Німеччина не зупинить «Північний потік-2», але американські санкції можуть це зробити — The Economist 

Поділитися
Німеччина не зупинить «Північний потік-2», але американські санкції можуть це зробити — The Economist  © nord-stream2.com
Напруга навколо проекту газопроводу продовжує зростати.

Комплексна «політична гра» розігрується у прохолодних водах біля Борнхольма, острова в Балтійському морі. Флотилія російських катерів, позбавлених міжнародного сервісного та логістичного забезпечення, намагається завершити будівництво «Північного потоку-2» - газопроводу на 1230 км, який би дозволив транспортувати газ із Росії до Німеччини. Залишилось побудувати менше 150 км, головним чином у водах Данії. Франція закликає Німеччину зупинити «Північний потік-2». Тим часом американський уряд, озброєний намаганням запровадити якнайбільше санкцій, уважно спостерігає, відбираючи компанії, яких підозрює у причетності до будівництва газопроводу. Доля Північного потоку-2» фактично залежить від результатів цих «перегонів», пише журнал The Economist.

«Північний потік-2» викликає жорстокі дискусії ще з 2015 року, коли державний газовий гігант Росії "Газпром" і п'ять європейських енергетичних компаній створили консорціум у розмірі 9,5 млрд євро для прокладання нового трубопроводу поруч із вже існуючим уздовж дна Балтійського моря. Америка активно виступає проти будівництва газопроводу, адже занепокоєна тим, що «Північний потік-2» посилить згубний вплив Кремля. Багато європейців, особливо на сході, побоюються, що це посилить залежність ЄС від російських енергоносіїв - і завдасть шкоди Україні, позбавивши її транзитних зборів, які вона заробляє від існуючого газопроводу. Цього тижня Франція висловила своє занепокоєння. Європейська комісія, яка протягом багатьох років успішно стримувала амбіції "Газпрому" в Європі, скептично налаштована, а Європарламент жорстко виступає проти будівництва. Багато німців, які також не підтримують ідею будівництва газопроводу, дивуються, чому їх уряд наполягає на продовженні проекту.

Німецькі міністри протягом якогось часу вагалися і натякали на ідеєю скасування проекту газопроводу після отруєння російського опозиціонера Олексія Навального в серпні минулого року, але будівництво все-таки не зупинили. Навіть після нещодавнього затримання Навального в Москві, канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що не передумала відносно будівництва газопроводу. Щоб обійти американські санкції уряд Мекленбурга-Західної Померанії - малонаселеної федеральної землі на північному сході Німеччини, де має проходити трубопровід, навіть створив фонд, який головним чином фінансується «Газпромом», що виступає посередником між «Північним потоком-2» і підрядними компаніями. Фонд спрямований на "захист клімату", при цьому справжні кліматичні активісти «шоковані».

Ця спроба виглядає приреченою на невдачу. А наполегливі зусилля Америки знищити проект газопроводу приносять свої плоди. Конгрес затвердив «два набори» санкцій, спрямованих проти газопроводу, сфера застосування обох груп санкцій була розширена за останні сім місяців. У грудні 2019 року сама загроза санкцій змусила швейцарську будівельну компанію Allseas відмовитись від участі в проекті, це зупинило будівництво на рік і коштувало «Газпрому» сотні мільйонів. Багато інших компаній також «злякалися» американських санкцій.

Однак будівництво було відновлено в грудні. При цьому, напруга навколо проекту продовжує зростати. 19 січня, в останній день перебування при владі в США адміністрації Дональда Трампа, американський уряд застосував санкції проти російського судна "Фортуна", призначеного для прокладання труб. На кілька тижнів раніше Конгрес схвалив поправку до іншого набору санкцій, прийнятих у 2019 році. Докорінно розширивши список компаній, які потрапляють під дію американських санкцій, включивши страховиків, сертифікаторів та будь-які інші організації, що підтримують проект, що може кардинально змінити ситуацію, вважає аналітик консалтингової компанії Esperis Матеуш Кубяк. За умови затримок та більших витрат, Росія врешті-решт зможе сама завершити будівництво, говорить він. Але сертифікація, покликана показати, що газопровід відповідає міжнародним стандартам безпеки "не може бути просто передана на виконання якійсь підозрілій російській компанії".

Інше питання - час. Попри будь-які перешкоди Росія буде намагатися завершити всю роботу, включаючи сертифікацію, до загальних виборів у Німеччині 26 вересня. Адже після виборів вплив може отримати німецька партія «Зелених», які голосно виступають проти газопроводу. Якщо партія Меркель, яку нині очолює Армін Лашет, захоче отримати коаліцію із «Зеленими», саме питання «Північного потоку-2» може стати перешкодою.

"Я б порадив Лашету уникати вступу до фан-клубу "Путін / Північний потік-2", якщо він хоче коаліції з нами", - говорить представник «Зелених» Джем Оздемір.

Агресивна санкційна політика адміністрації Трампа здивувала навіть непохитних ворогів «Північного потоку-2» в Європі. Новий американський президент Джо Байден, звичайно, буде діяти більш м'яко. Але він виступав проти «Північного потоку-2» на посаді віце-президента за часів Барака Обами, і минулого тижня його речниця назвала проект "поганим варіантом для Європи", додавши, що нова адміністрація все ще працює над правильними рішеннями.

Тим не менше, як зазначає координатор санкцій у Державному департаменті часів адміністрації Обами Ден Фрід, остаточний текст нового законодавства може бути натяком на те, що «Конгрес хоче угоди».

Як може виглядати новий законопроект? Однією з пропозицій є автоматичний механізм запровадження санкцій проти "Газпрому", якщо Кремль відмовиться від п’ятирічної угоди, що була укладена Меркель у 2019 році. Угода гарантує те, що газ буде і надалі транспортуватися через Україну. Інший варіант - це грандіозні домовленості, за якими Америка скасує санкції в обмін на більш широкі зобов’язання Німеччини щодо зміцнення енергетичної безпеки у Східній Європі. Затримки, викликані санкціями, відкривають простір для переговорів. Проте поки що німецький уряд не виявляв особливого інтересу.

«Це стосується не тільки намірів США, Німеччина теж повинна хотіти грати», - говорить Фрід.

Дехто все ще сподівається на зупинку будівництва.

"Ще не пізно відмовитись від проекту", - говорить посол Польщі в Німеччині Анджей Пржилебський.

При цьому Меркель, ймовірно, не буде «проливати занадто багато сліз», якщо Америка зруйнує проект. «Північний потік-2» став найбільшим головним болем у зовнішній політиці Німеччини. «Смерть шляхом санкцій» полегшить біль без зобов'язання прийняти провину і, ймовірно, позбавить німецький уряд від величезних компенсаційних втрат. Це був би невдалий кінець для невдалого проекту, резюмує видання.

Сполучені Штати, а також низка європейських країн, таких як Польща, розкритикували проєкт «Північний потік-2», заявивши, що він збільшить залежність Німеччини та ЄС від Росії щодо критично важливих поставок газу.

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель наполягає на проєкті, і робота над ним відновилася в грудні після майже року через американських санкцій.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі