"Саміт миру" в Каїрі закінчився без спільної заяви щодо ситуації в Секторі Гази

Поділитися
© скриншот видео Youtube
Дипломати, які брали участь у переговорах, не очікували прориву.

Арабські лідери на саміті в Каїрі в суботу, 21 жовтня, засудили бомбардування Сектору Гази, тоді як європейці заявили, що цивільне населення має бути захищене, але за відсутності Ізраїлю і високопоставлених американських чиновників не було досягнуто згоди щодо стримування насильства. Про це повідомляє Reuters.

Єгипет, який скликав зустріч і приймав її, сподівався, що учасники закликатимуть до миру і відновлять зусилля, спрямовані на вирішення багаторічного прагнення палестинців до створення їхньої держави.

Але зустріч закінчилася без узгодженої лідерами і міністрами закордонних справ спільної заяви, через два тижні після початку конфлікту, який забрав тисячі життів і призвів до гуманітарної катастрофи в заблокованому анклаві, де проживає 2,3 мільйона людей.

Дипломати, які брали участь у переговорах, не очікували прориву, тоді як Ізраїль готував наземне вторгнення в Сектор Гази з метою знищення угрупування ХАМАС, яке 7 жовтня здійснило жорстокий напад на країну.

У той час як арабські і мусульманські держави закликали до негайного припинення наступу Ізраїлю, західні країни здебільшого озвучували скромніші цілі, такі як гуманітарна допомога цивільному населенню.

Король Йорданії Абдалла засудив те, що він назвав глобальним мовчанням щодо нападів Ізраїлю, в результаті яких загинули тисячі людей в контрольованому ХАМАС Секторі Гази і понад мільйон залишилися без даху над головою, а також закликав до неупередженого підходу до ізраїльсько-палестинського конфлікту.

"Послання, яке чує арабський світ, полягає в тому, що життя палестинців важать менше, ніж життя ізраїльтян", - сказав він, додавши, що обурений і засмучений актами насильства, спрямованими проти невинних цивільних осіб.

Лідер палестинської автономії Махмуд Аббас заявив, що палестинці не будуть переміщені або вигнані зі своїх земель.

"Ми не підемо", - сказав він на саміті.

Франція закликала до створення гуманітарного коридору в Сектор Гази, що, за її словами, може призвести до припинення вогню. Велика Британія і Німеччина закликали ізраїльських військових проявити стриманість, а Італія заявила, що важливо уникати ескалації.

Сполучені Штати, найближчий союзник Ізраїлю і важливий гравець у всіх минулих мирних зусиллях в регіоні, відправили до Каїра лише свого тимчасового повіреного у справах, який не виступав на зустрічі публічно.

Президент Євроради Шарль Мішель заявив, що головною метою саміту було "почути один одного".

“Однак, ми розуміємо, що нам потрібно більше працювати разом над такими питаннями, як гуманітарна ситуація, уникнення регіональної ескалації і палестино-ізраїльський мирний процес”, - додав він.

Зустріч мала на меті обговорити, як запобігти ширшій регіональній війні. Але дипломати знали, що досягти згоди буде важко через делікатність закликів до припинення вогню, а також те, чи додавати до заяви згадку про напад ХАМАС і право Ізраїлю на самооборону.

Арабські держави побоюються, що наступ Ізраїлю призведе до того, що жителі Сектору Гази назавжди покинуть свої домівки і навіть переїдуть до сусідніх держав.

Президент Єгипту Абдель Фаттах ас-Сісі заявив, що його країна виступає проти того, що він назвав переміщенням палестинців у переважно пустельний Синайський регіон Єгипту, додавши, що єдиним рішенням є створення незалежної палестинської держави.

Йорданія, де проживає багато палестинських біженців та їхніх нащадків, побоюється, що ширше загострення ситуації дасть Ізраїлю можливість масово вигнати палестинців із Західного берега річки Йордан.

Король Абдалла наголосив, що примусове переміщення "є воєнним злочином, згідно з міжнародним правом, і червоною лінією".

Раніше повідомлялося, що американські та ізраїльські офіційні особи, які оцінюють майбутнє Сектору Гази після витіснення ХАМАС, почали обговорювати можливі варіанти, включаючи потенційне створення тимчасового уряду за підтримки ООН і за участю арабських урядів. 

Те, що відбувається навколо Сектору Гази, навдивовижу швидко поляризувало світ, значно швидше, ніж затяжна російсько-українська війна. Той, хто надихнув і організував напад ХАМАС на Ізраїль, міг і не прогнозувати наслідків, і метою був сам хаос, який руйнує створений Заходом міжнародний порядок, що ґрунтується на правилах. Але коли все сталося, охочих зруйнувати цей порядок виявилося багато. Війна Ізраїлю не змінила для України той факт, що мир буде встановлено на полі бою. Що ж змінилося? Про це — в статті Олексія Іжака «Фронт від Мелітополя до Гази. Де вирішиться доля світової війни?».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі