Про це сьогодні пише New York Times з посиланням на кількох чиновників з Білого дому. Обама вважає скорочення ролі ядерної зброї особливо важливим для своєї політичної спадщини. Однак він був засмучений чути критику навіть від своїх важливих союзників, яким не сподобався його план модернізації ядерного арсеналу вартістю трильйон доларів. Американські чиновники, яким цей план не сподобався, зауважували, що він йде в розріз з обіцянками самого Обами, які він дав у 2009 році.
Впродовж місяців адвокати контролю над озброєнням підштовхували адміністрацію до кількох важливих кроків, які повинні були наблизити початок "світу без ядерної зброї". І найсуттєвішим з них повинна була стати заборона США першими використовувати свій ядерний арсенал в разі конфлікту. Вони наполягали, що з практичної точки зору жоден американський президент не буде застосовувати ядерний арсенал, коли доступно так багато інших засобів.
"Це правильний момент для такого кроку", - запевняв колишній міністр оборони США Вільям Перрі, додаючи, що відмова від застосування ядерної зброї лише формально ствердить політику, якої Вашингтон дотримувався десятиліттями і так.
Однак, Обама, схоже, погодився зі своїми радниками, які під час кількох зустрічей з президентом в продовж літа застерегли, що політика незастосування збентежить союзників, зокрема Японію і Південну Корею. Ці країни і без того стривожені будь-якими розмовами про американський відступ з Азії, які почав кандидат в президенти США Дональд Трамп.
Міністр оборони Ештон Картер і Держсекретар Джон Керрі також висловили занепокоєння, що нові кроки Росії і Китаю на просторі від Балтії до Південно-Китайського моря не дозволяють робити подібні декларації. В Білому домі підтвердили, що і міністр енергетики Ернест Моніз, чиє відомство здійснює контроль над ядерним арсеналом, приєднався до протесту проти відмови від застування ядерної зброї першим.
Видання пише з посиланням на неназваного чиновника з адміністрації США, що Керрі застеріг Обаму, що відмова від права застосувати ядерний арсенал першим ослабить стримування Росії, яка якраз тренується скинули бомби на Європу, а також коли Китай розширює свою присутність в Південно-Китайському морі.
Нещодавно WashingtonPost з посиланням на свої джерела писав, що Білий дім збирається в останні дні президентства Барака Обами радикально змінити американську політику щодо ядерної зброї, щоб закріпити його політичну спадщину. Оскільки ядерне роззброєння було передвиборчою обіцянкою американського президента. Видання National Interest писало, що США повинні зберегти право застосувати ядерну зброю першими. Союзники Америки по НАТО постали перед загрозою з боку Росії. Країни-члени альянсу нервують ще й тому, що Росія не соромиться погрожувати ядерною зброєю.
З огляду на це, США і їхнім союзникам буде дуже складно стримувати агресора без права використовувати ядерну зброю. Члени альянсу можуть опинитися під великим ризиком. Останні вторгнення Росії в Грузію і Україну демонструють, що сьогодні потрібно, навпаки, посилити інструменти стримування через розширення спектру загроз.