Найбільшою загрозою для Заходу є не Китай — FT

Поділитися
Демократичні країни часто бувають занадто наївними.

Не так давно світ належав лібералізму. Радянський комунізм розпався, США заявили про свою глобальну роль, а Китай приєднався до ринкової економіки. Європейська інтеграція вигнала «демонів націоналізму». Не було сумнівів, що ХХІ століття формуватиметься в образі демократії та ліберального економічного порядку. Однак зараз глобальна геополітика фактично формується зіткненням між США та Китаєм, змаганням між демократією та авторитаризмом, а також протистоянням між глобалізацією та націоналізмом, пише Financial Times.

Якщо все це звучить недостатньо похмуро, можна додати екзистенційну загрозу глобального потепління та кліматичної кризи.

Можливо, причиною таких тривожних тенденцій стало те, що протягом 1990-х років Захід став жертвою безнадійної наївності. Перемога в холодній війні зробила демократичні країни занадто самовпевненими. Рівень життя зростав. Ще до Facebook можна було уявити Інтернет як глобальну спільноту. У будь-якому випадку, проектувати сьогодення в майбутнє - це людський інстинкт.

Європа була наївною в цьому плані. Ліберальні інтернаціоналісти континенту «об’єдналися» з американськими неоконсерваторами, популяризуючи велику місію демократизації. Америка мала зброю, тоді як ЄС застосовував «нормативну» силу. Великі частини світу повинні були стати «європейськими».

Однак велике розчарування прийшло тоді, коли сформований під лідерством США глобальний порядок після холодної війни поступився місцем поверненню суперництва між великими державами, боротьбою між крайніми правими і крайніми лівими, що піднімають стандарти націоналізму проти європейської інтеграції, і меркантилістській боротьбі за національний економічний суверенітет.

В епоху авторитарних «силачів», ключовими представниками яких є лідер Китаю Сі Цзіньпін та російський президент Володимир Путін, демократія перебуває під серйозним тиском і змушена захищати себе.

І тепер західні політики ризикують зробити ще одну велику помилку, визначивши Китай як найгостріший виклик глобальному ліберальному порядку. Деякі політики вважають, що США та їх союзники повинні зосередити всю енергію на активізації своїх ресурсів, щоб уникнути загрози: потрібно більше підводних човнів у Південно-Китайському морі.

Враховуючи войовничість Пекіна, аргумент видається ефективним. Але така логіка не дозволяє реально оцінити те, що насправді сталося після 1990-х років. Так, Китай зростав набагато швидшими темпами, ніж можна було собі уявити. Але пояснення слабкості західних демократій значною мірою лежить на самому Заході.

Присутність Америки в Афганістані та Іраку - це частина історії. Військові вторгнення були задумані як демонстрація могутності США. Однак ці «дорогі» та непопулярні конфлікти лише окреслили межі глобального впливу Америки.

Впливова держава обіцяла змінити Близький Схід. Натомість, як можна було помітити минулого місяця під час падіння Кабула під тиском талібів, Вашингтон фактично залишився бездіяльним. Країни слідкують за такими речами.

Однак невдача на Близькому Сході видається незначною на тлі шкоди, завданої глобальною фінансовою кризою 2008 року. Історики зафіксували цю катастрофу як значну геополітичну та економічну подію - момент, коли західні демократії зазнали потенційно смертельного удару.

Під тиском технологічного прогресу та відкритих ринків доходи малозабезпечених людей тривалий час були в стагнації. Було також очевидно, що позитивні наслідки глобалізації відчувало лише багате та надбагате населення. Криза, однак, викристалізувала те, що стало, по суті, складним потрясінням.

Тим, хто шукає пояснень перемоги Дональда Трампа на виборах у США, голосування Великої Британії за Brexit або активізації популістських настроїв по всій Європі, не потрібно далеко йти. «Перегрів» індустрії фінансових послуг та рішення урядів покласти витрати для боротьби з кризою на робочий та середній класи вдарили по базису демократичної легітимності.

Трамп, так само, як і популісти в інших країнах, зрозумів, що повага виборців до усталеної політики випливає з «демократичної угоди».

Громадська віра в демократію, у верховенство права, довіра до держави - базується на сприйнятті того, що система принаймні претендує на чесність. Після кризи зазвичай проводяться реформи, але їх не завжди достатньо.  

В оптимістичному настрої після холодної війни не було нічого поганого. Важко зрозуміти, як світ може працювати без ліберальної демократії та міжнародної системи, заснованої на правилах. Оптимісти тоді були занадто наївними. Однак навіть зараз частково спостерігається поглиблення недовіри до демократії на Заході. Без сумніву, Китай є серйозною загрозою. А потенційний другий президентський термін Трампа може бути ще більш небезпечним, ніж перший.

Можливо, історія змусить політиків зробити висновки про те, що надмірний оптимізм після 1990-х років віддзеркалюється великим песимізмом, резюмує видання.

США, Великобританія і Австралія створили новий союз в сфері безпеки - AUKUS. Рішення трьох країн є системним і викликано в тому числі прагненням протистояти зростаючому політичному, економічному і військовому впливу КНР. Практична ж співпраця «трійки» почалася з відмови Австралії від великої закупівлі французьких підводних човнів на користь американських атомних підводних човнів, що призвело до відкликання Парижем своїх послів з Вашингтона і Канберри.

Про те, які наслідки для Індо-Тихоокеанського регіону матиме створення нового тристороннього оборонного союзу - розмірковує Віктор Константинов у статті «Три лицарі проти китайського дракона».

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі