Протягом 20 місяців адміністрація президента Джо Байдена намагалася зберігати моральну перевагу над Росією, засуджуючи її жорстоку війну проти України і вбивство цивільного населення.
Цей аргумент знайшов відгук на більшій частині Заходу, але менше в інших частинах світу, які розглядали війну як конфлікт між великими державами і відмовилися брати участь у санкціях або іншим чином ізолювати Росію.
«Зараз, коли Ізраїль бомбардує Сектор Гази, в результаті чого з 7 жовтня загинуло понад 4300 людей, непохитна підтримка адміністрації Байдена ризикує створити нові перешкоди в її зусиллях завоювати світову громадську думку», - пише New York Times.
Виступаючи в Овальному кабінеті в четвер, президент Байден об’єднав американську підтримку України та Ізраїлю, описавши обидві країни як демократії, що борються з ворогами, які мають намір «повністю знищити» їх. Росія вторглася і прагне анексувати Україну, а ХАМАС заперечує право Ізраїлю на існування. І саме тому палестинська організація влаштувала теракт, в результаті якого загинуло щонайменше 1400 людей на півдні Ізраїлю.
Але контратака Ізраїлю проти Сектору Гази, його погрози здійснити наземне вторгнення і рішення США рішуче підтримати свого найважливішого союзника на Близькому Сході, не зважаючи ні на що, викликали крики про лицемірство.
«Такі звинувачення - це не щось нове у близькосхідному конфлікті. Але динаміка подвійної кризи вийшла за рамки бажання Вашингтона заручитися глобальною підтримкою, щоб ізолювати і покарати Росію за вторгнення в сусідню країну», - йдеться в статті.
Близькосхідний регіон все частіше стає новим фронтом у боротьбі за вплив на Глобальному Півдні, в якій Захід протиставляє себе Росії і Китаю.
«Війна на Близькому Сході вб'є все більший клин між Заходом і такими країнами, як Бразилія чи Індонезія, ключовими державами Глобального Півдня. Це ще більше ускладнить міжнародну співпрацю щодо України, як і застосування санкцій проти Росії», - сказав голова Eurasia Group Кліффорд Купчан.
Індонезія - найбільш населена мусульманська країна, яка не визнає Ізраїль. Її президент Джоко Відодо засудив «несправедливість щодо палестинського народу». Війна в Газі лише погіршить глобальну ситуацію, загрожуючи підвищенням цін на нафту після того, як війна в Україні вже сповільнила експорт пшениці, - сказав він.
Президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва розкритикував американські поставки зброї в Україну як такі, що «підживлюють» війну, але звинуватив обидві сторони в конфлікті і запропонував посередництво. Бразилія, яка головує в Раді Безпеки ООН цього місяця, підготувала проект резолюції про гуманітарне припинення вогню в Газі, в якій також прямо засудила «огидні терористичні атаки ХАМАС».
Після того, як США наклали вето на резолюцію, оскільки в ній не згадувалося право Ізраїлю на самооборону, посол Бразилії в ООН Сержіо Франса Данезе висловив розчарування.
«Сотні тисяч цивільних в Секторі Гази не можуть більше чекати. Насправді, вони чекали занадто довго», - сказав він.
Арабські лідери включно з президентом Єгипту Абделем Фаттахом ас-Сісі, королем Йорданії Абдалллою II і міністром закордонних справ Саудівської Аравії принцем Фейсалом бін Фархан аль-Саудом у своїх виступах в суботу на Каїрському мирному саміті розкритикували те, що вони назвали «подвійними стандартами».
«У будь-якій іншій країні напад на цивільну інфраструктуру і навмисне позбавлення цілого населення їжі, води, предметів першої необхідності було б засуджено, а винні були б притягнуті до відповідальності. Міжнародне право втрачає будь-яку цінність, якщо його застосовують вибірково», - сказав король Абдалла.
Палестинці критикують західні столиці за те, що вони не висловили обурення бомбардуванням Сектору Гази в такій же манері, як вони засудили російські ракетні удари по містах і інфраструктурі України, називаючи їх «варварськими» і «злочином проти людяності».
Коли війна в Україні тільки почалася, палестинці були в захваті від жорсткої позиції західних столиць проти Росії, яка окупувала чужу землю, - каже Нур Одех, палестинський політичний оглядач з Рамалли.
«Але здається, що окупація - це погано тільки тоді, коли це роблять хлопці, які не на вашому боці», - додав він.
У певному сенсі конфлікт у Секторі Гази став благом для Кремля, відвернувши увагу від війни в Україні і відбіливши імідж Росії на Близькому Сході і на Глобальному Півдні. В останні рокиВладімір Путін намагався відновити частину втраченого впливу Радянського Союзу на Близькому Сході, втрутившись військовим шляхом у громадянські війни в Сирії і Лівії. Він значно зміцнив зв'язки з Іраном, країною, яку Ізраїль вважає загрозою національній безпеці.
Російська підтримка ХАМАСу розглядається як продовження цих зусиль, а Путін порівнює блокаду Сектора Гази з блокадою Ленінграда під час Другої світової війни. Китай також прагне розширити свій вплив на Близькому Сході, нещодавно виступивши посередником в угоді між Іраном і Саудівською Аравією про відновлення відносин. Росія і Китай відмовилися засудити ХАМАС. Натомість вони розкритикували ставлення Ізраїлю до палестинців, особливо його рішення відключити воду і електрику в Газі, а також кількість жертв серед цивільного населення.
Палестинська боротьба вже давно стала популярною на Глобальному Півдні, тому війна в Секторі Гази лише посилила обурення в Африці, Азії та Латинській Америці тим, що Захід розглядає Україну як особливий випадок, оскільки це європейська війна. Вони засуджують витрати на оборонну допомогу Україні в той час, як міжнародні цілі розвитку ігноруються.
«Існує думка, що Захід більше піклується про українських біженців, про страждання українських цивільних, ніж про людей, які страждають в Ємені, в Газі, в Судані, в Сирії», - сказала Ганна Нотте, аналітик Center for Strategic and International Studies.
Це може пояснити, чому Захід не зміг схилити такі країни, як Індія і Туреччина, до підтримки санкцій проти Росії. Враховуючи ситуацію в Секторі Гази, ці зусилля навряд чи увінчаються успіхом найближчим часом.
«Це величезний головний біль для західних дипломатів, тому що вони витратили багато часу в цьому році, намагаючись зачарувати Глобальний Південь. Ми бачили, що підтримка та інтерес до України серед членів ООН протягом цього року згасали», - сказав Річард Гоуен, директор Міжнародної кризової групи при ООН.
У Європі дискусія розгорнулася переважно в соціальних мережах, де деякі коментатори звинувачували континент в лицемірстві через різний підхід до воєн в Україні і Секторі Гази, в той час як мало хто з політиків коментував ситуацію безпосередньо.
Колишній прем'єр-міністр Швеції Карл Більдт написав у соціальній мережі X, що більшість світу вбачає подвійні стандарти в політиці Заходу щодо двох воєн.
«Справедливо чи ні, але це те, з чим ми маємо справу», - написав він.
Деякі аналітики припустили, що ворожість до політики Заходу щодо України в певних куточках світу слід сприймати як норму, але з нею все ж можна поводитися тактовно. Під час Холодної війни США постійно мали справу з блоком вороже налаштованих країн, а також з Радянським Союзом і його союзниками, і все ж таки змогли перемогти, - сказав Джон Гербст, колишній посол США в Україні, а також дипломат в Ізраїлі. За його словами, конфлікт у Секторі Гази може «дещо ускладнити підтримку України», але аж ніяк не унеможливити її.
Гербст допустив, що мета Ізраїлю викорінити ХАМАС може бути надто амбітною. Цілком можливо, що краще було б зосередитися на тому, щоб сильно ослабити військовий потенціал ХАМАС. Колишній дипломат також допустив, що негативне ставлення, з яким США зіштовхнулися через підтримку Ізраїлю, з часом зникне. І тому Вашингтон не повинен відмовлятися від підтримки України через це.
«Ми повинні пояснити, що те, що робить Москва в Україні, небезпечно для всіх країн, тому що якщо міжнародний порядок, якого прагне Кремль і Пекін, буде встановлено, це означатиме, що всі малі, порівняно слабкі держави будуть залежати від милості своїх великих сусідів», - сказав Гербст.