відносин.
"Європа повинна згуртуватися навколо усвідомлення того, що успішний перехід не лише допоможе сирійцям, але й є єдиним засобом вирішення всього спектру її інтересів — таких як зміцнення демократичного врядування, забезпечення стійких умов для повернення значної кількості сирійських біженців і послаблення іранського та російського впливу в країні", — пише автор.
Автор переконаний, що Європа повинна визнати, що доля Сирії, яка знаходиться в самому центрі Середземномор'я, становить ключовий стратегічний інтерес. Європі слід запропонувати Сирії масштабну ініціативу, щоб вплинути на нову військову владу країни, а саме угрупування "Хаят Тахрір аш-Шам" (HTS), раніше пов’язане з "Аль-Каїдою". Мета полягає в тому, щоб стимулювати цю групу до подальших змін у напрямку поміркованості, інклюзивності та стабілізації ситуації в регіоні.
На думку Дейсі, ініціатива також повинна містити інтенсивну політичну взаємодію з угрупуванням, швидке послаблення санкцій, щоб допомогти зменшити безпосередній тиск, який може зірвати будь-який перехід, а також значний економічний пакет.
Нагадаємо, лідер "Хаят Тахрір аш-Шам" Ахмед аль-Шараа заявляв, що Заходу не варто боятися його перемоги над режимом Асада в Сирії. Він запевнив, що його угруповання не хоче створювати новий конфлікт, а, навпаки, прагне повернути стабільність до країни.