Nature називає п’ять загадок про походження коронавірусу, над якими працюють учені

Поділитися
Nature називає п’ять загадок про походження коронавірусу, над якими працюють учені © pixabay/davichee
Щоб простежити походження вірусу, дуже важливо точно встановити, коли люди вперше інфікувалися COVID-19.

Після розслідування Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо походження COVID-19 все ще залишаються ключові питання про те, коли, де і як почалася пандемія коронавірусу. Після місії експертів ВООЗ у Китаї, яка досліджувала джерело COVID-19, група експертів дійшла висновку, що вірус, ймовірно, походить від кажанів і перейшов до людей через іншу тварину. Але й досі залишається багато фундаментальних питань щодо коронавірусу, пише Nature.

Чи циркулював COVID-19 в Ухані до «офіційної» фіксації перших відомих випадків?

Щоб простежити походження вірусу, дуже важливо точно встановити, коли люди вперше інфікувалися COVID-19. Команда ВООЗ встановила, що першою людиною, яка заразилася коронавірусом, був офісний працівник в Ухані який ніде не подорожував. Він почав проявляти симптоми 8 грудня 2019 року, говорить науковець з безпеки харчових продуктів ВООЗ Пітер Бен Ембарек, який керував розслідуванням. Але вірус, ймовірно, поширювався в місті ще до фіксації цього першого випадку.

Проте докази попереднього поширення COVID-19 виявились невловимими. Дослідники в Китаї провели обширний аналіз повідомлень пацієнтів із лікарень Ухані, зроблених між жовтнем і груднем 2019 року. Вони виявили менше 100 людей, які мали симптоми, подібні до COVID-19. Потім дослідники протестували кров у 67 з цих людей на наявність антитіл, що утворюються в результаті інфікування COVID-19, але не виявили антитіл у жодного з пацієнтів. Це свідчить про те, що до грудня не було великого скупчення випадків COVID-19 або незвичного сплеску смертності в провінції Хубей.

Однак Бен Ембарек каже, що аналіз слід провести повторно, використовуючи менш обмежувальні критерії симптомів, аби переконатись, що дослідники охопили всі потенційні випадки COVID-19.

Вченим у Китаї також слід шукати докази раннього інфікування COVID-19 серед близько 200 тисяч архівованих зразків, які в даний час знаходяться в Центрі крові Уханю та в інших регіонах Китаю, каже член команди ВООЗ Домінік Дуаєр, вірусолог з Нового Південного Уельсу в Сіднеї, Австралія. Це покаже, чи поширювався вірус серед загального населення в Китаї, а не лише серед людей, які відвідували медичні заклади - до грудня 2019 року.

Деякі вчені, які не беруть участь у розслідуванні ВООЗ, вже розглядали зразки банків крові, відібрані за рік до пандемії в Гуанчжоу на півдні Китаю. (Найближчі родичі SARS-CoV-2 були виявлені у кажанів та панголінів на півдні Китаю.) Серед деяких зразків було виявлено позитивні результати на антитіла проти SARS-CoV-2, але дослідник інфекційних хвороб з Колумбійського університету в Нью-Йорку Ян Ліпкін, який працював над аналізом, каже, що тест був недостатньо точним, аби з упевненістю сказати, що антитіла не виникли унаслідок інфікування іншими вірусами.

"Потрібно виконати багато лабораторних робіт, які не були зроблені", - каже Ліпкін.

Чи поширювався вірус серед людей за межами Китаю до грудня 2019 року?

Відповідь на це питання також є ключем для встановлення точних термінів появи перших випадків COVID-19. Раніше дослідники в Європі повідомляли про декілька випадків виявлення антитіл проти COVID-19 у зразках, відібраних у банках крові з листопада 2019 року.

Бен Ембарек каже, що це не обов'язково передбачає, що вірус походить з Європи, але підтримує ідею, що він циркулював в Ухані до фіксації перших відомих випадків.

«У той час Ухань мав великі міжнародні зв’язки, проводячи і зустрічаючи щоденні прямі рейси фактично з усієї планети. Тож якби COVID-19 циркулював в Ухані, його легко можна було б транспортувати в інші куточки світу через мандрівників», - говорить він.

Тим не менше, вчений рекомендує повторно перевірити зразки крові з Європи для підтвердження того, що вони дійсно вказують на випадки COVID-19. Деякі з них, з Італії та Франції, вже проходять повторний аналіз.

Якою була роль ринку «Хуанань»?

Перехідної тварини, яка передала вірус від кажанів людям, не встановлено, але дослідники вважають, що це може бути дикий вид, який продається на ринках «продукції дикої природи».

На початку пандемії слідчі приходили з інспекцією на ринок морепродуктів Хуанань в Ухані, оскільки там продавали свіже і заморожене м’ясо тварин, і багато перших випадків COVID-19 були зафіксовані саме у людей, які відвідували ринок. Але Хуанань перестав бути «центром уваги» після того, коли були зафіксовані інші ранні випадки коронавірусу, що не були пов'язані з ринком. Сліди вірусу були виявлені у стічних водах на ринку.

Проте ринок - це єдине місце, де велика кількість людей, інфікованих на початку спалаху, контактувала з продукцією із «диких тварин». Важливо встановити, як вірус потрапив на ринок і чи пов'язаний він із конкретним видом перехідної тварини, говорить член групи ВООЗ Хунг Нгуєн-В'єт, учений у Міжнародному інституті досліджень тваринництва в Найробі.

Нгуєн-В'єт зазначає, що команда виявила десять кіосків, де продають продукцію дикої природи, яка могла вивести вірус на ринок із ферм на півдні Китаю. Деякі дикі тварини, що продаються на м’ясо можуть бути сприйнятливі до SARS-CoV-2 або близького до нього вірусу, що викликає ГРВІ.

Член команди ВООЗ Пітер Дашак, президент дослідницької організації Ecohealth Alliance у Нью-Йорку, каже, що варто дізнатися, чи не було симптомів хвороби серед робітників ферм або тварин. Він також хоче знати, яких тварин продавали на інших ринках в Ухані. Під час бесіди з першою людиною, у якої зафіксували ковід, вчені дізналися, що батьки чоловіка відвідували інший ринок «продукції дикої природи».

Яку роль відіграло заморожене м’ясо диких тварин у ранньому розповсюдженні вірусу?

Команда ВООЗ дійшла висновку, що, швидше за все, вірус перейшов від живих тварин до людей, але Бен Ембарек каже, що можливо вірус потрапив на ринок Хуанань через інфіковане заморожене м’ясо диких тварин з ферм на півдні Китаю. Дашак цікавиться, чи могло заморожене м'ясо борсуків, що продавалось на ринку, переносити вірус.

Попри те, що дослідники в Китаї також виділили вірусну РНК з упаковки імпортованої замороженої риби, група ВООЗ дійшла висновку, що ці товари, швидше за все, не пов’язані з «першим прибуттям вірусу в Ухань».

Ліпкін каже, що немає доказів того, що вірус потрапив на ринок через заморожене м'ясо заражених диких тварин. Вірус міг легко поширитися на ринку через інфікованих людей, які обробляли диких тварин, каже вчений.

Чи циркулював вірус серед тварин у Китаї до початку пандемії?

Щоб встановити, яка тварина передала вірус людям, дослідникам потрібно знайти докази циркуляції патогену серед представників відповідного виду. Дослідники в Китаї протестували близько 30 тисяч диких, вирощених на фермах та домашніх тварин у 2019 та 2020 роках, але не виявили жодних доказів наявності SARS-CoV-2, за винятком деяких котів в Ухані в березні 2020 року.

Однак Бен Ембарек каже, що ці аналізи не були репрезентативними для загальної популяції тварин Китаю, і що набагато більше тварин потрібно перевірити на наявність слідів інфікування, особливо на фермах дикої природи.

Різкий спалах коронавірусу в Ухані свідчить про те, що вірус, імовірно, почав поширюватися через торгівлю дикою природою, говорить Дашак.

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня 2019 року. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї. 30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.

Яким буде світ після пандемії, які загрози коронавірус несе для майбутнього людства, читайте у статті архімандрита Кирила Говоруна «Життя після SARS-CoV-2: Середньовіччя чи Ренесанс?» в ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі