Президент США Барак Обама у вівторок почав європейське турне - свій третій закордонний вояж за менш ніж три місяці. Основна місія американського лідера буде полягати в тому, щоб заспокоїти союзників у Східній Європі, які нервують після приєднання Криму до РФ у зв'язку з загрозою вторгнення Росії в Україну, повідомляє CNN. Першою зупинкою чотириденного візиту Обами стала Польща. Як розповів журналістам ключовий зовнішньополітичний радник в апараті Білого дому Бен Родс, окрім Польщі, американський лідер побуває у Бельгії та Франції.
Головною метою європейського турне Обами стане зміцнення "трансатлантичних зв'язків" із союзниками США, в тому числі стосовно української кризи. За словами представника Білого дому, будуть обговорювати "підтримку народу і уряду України, зусилля зі зміцнення і модернізації НАТО", енергобезпеку і диверсифікацію постачань енергоресурсів до Європи, а також хід переговорів з трансатлантичного торговельного партнерства.
Як передає агентство Reuters, у вівторок вдень літак Обами приземлився в аеропорту Варшави, де його зустрічав президент Польщі Броніслав Коморовський.
Обама має 4 червня провести у польській столиці переговори з обраним президентом України Петром Порошенком. Після зустрічі з українським колегою Обама виступить на урочистому обіді в Королівському замку у Варшаві. У своїй промові він "підтвердить непорушну відданість Америки збереженню демократії та гарантуванню безпеки союзників у Східній Європі", сказав Родс.
У середу президент США вилетить до Брюсселя, де зустрінеться з королем Бельгії Філіпом, а потім візьме участь в саміті "сімки". Захід було вирішено організувати у Брюсселі після того, як провідні країни Заходу припинили співпрацю з Росією у рамках Групи восьми і відмовилися взяти участь у нараді G8 у Сочі. Під час робочої вечері, якою відкриється зустріч "сімки", будуть обговорювати "питання зовнішньої політики, включаючи Україну".
Під час основної наради у четвер світові лідери обговорять "глобальну економіку, енергетику і клімат", повідомив представник Білого дому Бен Родс. У другій половині дня після завершення саміту Обама проведе у Брюсселі зустріч з прем'єр-міністром Великобританії Девідом Кемероном, а потім вилетить до Парижа, де повечеряє з президентом Франції Франсуа Олландом, повідомляє ИТАР-ТАСС.
У четвер ввечері Олланд безумовно не залишиться голодним, іронізує кореспондент Associated Press Анджела Чарлтон у статті, опублікованій The Globe and Mail. Французький лідер повечеряє двічі - спочатку з Обамою, потім з Путіним. "Це виклик для травлення і логістики стане найбільш безпечним дипломатичним рішенням, що дозволяє запобігти зустрічі двох лідерів, які не у хороших відносинах між собою", - наводить слова автора статті InoPressa.
Про плани Олланда двічі повечеряти повідомили французькі та російські дипломати на умовах анонімності. За словами французького дипломата, одна з вечерь, можливо, відбудеться поза президентським палацом, щоб звести до мінімуму ймовірність випадкової зустрічі Обами і Путіна. У будь-якому разі в обох гостей буде для спілкування з Олландом достатньо часу, йдеться у статті.
Після Парижа Обама попрямує до Нормандії для участі в урочистостях у зв'язку з 70-річчям висадки союзників, в тому числі у спільному обіді лідерів країн, які боролися з фашизмом у роки Другої світової війни.
Відповідаючи на питання про можливість зустрічі Обами з президентом Росії Володимиром Путіним у Нормандії, Бен Родс повідомив напередодні, що вона не планується, але їхнє спілкування не виключено. "Ми не очікуємо офіційної зустрічі", - сказав помічник президента США. Хоча за загальним обідом лідерів у Франції, "звичайно, будуть можливості для спілкування", додав він.
На урочистості у Нормандії, окрім Путіна й Обами, також приїдуть королева Великобританії Єлизавета II і канцлер ФРН Ангела Меркель. Раніше ЗМІ писали, що європейські лідери мають підкреслено холодно триматися з Путіним і не хочуть ні сидіти з ним поруч, ні фотографуватися разом.
Газета The Wall Street Journal з'ясувала, що Барак Обама під час європейського турне буде переконувати союзників і після успішно пройшли виборів в Україні зберігати жорстку позицію щодо Москви. "Ми не хотіли б, щоб всі зітхнули з полегшенням і сказали, що, мовляв, вибори пройшли і мети досягнуто", - заявив виданню високопоставлений співробітник адміністрації президента.
На саміті "сімки" у Брюсселі Обама пропонуватиме союзникам узгодити нову "червону лінію" для Росії, порушення якої призвело б до введення нових санкцій стосовно ключових секторів російської економіки, пише WSJ. Раніше такою "червоною лінією" вважали можливі дії Москви, спрямовані на зрив виборів в Україні. !zn
Читайте також:
Міністр фінансів США звинуватив Москву у наданні допомоги проросійським екстремістам в Україні
Офіційно: Обама зустрінеться з Порошенком до інавгурації. З Путіним - виключено
Обама і Порошенко найближчим часом можуть провести три зустрічі