Уряд Китаю намагається запевнити, що його не надто турбує результат виборів президента США 2020 року та те, хто стане новим лідером Америки. Частково, це видається не надто схожим на правду, адже китайське керівництво просто бажає показувати свою прихильність до ідеї, що звичайні виборці можуть вирішувати долю країни та притягувати світових лідерів до відповідальності. Однак, такі твердження китайських лідерів ще раз демонструють те, наскільки важким може бути повне перезавантаження відносин між США та Китаєм, пише журнал The Economist.
Китай, ймовірно, хоче більш плавних та тісних зв'язків з Америкою. Але, враховуючи глибоку напруженість між Пекіном та Вашингтоном, буде важко змінити хоч щось, якщо Америка та Китай не прийдуть до нового розуміння світу.
На думку Китаю, Захід – це егоцентризм. Західні країни ніколи не очікували, що китайці - старанний, кропіткий народ - будуть так швидко конкурувати з ними. На думку китайських чиновників, незалежно від того, хто буде керувати Вашингтоном, Америка повинна відповісти на питання, чи готова вона прийняти та почати поважати зростання Китаю.
Для китайських лідерів агресія президента Дональда Трампа на посаді лише прискорила деякі неминучі тенденції. Для них ера Трампа показує, що розмови про демократичні цінності є фактично фіктивними, а Китай неабияк насторожує американців, бо він стає все сильнішим. Так чи інакше, західні лідери не зможуть протистояти зростанню Китаю.
На думку китайських лідерів, слабкість Америки лише змушує інші країни Заходу повністю змиритися зі зростанням впливу Пекіна,
Коли нинішній лідер Китаю Сі Цзіньпін був віце-президентом, він проводив багато годин зі своїм «колегою» демократом Джо Байденом. Однак, навіть якщо новим президентом США стане саме Джо Байден, протистояння з Китаєм не уникнути.
Звичайні громадяни Китаю ніколи не стежили за американськими виборами так уважно, як цього року. Але багато хто спостерігав із більшою зневагою, ніж заздрістю. Натомість, загальноприйнята думка в Китаї полягає в тому, що неважливо, хто стане новим американським президентом.
Китайський Інтернет переповнений публікаціями, які підтримують Трампа. Більшість з них відображають радість з приводу його суперечливого стилю ведення політики та уявлення про те, що його некомпетентність, особливо в боротьбі з пандемією COVID-19, завдала шкоди Америці.
Серед інших шанувальників - націоналісти, вдячні за небажання Трампа засуджувати порушення в таких місцях, як Синьцзян і Гонконг, а також дисиденти, які вважають Трампа жорстким до Комуністичної партії Китаю.
Американці можуть заперечити, що китайські погляди на їхню політику є лише непослідовними та корисливими. Але агресивне ставлення Китаю до демократичного Заходу - як серед еліт, так і серед широкої громадськості - має значення. Бо це допомагає пояснити наміри Комуністичної партії Китаю, яка готується до своєї стратегії "глибокого регулювання міжнародного балансу сил".
До 2018 року Трампу неабияк симпатизували в Китаї, адже його популістський націоналізм, як і похвала китайському лідеру Сі Цзіньпіну відгукнулися в китайському суспільстві.
Гасло Трампа «Зроби Америку знову великою» відображало наміри китайської влади про «велике омолодження Китаю». Спочатку навіть у торговельної війни були шанувальники. Коли політика Трампа підштовхувала Китай до прискорення реформ, деякі впливові китайці прихильно ставилися до американських аргументів.
Однак, три події змінили «настрій» Китаю. Канада заарештувала керівника китайського технологічного гіганта Huawei Менга Ванчжоу від імені американських прокурорів, які розслідували випадки скасування санкцій.
Потім американські політики підтримували антиурядові протести в Гонконгу.
І врешті-решт, неабияк розлютили Китай обвинувачення Дональда Трампа стосовно того, що в пандемії коронавірусу винен саме Китай.
Відтоді багато китайців почали вважати американських політиків «поганими», та з’явилося більш негативне ставлення до США, на відміну від того, що колись китайці «романтизували» американську націю та американські цінності.
Останнім часом Китай сприймає американців фактично як егоїстів.
Китайські лідери думають, що доля Китаю - піднятися і вступити в конфлікт з Америкою.
Саме тому, пізно стримувати підйом Китаю, вже час із ним боротися.
Хоча, Америка також звикла до ролі лідера на міжнародній арені, тому, швидше за все, США будуть використовувати усі можливі засоби захисту свого статусу. При тому, що між Вашингтоном та Пекіном йде серйозна політична боротьба, багато фінансистів з Уолл-стріт і представників Кремнієвої долини прагнуть до "більш раціональних" зв'язків з Китаєм.
Дві потужні країни могли б досягнути значних результатів, якби почали співпрацювати над такими спільними інтересами, як зміна клімату, охорона здоров'я та сприяння світовому процвітанню.
Однак, на тлі такої недовіри будь-яке зближення Китаю з Америкою починає виглядати не надто реалістичним сценарієм. А Китай, схоже, не збирається зупинятися у темпах свого розвитку. Китайські правителі не приховують свого світогляду, в основі якого лежить ідея, що на міжнародній арені цінується саме сила і могутність. Слабкість США лише призведе до перемоги Китаю, резюмує журнал.