Опоненти Ірану у світі не пропустять нагоди вплинути на країну через внутрішні заворушення — експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Опоненти Ірану у світі не пропустять нагоди вплинути на країну через внутрішні заворушення — експерт © Hossein Abedini / Twitter
Однак зовнішній чинник може відіграти тільки допоміжну роль, впевнений автор.

Іран має численних опонентів у світі в обличчі США, Ізраїлю, Саудівської Аравії та Росії, які однозначно не пропустять нагоди використати внутрішні заворушення в країні, аби вплинути на Тегеран. Це - ідеальний шанс просунути свої інтереси, зокрема, підкинувши потрібні політичні гасла або надавши необхідну підтримку опозиції. Про це пише автор Віталій Федянін у своїй статті для DT.UA.

Однак на відміну від 1953 року, коли під час спільної операції американського ЦРУ та британської МІ-6 був зміщений з посади іранський прем'єр-міністр Мухаммад Мосаддик, нині в Ірані опозиція умовна, зазначає експерт. В країні діє достатньо потужний ісламський режим, тому про його зміну наразі не йдеться. Саудівська Аравія, наприклад, за словами автора, вважає, що для неї ідеальним варіантом є припинення підтримки Іраном союзних угруповань у регіоні, але в жодному разі не падіння режиму. Що ж до США й Ізраїлю, то вони, звичайно, були б не проти побачити занепад режиму аятол або хоча б відновлення повноцінного режиму санкцій. Президент Трамп у своїй стратегії національної безпеки прямо говорить про необхідність нейтралізувати "злоякісний вплив" Ірану в регіоні і не дати йому отримати ядерну зброю. Тож Вашингтон справді має конкретну роботу на іранському напрямку. Обвинувачення у порушенні прав людини під час останніх протестів можуть стати приводом для її початку. Має неабиякий зиск з послаблення цього свого історичного супротивника і Росія.

"Москва має пряму вигоду від дестабілізації ісламської республіки і зацікавлена в охопленні її широкими санкціями. Не потрібен росіянам потужний гравець на міжнародному ринку газу і нафти. Крім того, зі слабким Тегераном легше домовитися про поділ Сирії або Каспійського регіону. Тож росіяни ні секунди не зволікатимуть за можливості організувати або скористатися дестабілізацією Ірану", - додає Федянін.

Однак, він впевнений, що для реалізації якихось ефективних системних змін в Ірані зовнішній чинник може відіграти тільки допоміжну роль. Ініціація переходу на певний новий рівень має відбутися зсередини.

Нагадаємо, масові протести в Ірані розпочалися наприкінці грудня. Протягом кількох днів вони охопили десятки міст, включно зі столицею країни – Тегеран.

Учасники протестів виступають проти введення режиму жорсткої економії, який вдарить по більшості громадян, на тлі збільшення витрат на військові потреби й активної участі в авантюрах у Сирії, Лівані та інших країнах Близького Сходу. Президент Хасан Роухані закликав співвітчизників до спокою.

Своєю чергою віце-президент Ірану Есхак Джахангірі звинуватив консервативні кола в підбурюванні до протестів. На його думку, вони використовують економічні проблеми в країні, щоб підірвати реформи, які проводить президент.

Через протести в Ірані заблокували Telegram та Instagram. Влада пояснила таке рішення необхідністю "підтримання миру та безпеки громадян".

Унаслідок зіткнень протестувальників з поліцією вже загинуло понад 20 осіб. За останніми даними, під час масових протестів в Ірані затримали понад 3,5 тисячі осіб. На волю випустили понад 200 людей, переважно студентів.

США та ЄС засудили насильство щодо учасників протестів. МЗС України рекомендувало громадянам, що перебувають в Ірані, уникати місць масового скупчення людей.

Докладніше читайте в матеріалі DT.UA "Масові протести в Ірані: що відомо".

Детальніше про нинішню ситуацію в ісламській республіці та причини протестів читайте у матеріалі Віталія Федяніна "Іран: новорічна "смута"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі