Коли йдеться про підтримку українських військ, Велика Британія намагається переконати інші країни наслідувати її приклад.
За більш ніж 15 місяців, що минули з моменту вторгнення Владіміра Путіна в Україну, Лондон позиціонує себе як провідного постачальника передового озброєння для армії президента Володимира Зеленського. Велика Британія була першою країною, яка надала летальну допомогу Україні, а також першою, яка надіслала передові системи, такі як західні танки.
«Велика Британія хоче, щоб сили Зеленського поклали край путінському вторгненню, але, за словами британських чиновників, є й інша мета. Вони вважають, що британські поставки сучасного озброєння допомогли чинити тиск на інші уряди, в тому числі на США, які іноді вагалися», – пише NBC News.
Британці також намагаються сформувати обговорення того, які ще нові військові можливості можуть знадобитися Києву в майбутньому.
«Ми, безумовно, були одними з лідерів у підштовхуванні і заохоченні інших до більшої політичної сміливості. Подивитися Росії в очі, усвідомлюючи цю ескалаційну драбину, і надати Україні те, що вона потребує», – сказав член парламенту від Консервативної партії і голова Комітету з питань оборони Тобіас Еллвуд.
Британський уряд, однак, не може самотужки підтримувати Україну у військовому плані.
Коли в березні Лондон відправив 14 танків Challenger 2, деякі аналітики відкинули цей крок як суто символічний. Кількість танків була занадто малою, щоб суттєво вплинути на військову ситуацію, а в України немає запасів для підтримки Challenger 2 у довгостроковій перспективі. Але невдовзі після того, як Велика Британія відправила свої новітні танки, Німеччина і США зробили те ж саме.
Еллвуд визнав, що танки Challenger 2 не обов'язково були саме тією системою, яка була потрібна Києву, «але цей крок уперед дозволив іншим вчинити так само». Велика Британія також однією з перших надала інші передові системи озброєнь, у тому числі бронетехніку, реактивні системи залпового вогню, легке протитанкове озброєння, керовані ракети малої дальності і зенітні ракети.
«Британці показали, що коли українцям вони потрібні, вони роблять крок назустріч, налагоджують зв'язки, а за ними це роблять й інші», – сказав колишній посол США в Україні Вільям Тейлор.
Велика Британія також стала єдиною країною, яка надає крилаті ракети великої дальності, відомі як Storm Shadow, які можуть пролетіти понад 240 кілометрів, а також безпілотники, які можуть долати відстані понад 200 кілометрів. Дехто вважає, що ці системи можуть стати основою успішного контрнаступу, потенційно спрямованого на відсікання російського сухопутного мосту до Криму.
«Для мене найважливішим є те, що принаймні хтось надає Україні можливості, необхідні для того, щоб зробити Крим таким, що російські війська не зможуть його утримувати», – сказав генерал у відставці Бен Ходжес, який служив командувачем Сухопутних військ США в Європі.
На сьогодні США надали Україні військової допомоги більше, ніж будь-яка інша країна. Велика Британія, другий за величиною постачальник військової допомоги, виділила Україні 4,6 мільярди доларів. З моменту вторгнення Росії Вашингтон виділив допомогу на 38 мільярдів.
Жоден пакет зброї від Лондона не став несподіванкою для адміністрації Джо Байдена. Один нинішній і один колишній британські урядовці сказали, що вся військова допомога Україні тісно координується зі США. За їхніми словами, Велика Британія не відправляла б зброю без схвалення Вашингтона.
«Посол Великої Британії у Вашингтоні Карен Пірс прокоментувала, що адміністрація Байдена «дуже задоволена» нещодавнім рішенням Лондона надати Україні ракети Storm Shadow, які мають більший радіус дії, ніж ракети, які відправляли самі США», – пише видання.
«Ми багато говоримо зі США. Ми багато говоримо з українцями. Ми багато говоримо з іншими нашими друзями і союзниками, і ми спільно оцінюємо, які можливості потрібні Україні», – сказала Пірс.
Посол додала, що «кожна країна ухвалює власні рішення», і що «ми не розглядаємо себе як приклад для наслідування». Представник Держдепартаменту заявив, що США і Велика Британія тісно співпрацюють, щоб допомогти Україні, але не відповів на питання про вплив Лондона на рішення американської адміністрації про надання конкретних систем озброєнь.
«Ми вдячні, що Сполучене Королівство дотримується твердої позиції проти війни Путіна в Україні», – сказала речниця Держдепартаменту.
За словами британських чиновників, для Великої Британії сума в доларах ніколи не була головним питанням. Натомість вони сподівалися подолати дипломатичні затори, які іноді утворювалися, коли країни побоювалися, що надання Києву більших можливостей може призвести до ескалації напруженості у відносинах з Москвою і ширшого конфлікту.
«У випадку зі Storm Shadows потрібно було передати щось далекобійне і високоточне, щоб показало б готовність зробити наступний крок. І після цього ми заявили, що будемо навчати пілотів на F-16. І я думаю, що це дало адміністрації Байдена можливість подивитися на це і сказати: "Гаразд, ми теж зробимо наступний крок"», – вважає лорд-адмірал Алан Вест, який служив начальником штабу ВМС Великої Британії.
Компанія Yorktown Solutions консультує державний енергетичний сектор України і співпрацює з урядом у Києві. За словами президента американської компанії Деніела Вайдіча, британські поставки озброєнь також спростували заяви про те, що надання сучасного озброєння є недоцільним, оскільки українські війська не зможуть ефективно його використовувати і обслуговувати, що не відповідає дійсності.
«Було кілька випадків, коли британці оголошували про це першими, і це підштовхувало США та інші країни до готовності обговорювати і, врешті-решт, постачати системи озброєнь», – сказав Вайдіч.
Еллвуд, Вест та інші нинішні і колишні британські посадовці зазначили, що після Brexit Велика Британія намагалася знайти своє місце на світовій арені. Але, підтримуючи Україну і намагаючись згуртувати союзників на підтримку Києва, Лондон знайшов спосіб залишатися актуальним як міжнародна сила, і ця стратегія принесла політичні вигоди вдома.
Згідно з лютневим опитуванням YouGov, відправлення допомоги Україні залишається популярним рішенням серед британців. Понад 80% опитаних громадян країни заявили, що підтримують Україну, а 53% сказали, що Велика Британія повинна продовжувати свою підтримку доти, доки Росія не піде з країни, незалежно від того, скільки часу це забере. Україна також розглядається як одне з небагатьох питань у парламенті, яке підтримують як лідери консерваторів, так і лейбористів.
«Втім, британські чиновники визнають, що надання Україні розрізненої зброї не призведе до поразки Росії в довгостроковій перспективі. На думку деяких з них, зрештою, Україні потрібно буде мати на озброєнні послідовну серію військових платформ, наприклад, танки Leopard на землі і F-16 у повітрі, а не суміш різного обладнання», – пише NBC News.
«Ми повинні почати обговорювати, як розбудовувати виробничі потужності України, щоб вона могла будувати власний набір озброєнь. Я думаю, що є певні очікування щодо всіх цих речей, які ще не фінансуються. Але ця війна триватиме набагато довше, ніж ми думаємо», – сказав Еллвуд.