Навіть коли COVID-19 стане ендемічним, життя з вірусом не буде безпечним — FT

Поділитися
Навіть коли COVID-19 стане ендемічним, життя з вірусом не буде безпечним — FT © pixabay/elf-moondance
Коронавірус продовжить еволюціонувати.

За деякими прогнозами, наближається фінал пандемії коронавірусу. Новий штам «Омікрон» викликає менш важкий перебіг захворювання, ніж варіант «Дельта». Частково це пов’язано з імунітетом, створеним за допомогою вакцинації або після того, як люди вже перехворіли коронавірусом. Дослідження також показують, що «Омікрон» частіше концентрується у верхніх дихальних шляхах, а не у легенях. Відповідно, перебування в лікарні пацієнтів із коронавірусом може скорочуватися, і менше інфікованих потребують інтенсивного лікування, пише Financial Times.

Такі тенденції сформулювали переконання, що Sars-Cov-2 відходить на задній план поряд з іншими відносно «слабшими» коронавірусами, які здебільшого викликають симптоми застуди. Відчуття неминучого завершення пандемії посилюється прогнозами, що коронавірус скоро стане «ендемічним» і люди навчаться з ним жити.

Колишній міністр з питань вакцинації Великої Британії Надхім Захаві нещодавно висловив надію, що Британія скоро стане «однією з перших великих економік, яка продемонструє світу, як перейти від пандемії до ендемії».

Вчені вважають, що таке припущення є помилковим. «Ендемічні хвороби» — це захворювання, які постійно присутні в певних регіонах, незалежно від важкості перебігу. Наприклад, малярія є ендемічною в тропічних і субтропічних районах і вбила понад 600 тисяч людей у ​​2020 році, згідно зі Всесвітньою доповіддю про малярію за 2021 рік. Люди живуть з цією хворобою — але не безболісно.

«Ендемічність не означає легкий перебіг захворювання. Рух до ендемії пов’язаний із досягненням динамічної рівноваги, коли в середньому одна людина заражає іншу. Це може включати сезонність або інші коливання», — каже імунолог Елізабет Хеллоран, яка керує Центром висновків та динаміки інфекційних захворювань у Сіетлі.

Відносно стабільна циркуляція ендемічної хвороби далека від непередбачуваних хвиль нинішньої пандемії.

«Щоб уникнути сумнівів, Омікрон зараз не є ендеміком», - заявив епідеміолог Гарвардського університету Білл Ханадж.

«Хоча вакцини допоможуть, ми, люди, не можемо зробити багато, щоб рухатися до ендемії. Основна частина залежить від того, як еволюціонує вірус. Ми не можемо передбачити наступний крок вірусу, за винятком того, що будь-який новий варіант повинен бути або більш трансмісивним, або краще уникнути імунітету, або обидва фактори», - каже Хеллоран.

Майбутнє досі залишається невизначеним. Немає закону, який диктує, що вірус з часом повинен ставати слабшим.

«Дуже важко передбачити еволюцію вірулентності. Зрозуміло, що в майбутньому все ще можлива поява більш трансмісивного штаму вірусу», — каже біолог Едді Холмс, який допоміг вченим у Китаї розшифрувати послідовність геному Sars-Cov-2 у січні 2020 року.

Постійна передача хвороби допомагає створювати нові варіанти. Омікрон все ще викликає сплески госпіталізації, показуючи, що величезна кількість інфікованих людей може знищити будь-які переваги від того, що хвороба проходить м’якше.

Сплеск Omicron може спричинити більше смертей, не пов’язаних із COVID через тиск на системи охорони здоров’я.

Інші можливості також потребують обговорення. Загалом існують чотири довгострокові варіанти розвитку подій для циркулюючого патогена: вимирання, як сталося з менш трансмісивним коронавірусом, який спричинив епідемію Sars-1 2002-2003 роках; глобальне викорінення, як і віспи шляхом вакцинації, регіональна або локальна повна ліквідація вірусу, якої намагається досягти Китай та ендемічність, коли хвороба залишається циркулювати на постійній основі.

COVID-19 настільки вправний у пошуку нових людей для інфікування, в тому числі тих, кого він заразив раніше, що вимирання та глобальне викорінення виглядають неможливими. Локальна ліквідація вимагає політики стримування та контролю на кордоні, яку багато людей вважають занадто агресивною.

Залишається ендемічність. Отриманий імунітет від вакцинації та інфекції полегшує вплив на здоров’я, але ендемічність вірусу не означає безпеку. Вірус і надалі буде еволюціонувати і, як у випадку з малярією, це не означає назавжди забути про заходи безпеки, такі як вакцинація та маски, резюмує видання.

Світ зіштовхнувся з цунамі інфекцій, як зі штамом "Дельта", що переважає останніми місяцями, так і з "омікроном", заявила глава відділу нових хвороб Всесвітньої організації охорони здоров'я Марія Ван Керкхове.

Поява нового штаму коронавірусу – новий виклик не тільки для охорони здоров'я України, а й для всього людства. Що за фрукт «омікрон» і чого від нього чекати Україні, читайте у статті Віктора Гавури «COVID-19: «омікрон» — нове випробування для України» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі