Чехія вишле майже всіх російських дипломатів і співробітників спецслужб під дипприкриттям, повідомив на пресконференції 22 квітня очільник МЗС Чехії Якуб Кулганек.
Росія відмовилася дозволити 20 чеським дипломатам, оголошеними персонами нон грата, повернутися у посольство в Москві. Рішення було ухвалено Москвою у відповідь на висилку Прагою 18 російських дипломатів, підозрюваних в роботі на спецслужби РФ.
Голова чеської дипломатії пояснив: Москва мала дати відповідь на запит до 12:00 четверга. Але термін ультиматуму сплив, а відповідь російської сторони МЗС Чехії так і не отримало.
Тому було ухвалено рішення про висилку співробітників посольства Росії у Чехії. «Росія має до кінця травня відкликати своїх дипломатів. (...) У Чехії буде не більше російських дипломатів, ніж чеських у Москві », - цитують Кулганека Lidovky.
У посольстві Чехії в Москві залишаються 24 співробітники, зокрема п'ятеро дипломатів і 19 адміністративно-технічних працівників. У посольстві Росії у Празі нині працюють 27 дипломатів і 67 адміністративно-технічних працівників.
Сенат (верхня палата парламенту - ред.) Чехії у четвер, 22 квітня, визнав вибухи в Врбетіце в 2014 році актом державного тероризму проти країни-члена Європейського Союзу. Відповідальність за вибухи парламентарі поклали на Росію і її спецслужби.
Розслідування обставин вибухів на військових складах чеські правоохоронці завершили 17 квітня. Тоді ж було оголошено про висилку 18 російських дипломатів. Згодом віце-прем'єр Ян Гамачек допустив, що з Праги вишлють всіх російських дипломатів.
Вибух стався 16 жовтня 2014 року на складах в місті Врбетіце в регіоні Морава на сході країни. На складах здетонували 50 тонн боєприпасів Вибухова хвиля стала причиною масштабних руйнувань, загинули двоє людей з числа співробітників складів. Ще один вибух пролунав 3 грудня, здетонували 13 тонн боєприпасів.
Склади використовувала комерційна компанія Imex Group, що займається торгівлею зброєю. Зброю зі складів планували відправити болгарській збройовій фірмі Emco, а звідти - до України і Сирії. За версією слідства і журналістів-розслідувачів, Росія намагалася зірвати постачання, знищивши склади, і отруївши власника Emco Еміліана Гебрева бойовою отрутою «Новічок».
Згодом група отруйників вирушила до Солсбері, де скоїла замах на шпигуна-перебіжчика Сергія Скрипаля. До складу групи в входили розвідник Анатолій Чепіга і військовий медик Алєксандр Мішкін. У Врбетіцях напарники діяли під псевдонімами Руслан Табаров (Чепіга) і Миколай Поп (Мішкін), в Солсбері - Руслан Бошіров (Чепіга) і Алєксандр Петров (Мішкін).