NYT: Глобальний Південь бачить подвійні стандарти в реакції Заходу на війни в Україні і Секторі Гази

Поділитися
NYT: Глобальний Південь бачить подвійні стандарти в реакції Заходу на війни в Україні і Секторі Гази
Обурення Глобального Півдня ускладнює спроби адміністрації Байдена згуртувати світ проти знищення демократій.

Протягом 20 місяців адміністрація президента Джо Байдена намагалася зберігати моральну перевагу над Росією, засуджуючи її жорстоку війну проти України і вбивство цивільного населення.

Цей аргумент знайшов відгук на більшій частині Заходу, але менше в інших частинах світу, які розглядали війну як конфлікт між великими державами і відмовилися брати участь у санкціях або іншим чином ізолювати Росію.

«Зараз, коли Ізраїль бомбардує Сектор Гази, в результаті чого з 7 жовтня загинуло понад 4300 людей, непохитна підтримка адміністрації Байдена ризикує створити нові перешкоди в її зусиллях завоювати світову громадську думку», - пише New York Times.

Виступаючи в Овальному кабінеті в четвер, президент Байден об’єднав американську підтримку України та Ізраїлю, описавши обидві країни як демократії, що борються з ворогами, які мають намір «повністю знищити» їх. Росія вторглася і прагне анексувати Україну, а ХАМАС заперечує право Ізраїлю на існування. І саме тому палестинська організація влаштувала теракт, в результаті якого загинуло щонайменше 1400 людей на півдні Ізраїлю.

Але контратака Ізраїлю проти Сектору Гази, його погрози здійснити наземне вторгнення і рішення США рішуче підтримати свого найважливішого союзника на Близькому Сході, не зважаючи ні на що, викликали крики про лицемірство.

«Такі звинувачення - це не щось нове у близькосхідному конфлікті. Але динаміка подвійної кризи вийшла за рамки бажання Вашингтона заручитися глобальною підтримкою, щоб ізолювати і покарати Росію за вторгнення в сусідню країну», - йдеться в статті.

Близькосхідний регіон все частіше стає новим фронтом у боротьбі за вплив на Глобальному Півдні, в якій Захід протиставляє себе Росії і Китаю.

«Війна на Близькому Сході вб'є все більший клин між Заходом і такими країнами, як Бразилія чи Індонезія, ключовими державами Глобального Півдня. Це ще більше ускладнить міжнародну співпрацю щодо України, як і застосування санкцій проти Росії», - сказав голова Eurasia Group Кліффорд Купчан.

Індонезія - найбільш населена мусульманська країна, яка не визнає Ізраїль. Її президент Джоко Відодо засудив «несправедливість щодо палестинського народу». Війна в Газі лише погіршить глобальну ситуацію, загрожуючи підвищенням цін на нафту після того, як війна в Україні вже сповільнила експорт пшениці, - сказав він.

Президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва розкритикував американські поставки зброї в Україну як такі, що «підживлюють» війну, але звинуватив обидві сторони в конфлікті і запропонував посередництво. Бразилія, яка головує в Раді Безпеки ООН цього місяця, підготувала проект резолюції про гуманітарне припинення вогню в Газі, в якій також прямо засудила «огидні терористичні атаки ХАМАС».

Після того, як США наклали вето на резолюцію, оскільки в ній не згадувалося право Ізраїлю на самооборону, посол Бразилії в ООН Сержіо Франса Данезе висловив розчарування.

«Сотні тисяч цивільних в Секторі Гази не можуть більше чекати. Насправді, вони чекали занадто довго», - сказав він.

Арабські лідери включно з президентом Єгипту Абделем Фаттахом ас-Сісі, королем Йорданії Абдалллою II і міністром закордонних справ Саудівської Аравії принцем Фейсалом бін Фархан аль-Саудом у своїх виступах в суботу на Каїрському мирному саміті розкритикували те, що вони назвали «подвійними стандартами».

«У будь-якій іншій країні напад на цивільну інфраструктуру і навмисне позбавлення цілого населення їжі, води, предметів першої необхідності було б засуджено, а винні були б притягнуті до відповідальності. Міжнародне право втрачає будь-яку цінність, якщо його застосовують вибірково», - сказав король Абдалла.

Палестинці критикують західні столиці за те, що вони не висловили обурення бомбардуванням Сектору Гази в такій же манері, як вони засудили російські ракетні удари по містах і інфраструктурі України, називаючи їх «варварськими» і «злочином проти людяності».

Коли війна в Україні тільки почалася, палестинці були в захваті від жорсткої позиції західних столиць проти Росії, яка окупувала чужу землю, - каже Нур Одех, палестинський політичний оглядач з Рамалли.

«Але здається, що окупація - це погано тільки тоді, коли це роблять хлопці, які не на вашому боці», - додав він.

У певному сенсі конфлікт у Секторі Гази став благом для Кремля, відвернувши увагу від війни в Україні і відбіливши імідж Росії на Близькому Сході і на Глобальному Півдні. В останні рокиВладімір Путін намагався відновити частину втраченого впливу Радянського Союзу на Близькому Сході, втрутившись військовим шляхом у громадянські війни в Сирії і Лівії. Він значно зміцнив зв'язки з Іраном, країною, яку Ізраїль вважає загрозою національній безпеці.

Російська підтримка ХАМАСу розглядається як продовження цих зусиль, а Путін порівнює блокаду Сектора Гази з блокадою Ленінграда під час Другої світової війни. Китай також прагне розширити свій вплив на Близькому Сході, нещодавно виступивши посередником в угоді між Іраном і Саудівською Аравією про відновлення відносин. Росія і Китай відмовилися засудити ХАМАС. Натомість вони розкритикували ставлення Ізраїлю до палестинців, особливо його рішення відключити воду і електрику в Газі, а також кількість жертв серед цивільного населення.

Палестинська боротьба вже давно стала популярною на Глобальному Півдні, тому війна в Секторі Гази лише посилила обурення в Африці, Азії та Латинській Америці тим, що Захід розглядає Україну як особливий випадок, оскільки це європейська війна. Вони засуджують витрати на оборонну допомогу Україні в той час, як міжнародні цілі розвитку ігноруються.

«Існує думка, що Захід більше піклується про українських біженців, про страждання українських цивільних, ніж про людей, які страждають в Ємені, в Газі, в Судані, в Сирії», - сказала Ганна Нотте, аналітик Center for Strategic and International Studies.

Це може пояснити, чому Захід не зміг схилити такі країни, як Індія і Туреччина, до підтримки санкцій проти Росії. Враховуючи ситуацію в Секторі Гази, ці зусилля навряд чи увінчаються успіхом найближчим часом.

«Це величезний головний біль для західних дипломатів, тому що вони витратили багато часу в цьому році, намагаючись зачарувати Глобальний Південь. Ми бачили, що підтримка та інтерес до України серед членів ООН протягом цього року згасали», - сказав Річард Гоуен, директор Міжнародної кризової групи при ООН.

У Європі дискусія розгорнулася переважно в соціальних мережах, де деякі коментатори звинувачували континент в лицемірстві через різний підхід до воєн в Україні і Секторі Гази, в той час як мало хто з політиків коментував ситуацію безпосередньо.

Колишній прем'єр-міністр Швеції Карл Більдт написав у соціальній мережі X, що більшість світу вбачає подвійні стандарти в політиці Заходу щодо двох воєн.

«Справедливо чи ні, але це те, з чим ми маємо справу», - написав він.

Деякі аналітики припустили, що ворожість до політики Заходу щодо України в певних куточках світу слід сприймати як норму, але з нею все ж можна поводитися тактовно. Під час Холодної війни США постійно мали справу з блоком вороже налаштованих країн, а також з Радянським Союзом і його союзниками, і все ж таки змогли перемогти, - сказав Джон Гербст, колишній посол США в Україні, а також дипломат в Ізраїлі. За його словами, конфлікт у Секторі Гази може «дещо ускладнити підтримку України», але аж ніяк не унеможливити її.

Гербст допустив, що мета Ізраїлю викорінити ХАМАС може бути надто амбітною. Цілком можливо, що краще було б зосередитися на тому, щоб сильно ослабити військовий потенціал ХАМАС. Колишній дипломат також допустив, що негативне ставлення, з яким США зіштовхнулися через підтримку Ізраїлю, з часом зникне. І тому Вашингтон не повинен відмовлятися від підтримки України через це.

«Ми повинні пояснити, що те, що робить Москва в Україні, небезпечно для всіх країн, тому що якщо міжнародний порядок, якого прагне Кремль і Пекін, буде встановлено, це означатиме, що всі малі, порівняно слабкі держави будуть залежати від милості своїх великих сусідів», - сказав Гербст.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі