Орбан заблокував жорстку декларацію Вишеградської четвірки проти Росії та з підтримкою України

Поділитися
Орбан заблокував жорстку декларацію Вишеградської четвірки проти Росії та з підтримкою України © kormany.hu
Первинну версію декларації розробила Польща, але її скоротили

Країни Вишеградської четвірки (В4) - Чехія, Польща, Словаччина та Угорщина - в понеділок, 26 квітня, схвалили офіційну заяву, що засуджує нещодавно розкриту російську секретну операцію в Чехії, а саме вибух складу боєприпасів у 2014 році.

Однак країни відкинули більш жорстку версію заяви, яку прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, відомий своєю набагато більш дружньою позицією до Москви, вважав неприйнятною, пише Euractiv.

Перша версія декларації, розроблена Польщею, була набагато жорсткішою та включала заклик до скасування проєкту газопроводу «Північний потік - 2» плюс висловлювала рішучу підтримку Україні та Білорусі. У першій версії заяви говорилося, що «Північний потік - 2» негативно позначиться на енергетичній безпеці Європи.

Словаччина вже вирішила вислати трьох російських дипломатів в знак солідарності з Чехією, а Польща давно в дипломатичній сварці з Росією.

Росія вислала п'ять співробітників посольства Польщі в Москві після того, як Польща оголосила трьох російських дипломатів персонами нон грата за порушення їх дипломатичного статусу. Угорщина поки не оголосила про подібні кроки проти Росії.

Орбан, на відміну від свого польського колеги, підтримує добрі стосунки з президентом Росії Владіміром Путіним та відкрито критикує санкції проти Росії у зв'язку зі спробою анексією Криму. Угорщина сьогодні є єдиною країною ЄС, що використовує російську вакцину проти COVID-19 "Супутник V".

Через позицію Угорщини остаточну декларацію солідарності В4 з Чехією була скорочена.

«Разом з прем'єр-міністром Чехії ми рішуче засуджуємо незаконні та насильницькі дії, що здійснюються оперативниками російської розвідки. Ми не дозволимо цій діяльності розділити Європу. Країни Вишеградської групи сповнені рішучості вжити заходів разом з іншими державами-членами Європейського Союзу для підвищення нашої стійкості», - говорилося в заяві прем'єрів В4.

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецкі заявив, що під час польського головування в В4 діяльність групи щодо східної політики зачіпала ряд тем, в тому числі ситуацію в Білорусі та отруєння лідера російської опозиції Алєксєя Навального.

Моравецкі також підтвердив, що в найближчому майбутньому відбудеться відеоконференція між міністрами закордонних справ у форматі В4 та Східного партнерства, в якому візьмуть участь ЄС і шість пострадянських країн.

В суботу, 17 квітня, Чехія оголосила, що висилає 18 російських дипломатів, яких вона впізнала, як шпигунів у справі, пов'язаній з величезним вибухом на складі боєприпасів в 2014 році у місті Врбетіце. Метою диверсантів міг бути зрив постачання зброї Україні. Під час події загинули двоє осіб.

У відповідь МЗС Росії оголосило "персонами нон грата" 20 співробітників посольства Чехії в країні.

22 квітня очільник МЗС Чехії Якуб Кулганек повідомив, що Чехія вишле майже всіх російських дипломатів і співробітників спецслужб під дипприкриттям.

Сенат (верхня палата парламенту - ред.) Чехії у четвер, 22 квітня, визнав вибухи в Врбетіце в 2014 році актом державного тероризму проти країни-члена Європейського Союзу. Відповідальність за вибухи парламентарі поклали на Росію і її спецслужби.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі