Авраамська мирна угода (Abraham Accord) між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Ізраїлем, підписана напередодні в Білому домі, являє собою мирний договір, що встановлює повноцінні відносини між двома країнами.
Таким чином, ОАЕ стали третьою арабською країною після Єгипту в 1979 році і Йорданії в 1994 році, яка офіційно погодилася нормалізувати свої відносини з Ізраїлем. ОАЕ також стали першою країною Перської затоки, яка зробила це.
Документ закладає основу для дипломатичних, економічних та інших зв'язків між Ізраїлем і двома сусідами по Перській затоці.
Спочатку Білий дім намагався врегулювати ізраїльсько-палестинський конфлікт за допомогою "угоди століття", але палестинці не увійшли в число підписантів.
Ані Бахрейн, ані Об'єднані Арабські Емірати не були в стані війни з Ізраїлем. Країни спокійно працювали разом в протистоянні Ірану.
Авраамська угода, текст якої опубліковано на сторінці Білого дому, містить ключові області, що представляють взаємний інтерес, і спирається на раніше досягнуті домовленості з арабськими країнами. Документ показує, про що країни домовилися 13 серпня, коли було вперше оголошено про укладення угоди.
В договорі докладно йдеться про те, як виглядатиму нормалізація відносин.
Толерантність і міжконфесійне співіснування згадуються в самому початку тексту. Зв'язки будуть розвиватися шляхом створення посольств і співпраці в охороні здоров'я, інноваціях, авіації, навколишньому середовищу та енергетиці.
У тексті також зроблений акцент на протидію екстремізму і запуску спільно з США "стратегічного порядку денного для Близького Сходу".
В угоді підкреслюється важливість досягнення миру між ізраїльтянами та палестинцями шляхом переговорів, а також необхідність реалізації їх цілей і прагнень. Однак в тексті не згадуються ключові питання у відносинах між палестинцями та ізраїльтянами, такі як статус комплексу мечеті Аль-Акса в Єрусалимі.
У документі йдеться про раніше укладені Ізраїлем мирні договори з Йорданією та Єгиптом.
Є пункт, що стосується безпеки, в якому ОАЕ та Ізраїль домовляються запобігати будь-яким "терористичним або ворожим діям" один проти одного.
Згадується і Статут ООН, і важливість того, щоб не підривати будь-які багатосторонні зобов'язання, взяті кожною із країн, або будь-які інші зобов'язання, які вони могли б взяти на себе у зв'язку з договорами з іншими країнами.
Угода буде зареєстровано в ООН і, однак, має бути юридично ратифіковано як ОАЕ, так і Ізраїлем.
Сторони також зобов'язалися вживати заходів або скасувати будь-яке законодавство, щоб угода запрацювала. Будь-які спори, які можуть виникнути, вирішуватимуть в арбітражі.
Документ підписали прем'єр Ізраїлю Бенджамін Нетаньяху, міністр закордонних справ і міжнародного співробітництва ОАЕ Абдулла бін Заїд Аль Нахайян. Свідком, який також поставив свій підпис на документі, став президент США Дональд Трамп.
Примітно, що під договором поставили три дати: 26 елула 5780 року за єврейським календарем; 27 мухаррама 1442 року за ісламським календарем. Обидві дати відповідають 15 вересня 2020 року григоріанським календарем, яка також є в документі.