Лідери Великої сімки зібралися вже вводити нові санкції проти Росії через її агресію в Україні. Попередні обмежувальні заходи не відлякали Кремль від земельних захоплень, питання зараз полягає не в тому, чи завдасть президент Росії Володимир Путін новий удар, а в тому, кого він візьме на приціл наступним, пише оглядач The Wall Street Journal.
Путін вважає периферію Східної Європи, що тягнеться від Балтійського моря до Чорного моря, частиною російського імперського спадку. Однак в останні роки російський лідер Володимир Путін також звернув свою увагу на північ, на Арктику, і милитаризирует цей холодний далекий регіон. Для Фінляндії, яка не входить до НАТО, виникає суттєва російська загроза.
"Потрібно з'їсти пуд солі, щоб дізнатися напевно, чого хочуть росіяни, - каже нещодавно призначений міністр закордонних справ Фінляндії Тімо Сойні. "Але вони-то точно знають. Тому що вони майстри з шахів, і вони візьмуть все, що погано лежить", - додав він.
Є багато чого, що "погано лежить" в Арктиці. Згідно з даними ВМФ США, до 2030 року води Північного морського шляху (СМП) від Карськи Воріт до Тихого океану будуть відкриті для мореплавання протягом дев'яти тижнів, порівняно з двома тижнями в 2012 році. СМП - це шлях між портами Європи та Східної Азії, який на 35-60% коротше маршрутів, що проходять через Суецький або Панамський канали, за даними Арктичного ради. "Енергетичні поля" у регіоні на сьогоднішній день виробляють близько 40 млрд барелів нафти і 1100 трильйонів кубічних футів природного газу. За оцінками геологічної служби США, в регіоні також знаходиться 13% нерозвіданих світових запасів звичайної нафти, третина нерозвіданих світових запасів традиційного газу і п'ята частина нерозвіданих світових запасів природного газу.
Не дивно, що Москва взялася відновлювати радянські бази на своїй території всієї Арктиці і створювати нові. Путін хоче до кінця 2015 року мати 14 функціонують аеродромів в Арктиці, за даними Парламентської асамблеї НАТО, і він збільшив присутність російського спецназу в регіоні на 30%.
Зараз можливість конфлікту тут може здатися віддаленою. "Але це ставить тривожні питання про готовність Заходу до гонки в області безпеки в Арктиці. Росії належить найбільший у світі флот криголамів, багато з яких атомні. Вашингтон, навпаки, має на озброєнні тільки один важкий криголам, застарілий корабель берегової охорони Polar Star", - пише видання.
"Якщо ми вирішимо, що ситуація в регіоні – ред.) буде мінятися, то, без всяких сумнівів, ми це зробимо", - каже Сойні, маючи на увазі вступ до НАТО.
Раніше німецька газета Die Welt писала, що протягом двох років Росія знову побудувати інфраструктуру для армії на півночі. Так, наприклад, на Новосибірських островах реконструйований старий аеродром, там будується військова база. Макаров розповів також, що російська армія планує побудувати нові радіолокаційні станції. Крім того, Москва планує розгорнути винищувачі Міг-31 в Арктиці.
Як писало видання Washington Post, наступним місцем, де Росія спробує продемонструвати м'язи, стане Арктика, на поклади нафти і газу якої претендують Канада, США, Данія і Норвегія.