Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг назвав "історичною подією" прийняття "в клуб" маленької балканської країни, населення якої становить трохи більше 620 тисяч. І ця пропозиція прозвучала на тлі загострення відносин з агресивною Росією через її вторгнення в Україну і Сирію, а також конфлікт Кремля з Анкарою.
Про це сьогодні повідомляє The Times, додаючи, що цей крок НАТО зробив, швидше за все, для того, щоб послати російському президенту певний політичний сигнал.
"Цей крок, однак, націлений на те, щоб дати президенту Путіну зрозуміти, що у нього немає права вето на право Альянсу розширюватися далі на Схід. Так кажуть дипломати НАТО", - пише видання.
В своїй промові Столтенберг ретельно підбирав слова, але підкреслив, що надання статус члена Чорногорії свідчить про те, що НАТО "тримає двері відкритими". Тепер у Подгоріци, яку сили Альянсу бомбили 17 років тому під час конфлікту в Косово, є 18 місяців, щоб виконати усі вимоги для вступу в дію повноправного членства у військовому блоці.
Востаннє НАТО розширювався теж за рахунок Балканських країн у 2009 році. Тоді членство отримали Албанія і Хорватія. Також у Альянсі розглядають можливість приєднання Боснії і Герцеговини, Македонії і Грузії, дискусії щодо членства яких тривають вже кілька років. Міністр закордонних справ Росії назвав такі кроки НАТО "помилкою і навіть безвідповідальною провокацією".
Раніше видання Wall Street Journal писала, що НАТО коливається з членством Чорногорії через страх перед Росією. "Це може розлютити Москву і підтвердити її уявлення про експансію Заходу. Але відмова може стати підтвердженням, що у Росії є право блокувати вступ країн в Альянс", - йдеться в статті.
У свою чергу Сполучені Штати в котре заявили про готовність підтримати членство Подгориці в НАТО за умови продовження реформ та зміцнення громадської підтримки вступу в Альянс.
У Росії практично немає шансів запобігти зближення Чорногорії з НАТО дипломатичними шляхами. Тому в хід можуть бути пущені "гібридні" або нетрадиційні методи підривної діяльності з метою розхитати ситуацію в Чорногорії зсередини, пише Олексій Коваль у статті для DT.UA.
Детальніше про політику НАТО і РФ щодо Чорногорії читайте у статті "НАТО і Росія почали бій за Чорногорію" на DT.UA.