Нестабільність в Узбекистані загрожує всій Центральній Азії - FT

Поділитися
Нестабільність в Узбекистані загрожує всій Центральній Азії - FT У Центральній Азії зростає загроза поширення радикального ісламу
В Узбекистані існує ймовірність створення вакууму влади, яким можуть скористатися приховані радикальні ісламістські угруповання.

Смерть президента Узбекистану Іслама Карімова знаменує собою закінчення правління одного з найжорстокіших диктаторів у світі, що занурює етнічно різноманітну і багату ресурсами країну з населенням 31 млн осіб у невизначеність у зв'язку з політичною спадкоємністю. Все це матиме наслідки для всієї Центральної Азії - між Росією і Китаєм, де зростає загроза поширення радикального ісламу, пише британське видання Financial Times.

Як зазначає автор статті, жорстокі методи Карімова були середньовічними. Він приструнив політичну опозицію і критично налаштовані ЗМІ, але також радикальний іслам. "Квазімонарх вмирає, не залишивши спадкоємця чоловічої статі, його старша дочка, ймовірно, перебуває під домашнім арештом, а придворні ведуть боротьбу за те, щоб зайняти трон", - йдеться в статті.

Узбекистан також може піти по шляху Туркменістану, міркує автор. В цій країні президента Сапармурата Ніязова після смерті замінили Гурбангулі Берді мухамедовим з мінімальним збитком. Але Узбекистан є більш складною і різноманітною країною, де існують розбіжності між клановими групами. Тому є ризик створення вакууму влади, яким можуть скористатися приховані радикальні ісламістські угруповання.

"Будь-яка нестабільність в Узбекистані, який межує з усіма чотирма іншими колишніми радянськими республіками Центральної Азії, а також з Афганістаном, ризикує поширитися далі", - сказано в статті.

Видання зазначає, що президент РФ Володимир Путін розглядає Узбекистан як частина розширеної зони впливу Москви, і може бачити у зміні керівництва цієї країни можливість. Китай, у свою чергу, розглядає Узбекистан як перспективний ринок, в той час як для США країна служила в якості важливого маршруту постачання для операцій в Афганістані.

"Враховуючи чутливість Центральної Азії, геополітика, швидше за все, вийде на перший план", - резюмує видання.

Раніше FT вже писало про небезпечну релігійну радикалізацію Центральної Азії в контексті того, що Киргизія, Таджикистан, Туркменія і Узбекистан мають тісні економічні зв'язки з Росією. І саме тому, на думку видання, в 2016 році великою проблемою стане вплив економічних проблем Росії на релігійну радикалізацію Центральної Азії. Російський експерт по Центральній Азії Андрій Казанцев вважає, що близько п'яти-семи тисяч людей з колишніх радянських держав відправилися воювати в Ірак і Сирію.

Як пише оглядач ZN.UA Володимир Кравченко, відсутність заздалегідь узгодженого і прийнятого більшістю правлячої еліти наступника створює в Узбекистані гостра внутрішньополітична криза, що загрожує перерости в криваве протистояння претендентів.

Детальніше про ситуацію в центрально-азіатському регіоні у зв'язку з можливою смертю Карімова читайте в матеріалі "Узбекистан на порозі потрясінь" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі