24 листопада три німецькі партії заявили про готовність створити новий коаліційний уряд Німеччини, який вже на початку грудня може очолити Олаф Шольц. Після 16 років перебування Ангели Меркель на чолі уряду Німеччини ключовий претендент на крісло канцлера Олаф Шольц хоче стати природним наступником лідера, що йде з посади.
Лівоцентристські соціал-демократи провели переговори з екологічною партією "Зелені" та пробізнесменськими "Вільними демократами" після того, як 26 вересня вони здобули перемогу на національних виборах. Дві останні партії заявили, що угода буде подана у середу в другій половині дня.
Шольцу вдалося те, що багато хто в Німеччині вважав за неможливе: воскресити партію соціал-демократів з мертвих, пише газета The Washington Post.
Найстаріша політична партія Німеччини, лівоцентристська Соціал-демократична партія на виборах вирвалася вперед, набравши 26 відсотків голосів. Правоцентристські християнські демократи отримали 24 відсотки голосів, що є найнижчою оцінкою для партії з моменту її заснування у 1945 році.
Шольц був міністром фінансів та віцеканцлером в уряді Меркель у непростій "великій коаліції" консерваторів та членів СДПН, яку їй довелося об'єднати для формування уряду у 2017 році.
Після підбиття підсумків виборів Шольц заявив, що результати - це "дуже чіткий мандат на те, щоб зараз ми сформували добрий, прагматичний уряд Німеччини".
Хоча 63-річного міністра фінансів часто називають "нудним", він прагне уявити себе як людину справи, якій можна довірити виконання поставлених завдань.
І, попри обіцянку наступності та стабільності, Шольц дистанціювався від своїх колишніх консервативних партнерів по коаліції, стверджуючи, що вони надто зблизилися з бізнесом.
За освітою Шольц юрист. Він досвідчений політик, який обіймав найвищі посади на місцевому та національному рівні.
Шольц вперше потрапив до німецького парламенту, коли йому було 40 років – у 1998 році. Після різних періодів роботи в уряді Гамбурга протягом останніх 20 років обіймав високі посади в федеральному уряді або СДПН.
Він був мером Гамбурга з 2011 по 2018 рік, а також обіймав посади міністра праці та соціальних справ у першому уряді Меркель.
Під час пандемії Шольц заслужив похвалу Міжнародного валютного фонду за свої заходи, відмовившись від збалансованого бюджету всередині країни для захисту німецької економіки та допоміг створити фонд відновлення ЄС від наслідків пандемії, попри початковий спротив Меркель.
На тлі зростання інфляції в Німеччині та тиску з боку своїх консервативних противників, Шольц намагається зберегти діяльність Європейського центрального банку (ЄЦБ) окремо від урядової роботи з німецькою економікою, вказуючи на необхідність поважати незалежність ЄЦБ, наслідуючи приклад свого канцлера.
Він також співпрацював з Францією у просуванні зусиль щодо запровадження глобальної мінімальної ставки корпоративного податку та нових податкових правил для технологічних гігантів.
Його поєднання розсудливості та життєво важливої допомоги в умовах кризи принесло свої плоди.
Представник поміркованого крила своєї партії та добре знайомий із реаліями німецького уряду.
"Я претендую на посаду канцлера, а не на роль циркового дресирувальника", - сказав він в інтерв'ю жіночому журналу Brigitte після виборів.
Відносини з Росією
Олаф Шольц має складну політичну традицію. Партія віддана діалогу з Росією як одному зі своїх основних принципів, а її риторика містить відлуння Нової східної політики (Ostpolitik) Віллі Брандта (федерального канцлера ФРН у 1969-1974 роках від СДПН). У нинішній правлячій коаліції ХДС-ХСС міністерство закордонних справ, очолюване СДПН, робило безплідні спроби відродити концепцію Ostpolitik. Той факт, що ця ідея фігурувала у передвиборчому маніфесті СДПН, використовуючи те саме формулювання ("європейська Ostpolitik"), але цього разу з посиланням на принципи ОБСЄ показує, наскільки велике значення партія надає збереженню цієї концепції.
У порівнянні з іншими центристськими партіями, СДПН у своєму передвиборчому маніфесті приділяла більше уваги Росії та Східній Європі. Вона визнає необхідність "нового концептуального спрямування у європейській політиці добросусідства", але не пропонує власного нового імпульсу. Ключова роль Росії у підтримці миру в Європі та готовність до діалогу підкреслювалася в маніфесті СДПН, поряд з конкретними цілями щодо розвитку зв'язків з громадянським суспільством та полегшення візових вимог для молодіжних обмінів. Санкції безпосередньо не розглядаються, оскільки ні в керівництві СДПН, ні в самій партії немає консенсусу з цього питання. Сам Шольц стримано ставиться до питання санкцій, зокрема у зв'язку з отруєнням опозиціонера Олексія Навального.
Детальніше про те, чи є шанси у «світлофорної» коаліції, читайте у статті Світлани Гуцал “Після Меркель: що відбувається у Німеччині”.