Операціями ГРУ в Чехії та Болгарії Росія намагалася послабити Україну на війні – Bellingcat

Доповнено
Поділитися
Операціями ГРУ в Чехії та Болгарії Росія намагалася послабити Україну на війні – Bellingcat © atr.ua
Операція почалася вже після вторгнення Росії в Україну й окупації Криму

Дані, проаналізовані Bellingcat, підтверджують гіпотезу про те, що вибухи 2014 року в Чехії були частиною довгострокової операції ГРУ Росії, спрямованої на підрив можливостей України щодо закупівлі зброї та боєприпасів, критично важливих для її оборони проти російських військ і контрольованих Кремлем бойовиків на сході України.

Операція, мабуть, почалася незабаром після липня 2014 року, пише Bellingcat.

Місія, яку, ймовірно, вели службовці секретної частини ГРУ №29155 в Москві, включала кілька суміжних операцій. Це були вибухи на складах в Чехії, замах на Еміліана Гебрева і - зі зростаючою ймовірністю - принаймні один з трьох вибухів на складах боєприпасів в Болгарії на початку-середині 2015 року.

Ця версія подій підтверджується тим, що диверсійні групи брали участь в чеській та болгарських операціях. Також це підтверджується призначеннями членів групи в цих двох країнах. Крім того, телефонні записи, проаналізовані Bellingcat, показують, що кілька членів підрозділу 29155 активно спілкувалися з російськими військовими, дислокованими на сході України, а також з місцевими ватажками бойовиків, у 2014 і 2015 роках.

Ця гіпотеза також дає підстави вважати, що в той час єдина в Росії великомасштабна військова діяльність була в Україні. Ймовірно, можна очікувати, що підпільні диверсійні підрозділи, які служать в Міноборони РФ, будуть приділяти першочергову увагу зниження обороноздатності супротивників Росії у воєнний час.

Дані, розглянуті Bellingcat, також викликають сумніви в чеській офіційною версією подій, яку зовсім недавно просував президент Чехії Мілош Земан.

Після оголошення висновків чеської влади про те, що диверсійні операції у Врбетіце були спрямовані проти боєзапасів, які належать болгарському виробнику зброї та трейдеру EMCO, які, згідно з чеським офіційних джерел, призначалися для експорту в Україну, компанія опублікувала заяву для преси, спростовуючи цю інформацію. Вона заявила, що під час вибухів вона не збиралася відправляти запаси зі складів в Болгарію, ні експортувати їх в будь-яку країну, будь то Україна чи Сирія.

У попередніх повідомленнях EMCO заявила, що її продажі  боєприпасів в Україні були обмежені за масштабами та часу.

В суботу, 17 квітня, Чехія оголосила, що висилає 18 російських дипломатів, яких вона впізнала, як шпигунів у справі, пов'язаній з величезним вибухом на складі боєприпасів в 2014 році у місті Врбетіце. Метою диверсантів міг бути зрив постачання зброї Україні. Під час події загинули двоє осіб.

У відповідь МЗС Росії оголосило "персонами нон грата" 20 співробітників посольства Чехії в країні.

22 квітня очільник МЗС Чехії Якуб Кулганек повідомив, що Чехія вишле майже всіх російських дипломатів і співробітників спецслужб під дипприкриттям.

Сенат (верхня палата парламенту - ред.) Чехії у четвер, 22 квітня, визнав вибухи в Врбетіце в 2014 році актом державного тероризму проти країни-члена Європейського Союзу. Відповідальність за вибухи парламентарі поклали на Росію і її спецслужби.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі