Наскільки велика економіка Китаю, згідно з індексом Біг Маку? — The Economist

Поділитися
Наскільки велика економіка Китаю, згідно з індексом Біг Маку? — The Economist
Згідно з індексом The Economist, ВВП Китаю більше, ніж вважає Світовий банк.

Економіка Америки не перевищувала розміри китайської до 1880-х років, згідно з проектом Меддісона в Університеті Гронінгена. Тепер вони знову змагаються один з одним.  Оскільки число робітників у Китаї в 4,7 рази більше, ніж у американців, їх продуктивність повинна бути лише на частку нижча, щоб перевершити американське виробництво.  Не менше 53 країн вже мали б більший ВВП, ніж Америка, якби вони були такі ж багатолюдні, як Китай, пише The Economist.

В 2019 році китайські робітники виробили товарів і послуг на суму більше 99 трлн юанів.  Америка на 21,4 трлн доларів США.  Оскільки для покупки долара в минулому році знадобилося близько 6,9 юаня, ВВП Китаю склав всього 14 трлн доларів при перерахунку в долари за ринковими ставками.  Це було все ще далеко від Америки.

Але 6,9 юаня вистачає на більше в Китаї, ніж на долар в Америці.  Одним із прикладів є Макдональдс Біг Мак.  За даними The Economist, у Китаї Біг Мак коштує близько 21,70 юаня, а в Америці - 5,71 долара.  За цією мірою, щоб купити стільки ж, скільки за долар, потрібно всього 3,8 юаня.  Але якщо це так, то за 99 трлн юанів можна купити до 26 трлн доларів, а це значить економіка Китаю вже значно більше американської.

Грунтуючись на цій логіці, The Economist порівнює ціни на Біг Маки по всьому світу з 1986 року. Результат - приблизний показник купівельної спроможності валют.  Це говорить про те, що існує багато недооцінених валют по відношенню до долара на валютних ринках.  Швейцарський франк і ліванський фунт переоцінені.  Валюта Лівану була недооцінена до тих пір, поки в кінці минулого року не злетіла інфляція, піднявши місцеві ціни, навіть незважаючи на те, що фунт залишався прив'язаним до долара.  Один тільки Біг Мак підскочив на 38% в ціні.

Кожні кілька років Світовий банк робить набагато більш систематичні зусилля для вимірювання купівельної спроможності шляхом порівняння тисяч цін по всьому світу.  Результати можуть бути вражаючими.  Огляд цін 2011 року, опублікований шість років тому, показав, що Китай був дешевшим, ніж вважалося раніше, і тому його економіка була набагато більше.  Ґрунтуючись на цих оцінках, МВФ підрахував, що ВВП Китаю перевищив американський в 2014 році і був на 27% більше в 2019 році.

Проте багато спостерігачів зустріли ці оцінки зі скептицизмом.  У 2010 році в неофіційному опитуванні, проведеному журналістом у фінансовому журналі Caixin, було відзначено, що в Ханчжоу деякі речі були дорожче, ніж у місті-побратимі Бостоні.  (Журнал порівняв яблука з яблуками і виявив, що сорт Golden Delicious в китайському місті на 37% дорожче.)

Скептики виграли деяке виправдання в травні, коли Світовий банк опублікував своє останнє порівняння цін. Він виявив, що речі в Китаї, в порівнянні з Америкою, на 17% дорожчі, ніж вважалося раніше.  відразу ВВП Китаю впав більш ніж на 3,2 трлн доларів США.  За оцінками, Китай не обігнав економіку Америки до 2016 року.

Але чи є ці нові оцінки більш надійними, ніж попередні спроби?  Порівняння цін по всьому світу пов'язане з труднощами.  Предмет може бути основним в одному місці і делікатесом в іншому.  Світовий банк також повинен вирішити, яку вагу надати кожному предмету.  Це залежить від купівельних звичок, які відрізняються - почасти тому, що ціни різні.  Через це легко ходити по колу.

Таким чином, це може допомогти порівняти результати Світового банку з більш грубими критеріями, такими як ціна на Біг Мак.  Наш індекс говорить про те, що банк зараз, у всякому разі, недооцінює купівельну спроможність китайської валюти і, отже, її економічний розмір.  Макдональдс колись був символом економічної могутності Америки.  Тепер Біг Мак показує, як американську міць перевершують.

Раніше повідомлялося, що китайська економіка зросла на 3,2% у другому кварталі після рекордного спаду. Показники зростають швидше, ніж очікувалося.

Нагадаємо, що нова холодна війна між США і Китаєм, можливо, вже почалася. У Конгресі США вже хочуть збільшити витрати на штучний інтелект і квантові обчислення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі