Навіть за умови перемир’я Ізраїль та ХАМАС не припинять воювати між собою — The Economist 

Поділитися
Навіть за умови перемир’я Ізраїль та ХАМАС не припинять воювати між собою — The Economist  © Amir Cohen/Reuters
З часом ескалація може спалахнути знову.

Ескалація конфлікту Ізраїлю та Палестини тривала менше двох тижнів, але вибухів та ракетних обстрілів не бракувало. Палестинська бойова група ХАМАС випустила близько 4 тисяч ракет проти Ізраїлю. Більшість із них були перехоплені протиракетною обороною країни. Ізраїль відповів сотнями авіаударів по сектору Гази. Загинуло понад 200 людей. Загострення почало згортатися 20 травня: Ізраїль та ХАМАС домовились про припинення вогню. Можна припустити, що спокій дійсно повернеться, але відкритим залишається запитання про те, скільки насправді триватиме перемир’я, пише журнал The Economist.

Бої між Ізраїлем та ХАМАС стали майже рутиною. З того часу, як ісламістська група захопила контроль над сектором Гази в 2007 році, обидві сторони провели чотири війни та кілька менших битв, що коштувало тисячі життів (переважно палестинських).

Іскра останньої ескалації була в Єрусалимі. Але якби не Єрусалим, знайшлася б якась інша причина. Ізраїль та ХАМАС застрягли у вічній кризі, в пастці війни, яка змушує їх рухатися по замкненому колу.

ХАМАС вважає боротьбу з «сіоністськими загарбниками» своєю місією. Кампанія терактів ХАМАС у 1990-х і 2000-х несе відповідальність за руйнування мирних угод в Осло. Через безперервні напади Ізраїль вийшов з сектора Гази в 2005 році. Група вислала ФАТХ - свого палестинського конкурента. Сьогодні більшість жителів Гази розглядають ХАМАС як авторитарне та корумповане угрупування.

Не маючи змоги вказати на реальні досягнення, група звинувачує в усіх проблемах ізраїльську агресію і вважає себе єдиним справжнім захисником палестинської держави. ХАМАС не планував нападу на Ізраїль, але група просто побачила можливість нагадати про себе після того, як президент Палестини та лідер ФАТХ Махмуд Аббас відтермінував на невизначений час законодавчі вибори.

Напади з боку ХАМАС насправді малоефективні: його ракети завдають відносно невеликої шкоди. Але Ізраїль вважає, що повинен відповісти на атаки.

«Якби це сталося з Вашингтоном чи з Нью-Йорком? Ви прекрасно знаєте, що б ви робили», - сказав прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху на американському телебаченні. Тож цикл конфлікту продовжився. Ізраїльські бомби вдарили офіси ХАМАС, ракетні установки та комплекси. Кілька командирів групи були вбиті.

Ізраїльські офіцери заявляють, що значно послабили можливості ХАМАС. Але навіть вони розуміють, що група не буде сидіти склавши руки протягом тривалого часу. Коли з’явиться наступна іскра конфлікту, бойовики, безсумнівно, використають її.

Немає причин сумніватися в тому, що конфлікт не загостриться знову. Обидві сторони вже звикли до того, що ескалація періодично загострюється. Контроль ХАМАС над територією певним чином влаштовує і Нетаньяху, оскільки він послаблює палестинське керівництво та зменшує перспективу палестинської держави. Однак Ізраїль все ще намагатиметься стримувати цю групу.

Ізраїль та Єгипет тримають Газу в «блокаді» з 2007 року, що ускладнює отримання озброєння для ХАМАС і робить життя похмурим для звичайних жителів Гази. Обмеження на поїздки означають, що вони просто не можуть виїхати. Ізольована збідніла територія нагадує в’язницю просто неба.

Політика ХАМАС робить територію схожою на тир. Група часто виявляє незначний інтерес до фактичного управління. Школи та лікарні можуть використовуватися для зберігання зброї. Ідея полягає в тому, що Ізраїль не буде атакувати такі місця, або, якщо Ізраїль здійснить атаку, то ХАМАС зможе використовувати це для пропаганди.

Бойовики були здивовані тим, як сильно Ізраїль завдав удару у відповідь після того, як 10 травня вони розпочали ескалацію. Тим не менше, навіть коли кількість загиблих зростала, вони не зупинялися.

Проте в цьому колообігу насильства були нові елементи. Хвиля зіткнень між єврейськими та арабськими громадянами в Ізраїлі стурбувала Нетаньяху. Існують також нові фактори тиску з-за кордону. У той час як президент США Джо Байден підкреслював «законне право Ізраїлю захищатись», деякі колеги-демократи закликали його поставити умови щодо американської допомоги Ізраїлю.

Але наразі ніщо з цього, ймовірно, не зупинить цикл насильства. Ізраїль та ХАМАС вийдуть із цієї битви так само, як і вступили в неї: нічого не вигравши та нічого не вирішивши. І все ж вони, швидше за все, знову вступлять у бойові дії з часом, резюмує видання.

Нагадаємо, 19 травня відбулася телефонна розмова Нетаньяху з Байденом. В ході розмови лідер США заявив, що він сьогодні очікує початку деескалації конфлікту між Ізраїлем і Сектором Газа.

Ситуація в регіоні загострилася на початку місяця: 11 мая з сектора Газа по території Ізраїлю випустили близько 150 ракет, за тиждень їх кількість перевищила 3 тисячі.

У відповідь Ізраїльське командування повідомило про початок масштабної операції проти бойовиків ХАМАС і «Ісламського джихаду» в секторі Газа.

Про причини нової ескалації читайте в статті Олександра Хребта «Тисяча і один ракетний удар» в ZN.UA.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі