Офіційні відносини між Саудівською Аравією та Ізраїлем можуть стати вигідними для Байдена — The Washington Post

Поділитися
Офіційні відносини між Саудівською Аравією та Ізраїлем можуть стати вигідними для Байдена — The Washington Post
Але за президентства Байдена укладання мирних угод буде виглядати зовсім інакше, ніж за посередництва Трампа.

Минулого тижня президент США Дональд Трамп заявив, що Марокко погодилося відновити зв'язки з Ізраїлем. Це відбувається після того, як Судан погодився на встановлення відносин з Ізраїлем у жовтні, а ОАЕ та Бахрейн зробили те саме влітку, коли підписали так званий Авраамський мирний договір. У сукупності ці дипломатичні кроки означають трансформацію балансу сил на Близькому Сході, пише The Washington Post.

Найбільша історія, можливо, ще попереду, але, швидше за все, доведеться зачекати, поки переможець виборів президента США Джо Байден офіційно займе свою посаду.

Спадковий принц Мохаммед бен Салман, фактичний лідер Саудівської Аравії, безсумнівно, уважно спостерігав за тим, як розгорталися переговори інших країн з Ізраїлем. Він відчуває тиск американського президента Дональда Трампа і його радника Джареда Кушнера, який очолював політику президента США стосовно Близького Сходу. Попри досить приязні відносини з Трампом, Салман пильно стежить за політичними змінами в США та очікує вдалого моменту, щоб налагодити відносини з новою американською владою.

Офіційне оголошення про налагодження відносин з Ізраїлем зараз, поки Трамп все ще перебуває на своїй посаді, було б прекрасним подарунком на прощання. Але Салман має підготуватися до найближчих чотирьох років - коли на політичну арену виходить новий, менш поступливий президент США.

Ймовірно, найпомітнішою перешкодою є розбіжність думок всередині самого королівства щодо того, чи слід Саудівській Аравії, батьківщині ісламу та одній із наймогутніших арабських країн, підписати офіційну мирну угоду з єврейською державою. Це призведе до того, що Ер-Ріяд залишить позаду давню обіцянку, яка передбачає очікування миру між ізраїльтянами та палестинцями. Однак, король Салман, батько наслідного принца, підтвердив "стійку позицію королівства щодо палестинського питання".

Тим часом є також докази, що впливова частина правлячої сім'ї хоче миру з ізраїльтянами. Серед них - принц Бандар бін Султан, колишній посол у Вашингтоні, який кілька тижнів тому критикував палестинських лідерів. Найголовніше, що наслідний принц Салман, здається, прагне офіційно оформити те, що є напівсекретними відносинами з Ізраїлем. Він походить із покоління, яке є менш відданим справі Палестини. І зв'язки з Ізраїлем допомогли б реалізувати його ключові пріоритети.

Окрім збереження влади, наслідний принц Саудівської Аравії має дві основні цілі: захист королівства від Ірану та відведення саудівської економіки від нафтової залежності. На обох цих фронтах партнерство з Ізраїлем було б позитивним моментом. Насправді Ізраїль та Саудівська Аравія вже є партнерами у своїх зусиллях стримувати Іран.

Чи уклав би саудівський наслідний принц угоду з Ізраїлем, якби його батько не погодився? Для прикладу, можна поглянути на політику принца. Він розірвав відносини з сусіднім Катаром, ув'язнив відомих саудівських діячів і змусив їх передати значну частину свого багатства. Він захистив релігійну міліцію, а також фактично розпочав війну в Ємені. На тлі всього цього здається цілком ймовірним, що принцу вистачить сміливості укласти угоду з Ізраїлем. Салман переконує свого батька переглянути відносини з Ізраїлем, але це не станеться так швидко.

Країни, які встановили офіційні відносини з Ізраїлем, отримали багато «подарунків» від США. Марокко отримало визнання Вашингтоном своєї окупованої території Західної Сахари. ОАЕ отримали зелене світло на дуже суперечливе придбання передових винищувачів. Судан був виключений зі списку терористичних загроз США. Бахрейн не отримав таких поступок, однак, варто зазначити, що держава Перської затоки не зробила б ризикованого кроку налагодження відносин з Ізраїлем без чіткого схвалення Ер-Ріяду.

Оскільки Саудівська Аравія є одним із ключових гравців на Близькому Сході, наслідний принц знає, що він може використати такий статус, і зробити власний хід у найбільш сприятливий момент, щоб отримати великі переваги.

Саме серед усіх зовнішньополітичних кроків адміністрації Трампа, дипломатична нормалізація відносин на Близькому Сході може стати напрямом політики, який Байден буде розширювати.

Мирні угоди створюють більш стабільний Близький Схід, навіть якщо вони ігнорують палестинців. Думка про те, що всі проблеми на Близькому Сході випливають із ізраїльсько-палестинського конфлікту, і що відносини між Ізраїлем та сусідами будуть чекати на угоду з палестинцями, зараз дещо переглядається.

Байден пообіцяв суворіше ставитись до Саудівської Аравії, особливо щодо питання порушення прав людини, тоді як адміністрація Трампа захищала наслідного принца навіть після того, як його агентів звинувачували у вбивстві журналіста Джамаля Хашоггі.

Наслідний принц, швидше за все, почекає, поки Байден вступить на посаду, перш ніж почати серйозну розмову з Вашингтоном щодо відносин з Ізраїлем. І цього разу Ізраїлю також доведеться «поторгуватися».

Найкраще, що в обмін на нормалізацію відносин з Ізраїлем може отримати Саудівська Аравія від Вашингтона – це пом'якшення щодо питання порушення прав людини. Також країна може отримати деякі поступки з боку США на переговорах з Іраном. Ізраїлю теж доведеться піти на поступки, можливо, стримуючи будівництво поселень на Західному березі.

Зрештою, Ізраїль та Саудівська Аравія прагнуть встановити дипломатичні відносини, це було б вигідно обом сторонам. Але за президентства Байдена укладання угод буде виглядати зовсім інакше, ніж за посередництва Трампа, резюмує видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі