Опублікована відповідь НАТО на пропозиції Росії щодо "гарантій безпеки": повний текст

Поділитися
Опублікована відповідь НАТО на пропозиції Росії щодо
Альянс закликав Росію до негайної деескалації ситуації з Україною.

У середу іспанська газета El Pais опублікувала відповідь США та НАТО на запропоновані Росією гарантії безпеки. російської державної агенції "РИА Новости" підтвердили справжність відповідей, які опублікувала El Pais. У вівторок російський президент Владімір Путін заявив, що США та НАТО проігнорували основні занепокоєння Кремля.

Повний текст відповіді НАТО:

1. НАТО є оборонним альянсом і не загрожує Росії. Ми завжди прагнули миру, стабільності та безпеки в євроатлантичному регіоні та в цілому в Європі, вільної та мирної. Це залишається нашою метою та нашою непорушною позицією.

2. Ми твердо переконані, що напруженість та розбіжності повинні вирішуватися за допомогою діалогу та дипломатії, а не через загрозу чи використання сили. Враховуючи суттєве, неспровоковане, невиправдане та тривале нарощування військової міці в Україні, навколо неї та в Білорусі, ми закликаємо Росію до негайної деескалації ситуації, що піддається перевірці, своєчасним та довгостроковим чином. Ми підтверджуємо нашу підтримку територіальної цілісності та суверенітету України, включаючи Крим, у межах її міжнародно визнаних кордонів. Врегулювання конфлікту в Україні та навколо неї відповідно до принципів, закріплених у Мінських домовленостях, та за допомогою узгоджених форматів значно покращить ситуацію з безпекою та перспективи забезпечення стабільності в Європі.

3. НАТО, як і раніше, твердо віддана принципам і угодам, що лежать в основі європейської безпеки. Ми жалкуємо про порушення Росією деяких цінностей, принципів та зобов'язань, які вона допомогла розробити та які лежать в основі відносин між НАТО та Росією. Союзники по НАТО вважають, що євроатлантична безпека може бути найкраще укріплена заради загального блага, якщо всі країни підтвердять свою прихильність до цілей і принципів Статуту Організації Об'єднаних Націй, міжнародного порядку, заснованого на правилах, та документів у всій їх сукупності, вимоги яких вони добровільно зобов'язалися дотримуватись: Гельсінський акт 1975 року, Паризька хартія 1990 року та Стамбульська хартія європейської безпеки 1999 року. Росія відповідає за реалізацію цих принципів і інструментів.

4. Стабільні та передбачувані відносини між НАТО та Росією відповідають нашим спільним інтересам. Під час Ради Росія-НАТО 12 січня 2022 року у нас відбулася перша дискусія, під час якої всі присутні висловили свої побоювання щодо безпеки. Союзники НАТО запропонували продовжити діалог про шляхи зміцнення загальної безпеки в рамках Ради Росія-НАТО. Союзники готові обговорити із Росією проблеми безпеки. Наш діалог має відбуватися на основі взаємності, базуватись на основних принципах європейської безпеки та зміцнювати спільну безпеку.

5. Беручи до уваги пропозиції безпеки, представлені Росією, і відображаючи наші власні побоювання, союзники по НАТО визначили галузі, в яких ми можемо вести конструктивний змістовний діалог. Наша мета – досягнення конкретних та взаємовигідних результатів. Ми підтримуємо пропозицію голови Ради НАТО-Росія провести серію тематичних зустрічей для обговорення стану відносин НАТО-Росія; ситуації з безпекою в Європі, у тому числі в Україні та навколо неї; та питань, пов'язаних зі зниженням ризику, прозорістю та контролем над озброєннями.

6. Євроатлантична безпека може бути посилена шляхом висування таких пропозицій.

7. Стан відносин Росія-НАТО

7.1. Повноцінне використання чинних каналів зв'язку між військовими для забезпечення передбачуваності, прозорості та зниження ризиків.

7.2 Відновлення представництв НАТО та Росії у Москві та Брюсселі відповідно.

7.3 Робота над пропозицією Росії про створення цивільної телефонної гарячої лінії підтримки зв'язку в екстрених випадках.

8. Європейська безпека, включаючи ситуацію в та навколо України:

8.1 Повага всіма державами та дотримання принципів суверенітету, непорушності кордонів та територіальної цілісності держав та утримання від загроз та застосування сили.

8.2 Повага всіма державами права інших держав обирати або змінювати механізми безпеки та визначати своє власне майбутнє та зовнішню політику без втручання ззовні. У цьому світлі ми знову заявляємо про нашу прихильність до політики відкритих дверей НАТО відповідно до статті 10 Вашингтонського договору.

8.3 Виведення Росією військ з України, Грузії та Республіки Молдова, де вони розміщені без згоди приймаючої країни.

8.4 Конструктивна участь усіх сторін у різних форматах урегулювання конфліктів, у яких вони беруть участь, у тому числі у «Нормандському форматі», Тристоронній контактній групі, Женевській міжнародній дискусії та переговорах у форматі 5+2.

8.5 Помірність Росії від застосування примусу силою, агресивної ядерної риторики та зловмисних дій, спрямованих проти союзників по Альянсу та інших країн.

9. Зниження ризиків, прозорість та контроль над озброєннями. Країни НАТО здійснили велику кількість заходів, які сприяють контролю над озброєннями, роззброєнню та нерозповсюдженню зброї. Ми залишаємось відкритими для змістовних дискусій з контролю над озброєннями та діалогу з Росією щодо взаємної прозорості та заходів зміцнення довіри, у тому числі шляхом висування наступних пропозицій:

9.1 Продовження практики брифінгів з учень Росії та НАТО у Раді Росія-НАТО з метою підвищення передбачуваності, прозорості та зниження ризиків.

9.2 Конструктивна участь у роботі над Віденським документом ОБСЄ

9.3 Підвищення прозорості навчань та раптових перевірок військ коштом зниження перешкод для повідомлень та спостереження.

9.4 Запобігання небезпечним інцидентам військового характеру за допомогою підвищення прозорості та зусиль щодо зниження ризику.

9.5 Проведення на основі принципів взаємності брифінгів з ядерної політики Росії та НАТО та розробка подальших можливих взаємних заходів щодо зниження стратегічних ризиків.

9.6 Консультування щодо способів зниження загроз космічним системам, у тому числі через зусилля щодо заохочення відповідальної поведінки в космосі; та утримання Росії від проведення протисупутникових випробувань, які створюють велику кількість осколків та сміття.

9.7 Сприяння вільному, відкритому, мирному та безпечному кіберпростору шляхом консультування з питань зниження загроз у цій галузі, здійснення зусиль щодо зміцнення стабільності шляхом дотримання міжнародно-правових зобов'язань та добровільних норм відповідальної поведінки держави у кіберпросторі; та утримання всіх держав від зловмисної кібердіяльності.

9.8 Консультування щодо конкретних способів запобігання інцидентам у повітряному та водному просторі з метою відновлення довіри та підвищення прогнозованості в євроатлантичному регіоні.

9.9 Підтвердження всіма державами своєї прихильності до повного виконання та дотримання всіх міжнародних зобов'язань та угод у галузі контролю над озброєннями, роззброєння та нерозповсюдження зброї, включаючи повне дотримання Конвенції з хімічної зброї та Конвенції з біологічної зброї.

9.10 Відновлення виконання Росією Договору про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ), повернення до участі у Спільній консультативній групі та надання докладних щорічних даних та інформації, необхідної ДЗЗСЄ.

9.11 У світлі стурбованості союзників з приводу російської державної програми озброєння, у тому числі запасами нестратегічної ядерної зброї, а також зростаючою кількістю та різновидів ракет та пускових установок середньої та меншої дальності, закликаємо Росію до:

  1. Переговори зі Сполученими Штатами про майбутні договори та угоди з контролю озброєнь та роззброєння, які містять всю ядерну зброю Росії та США, у тому числі нестратегічну ядерну зброю, нерозгорнуті ядерні боєголовки, а також усі ядерні міжконтинентальні носії.
  2. Серйозної взаємодії з США щодо наземних ракет середньої та меншої дальності та інших пускових установок у рамках ширшої дискусії за участю всіх союзників щодо наступних кроків, а також у Раді Росія-НАТО.
  3. Понад 30 років НАТО працювала над розбудовою партнерських відносин з Росією. На Лондонському саміті 1990 року, коли холодна війна добігала кінця, Альянс простяг руку дружби, запропонувавши діалог і партнерство замість протистояння та недовіри. У наступні роки НАТО створила Партнерство заради миру, а НАТО і Росія підписали Основний акт Росія-НАТО і заснували Раду Росія-НАТО, яка залишається унікальною структурою та символом відкритості Альянсу для взаємодії з Росією. Жодному іншому партнерові були запропоновані аналогічні відносини у межах такої інституційної структури. Проте Росія порушила довіру, яка лежить в основі нашої співпраці, і кинула виклик основним принципам глобальної та євроатлантичної архітектури безпеки.
  4. Ми продовжуємо прагнути конструктивних відносин з Росією, коли це дозволяють її дії. Ми закликаємо Росію до участі у змістовному діалозі з питань, що викликають занепокоєння у всіх членів Ради Росія-НАТО, для досягнення відчутних результатів. Відмова від нарощування військової могутності Росії в Україні та навколо неї матиме для цього надзвичайно важливе значення.
  5. НАТО не прагне конфронтації. Але ми не можемо піти і не підемо на компроміс щодо принципів, на яких ґрунтуються наш союз та безпека в Європі та Північній Америці. Союзники, як і раніше, твердо віддані основоположному для НАТО Вашингтонському договору, у тому числі пункту про те, що напад на одного союзника має розглядатися як напад на всіх, який закріплений у статті 5. Ми вживемо всіх необхідних заходів для захисту наших союзників і не підемо на компроміс у цьому питанні.
Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі