Новий уряд Німеччини опиниться під потужним тиском — FT

Поділитися
Новий уряд Німеччини опиниться під потужним тиском — FT © Reuters
В Берліні вже відчуваються зміни, попри нечіткий результат виборів.

Ніхто не здобув рішучої перемоги на виборах у Німеччині. І жоден із двох кандидатів, здатних створити коаліцію та стати канцлером, соціал-демократ Олаф Шольц та кандидат від Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Армін Лашет, не виступає за кардинальні політичні зміни. Але навіть попри це відчувається динаміка, яка може врешті-решт змінити Німеччину, пише Financial Times.

Партійна система Німеччини змінюється. СДПН (Соціал-демократична партія) і ХДС, раніше відомі як «народні партії», відчули, як їхня частка голосів скорочується. Тепер вони повинні визнати, що політична ситуація в країні змінилася.

Це було особливо важко для ХДС. Партія канцлера Ангели Меркель помітила, що її частка голосів скоротилася з 32,9 відсотка у 2017 році до 24,1 відсотка на виборах цього року. Тоді як для соціал-демократів 25,7 % голосів можна вважати великим успіхом. Три місяці тому згідно з прогнозами, вони отримували підтримку лише на рівні 15 відсотків. У межах партії навіть були сумніви щодо того, чи варто взагалі висувати кандидата на пост канцлера.

Поки історичні політичні тенденції змінюються, процес переговорів про коаліцію також модифікується. Зазвичай партія-переможниця починала з озвучення потенційних партнерів. «Зелені» та вільні демократи мають розпочати переговори. Вони набрали 14,8 відсотка та 11,5 відсотка відповідно, і могли б створити коаліцію з СДПН або ХДС.

Шольц, чия СДП має невелику перевагу над ХДС, підтримав переговори між двома меншими партіями. Це може виявитися ризикованою стратегією, тому що «Зелені» та ВДП (Вільна демократична партія) все ще можуть укласти угоду з ХДС, залежно від того, які пропозиції зробить Армін Лашет.

Але Шольц, принаймні, показав повагу до своїх двох потенційних партнерів. Повага, на думку ВДП, - це те, чого не вистачало чотири роки тому, коли партія під керівництвом Крістіана Лінднера вийшла з коаліційних переговорів, тому що відчула, що «була прийнята як належне» з боку ХДС та Зелених. Чи зможуть обидві сторони прийти до угоди з питань бюджетної та кліматичної політики, буде центральним моментом у політичному майбутньому Німеччини.

Найбільш перспективний підхід для «Зелених» та ВДП - це продумати напрямок, у якому вони хочуть рухатись.

Обидві сторони пропонують амбітні програми змін. Це дозволить їм виправити помилки, що лишилися після епохи Меркель, зокрема недостатні інвестиції в інновації, освіту, інфраструктуру та енергетичний перехід. І Зелені, і вільні демократи отримали довіру від молодих німецьких виборців, які розраховують на зміни.

Хто б не сформував наступний уряд Німеччини, його чекає подальший тиск населення щодо боротьби із кліматичною кризою - найбільшого виклику, що постане перед Німеччиною у найближчі роки.

Кліматична політика була одним із найбільших пріоритетів німецьких виборців цього року. Однак багато молодих німців вважають, що СДПН, ХДС та ВДП занадто мало уваги приділяють цій проблемі.

Зрозуміло, що партії змушені поставити кліматичну політику на порядок денний.

Ситуація в Німеччині наразі хаотична і так залишатиметься ще деякий час. Переговори про коаліцію зазвичай складні, проводяться на дуже високому рівні, супроводжуються гучними заявами, а результати довго не відомі.

Не можна виключати варіант, що Ангела Меркель все ще може виступити з новорічною промовою і розпочати головування Німеччини у G7 у січні. Переговори про коаліцію будуть тривалими і можуть ускладнитися, якщо потенційні партнери вирішать ретельно консультуватися зі своєю партією щодо кожного пункту коаліційної угоди.

Хорошою новиною є те, що всі політичні сторони принаймні готові до діалогу. А оновлення може початися зі складу самого парламенту. Третина наступного складу будуть новачками в Бундестазі, резюмує видання.

Політичне перезавантаження в Німеччині розпочалося. На парламентських виборах перемогла Соціал-демократична партія Німеччини, а рідна політична сила Меркель — канцлера, що йде, одержала найгірший за останні десятиліття результат. Однак для блоку ХДС/ХСС ще не все втрачено, адже перипетії коаліціади тільки починаються. Докладніше — у статті Олексія Коваля «Вибори в Німеччині: провал партії Меркель і головна інтрига».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі