Вибори могли принести новий початок для Німеччини, але країна застрягла у минулому — NYT

Поділитися
Вибори могли принести новий початок для Німеччини, але країна застрягла у минулому — NYT © Reuters
Політика Меркель надовго закріпилася в Берліні.

У Німеччині пройшли вибори і результати виявилися відносно очікуваними. Жодна партія не набрала більше 26 відсотків голосів, розрив між двома найбільшими партіями був мінімальним, і ніхто не досяг значних успіхів. До формування наступного уряду країни може бути ще довго: потрібні тижні, можливо, навіть місяці коаліційних переговорів. Тим часом канцлер Ангела Меркель і надалі керуватиме країною, пише The New York Times.

На початку передвиборної кампанії «Зелені» та Християнсько-демократичний союз були «фаворитами». Але обидві партії втратили позиції, оскільки їхні кандидати не змогли переконати виборців, що вони гідні наступники Меркель. Соціал-демократична партія з Олафом Шольцем отримала підтримку електорату. Але і це не принесло рішучої перемоги соціал-демократам.

Це міг бути новий початок для Німеччини. В умовах нових викликів, зростання нерівності, занепаду інфраструктури та проблеми зміни клімату, вибори стали шансом для країни встановити новий курс на ХХІ століття. Натомість Німеччина застрягла у минулому. Меркель йде з посади канцлера. Проте політика, яку вона культивувала - обережна, поміркована та без бажання до великих змін, залишиться.

Передвиборча кампанія дала значні підказки. Як правило, кандидати на вищу політичну посаду прагнуть максимально дистанціюватися від чинної влади, щоб продемонструвати перевагу свого бачення майбутнього країни. Але в Німеччині головні кандидати наслідували політичний стиль Меркель. Зрештою, така поміркована політика вже неодноразово приносила Меркель перемогу на виборах.

Кандидат від «Зелених» Анналена Бербок намагалася показати образ суворості та досвіду, схожий на Меркель. Але втрапивши у скандал з плагіатом і зіштовхнувшись із неприязню виборців до політика без широкого досвіду, вона втратила свої позиції.

Кандидат від партії Меркель Армін Лашет також намагався зобразити ауру компетентності. Але він частково втратив довіру виборців через свої помилки. Не принісши своїй партії рішучу перемогу, Лашет, однак, все одно намагатиметься створити коаліцію.

Попри те, що Олаф Шольц представляв Соціал-демократичну партію, він доклав усіх зусиль, щоб бути схожим на канцлера Меркель, як справжній поміркований політичний лідер. Будучи заступником канцлера та міністром фінансів, Шольц вдало «провів цей маневр». Така тактика працювала. Але майже 26 відсотків, які отримала його партія, не гарантують йому посаду канцлера.

Намагання кандидатів бути схожими на Меркель виходить за межі політичного стилю. Після 16 років перебування на посаді канцлера, Меркель надовго залишиться у пам’яті німців. В економічному, соціальному та екологічному планах мало що зміниться в країні.

По-перше, економіка. З експортною економікою, орієнтованою на міжнародну торгівлю Німеччина понад усе цінує монетарну стабільність. Все, що може вплинути на міжнародну конкурентоспроможність країни, виключається. Більше того, ліміт боргу - закон, що забороняє дефіцит бюджету, передбачає жорстку межу. У цьому контексті жодна принципова перебудова економіки виглядає неможливою.

Принаймні зовні економіка Німеччини успішна. Але економічні здобутки не отримали широкого поширення. Нерівність у доходах населення зросла.

Соціальне невдоволення також зростає. За останні 10 років відбулася активізація страйків, і термін «класове суспільство», раніше вилучений, повернувся до публічного обговорення. Щоб усунути коріння таких проблем, потрібні глибокі зміни. Жодна з партій, швидше за все, не готова взятися за реалізацію таких змін.

Подібним чином, амбітний підхід є малоймовірним, коли мова йде про зміну клімату.

Хоча «Зелені» пообіцяли «зробити все можливе», присутність вільних демократів - партії класичних лібералів та підприємців, для яких ринок і нові технології повинні вирішити кліматичну кризу, може стати перепоною на шляху рішучої кліматичної політики.

З огляду на обережність, передвиборча кампанія розгорталася на тлі різносторонньої кризи. Пандемія продовжує чинити величезне навантаження на країну, НАТО критикують через ситуацію в Афганістані, а паводки, викликані зміною клімату, влітку зруйнували великі масиви землі і забрали майже 200 життів.

Окремо кожна проблема є масштабною. У сукупності вони становлять ще більшу загрозу. Саме тому політика Німеччини вимагає сміливості та готовності до рішучих змін. Але таких змін, швидше за все, не буде. Натомість нова ера для Берліна зафіксована в політиці консенсусу та стабільності Меркель, резюмує видання.

Політичне перезавантаження в Німеччині розпочалося. На парламентських виборах перемогла Соціал-демократична партія Німеччини, а рідна політична сила Меркель — канцлера, що йде, одержала найгірший за останні десятиліття результат. Однак для блоку ХДС/ХСС ще не все втрачено, адже перипетії коаліціади тільки починаються. Докладніше — у статті Олексія Коваля «Вибори в Німеччині: провал партії Меркель і головна інтрига».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі