Раніше прем'єр Італії Маттео Ренці запропонував громадянам проголосувати на референдумі за зміни в конституцію, які скорочують повноваження Сенату і спрощують процес прийняття нових законів урядом. При цьому Ренці пообіцяв піти у відставку, якщо країна висловиться проти його пропозицій.
Експерти побоюються, що негативний результат на референдумі 4 грудня принесе загрозу фінансовій стабільності в країні, а також послабить євро.
Референдум "задасть тон на 2017 рік" в політичній сфері і позначиться на інвестиційному кліматі як в Італії, так і по всій Європі, вважає європейський стратег Deutsche Bank Вольф фон Ротберх.
Більшість соцопитувань продемонстрували невелику перевагу противників зміни конституції. При цьому близько чверті населення поки що не визначилася з вибором.
Як йдеться в статті, найгірший сценарій виглядає приблизно так: поразка Ренці призведе до періоду політичної нестабільності. Ренці може виконати обіцянку і піти у відставку або сформувати нову коаліцію до виборів в 2018 році. Так чи інакше, ринки будуть інтерпретувати таку поразку, як доказ того, що Рим не в змозі проводити реформи, і це викличе сумніви з приводу здатності Італії коли-небудь поставити показати необхідне зростання економіки, який вимагається для стабільного скорочення держборгу, що становить 135% ВВП.
Змінами до конституції уряд Ренці хоче прискорити законодавчий процес в країні, відомій своїми інституційними затяжками.
Реформи стали наріжним каменем політичного порядку денного Ренці з моменту його приходу до влади в лютому 2014 року. Тоді він стверджував, що Італію можна модернізувати, лише якщо добре струснути політичну систему. Він хотів почати кампанію перед референдумом в травні, але зіштовхнувся з перешкодами, які спочатку створили вибори мерів, а пізніше проблеми італійської банківської системи.
Раніше видання Financial Times писало, що зволікання Великобританії з Brexit може коштувати Ренці крісла прем'єра. Італія застерегла про те, що будь-яке рішення Великобританії відкласти переговори по Brexit до кінця 2017 року породить ризики зростання політичної невизначеності в Європі та підірве зусилля з відновлення інтеграції між рештою країнами-членами ЄС. Італія хотіла б більшої інтегрованості в ЄС, крім того, Рим сподівається на більше виділення коштів блоком на боротьбу з безробіттям в країні.