Світ потребує вакцини проти COVID-19. Наслідки пандемії негативно впливають на всі сфери життя людей. Для прикладу, глобальна економіка переживає своє найгірше падіння з часів Великої депресії. Зважаючи на цю ситуацію, вчені, ймовірно, намагаються виготовити вакцину в найкоротший термін. На розробку вакцини було виділено близько десяти млрд доларів, однак, цього може бути недостатньо, пише журнал The Economist.
Загалом, світ планує придбати близько чотирьох мільярдів доз вакцин проти коронавірусу до кінця наступного року. Теоретично, цієї кількості має бути достатньо, щоб майже половина населення планети змогла пройти вакцинацію. Однак, на практиці, значно менша кількість людей матиме доступ до вакцини.
До того ж, деякі з вакцин, які зараз перебувають у процесі розробки, врешті-решт, не отримають нормативного дозволу на використання. Ті ж з них, які успішно пройдуть масштабні клінічні випробування, все ще мають вірогідність не подіяти.
Також, потенційні вакцини можуть не забезпечити повного захисту від коронавірусу. Існує ймовірність, що їх не можна буде використовувати людям похилого віку, або ж потенційна вакцина вбереже людей від смерті, але не зупине подальше розповсюдження хвороби.
Можливо, дехто потребуватиме повторної вакцинації, адже застосування однієї дози буде неефективним. Через це, деякі країни, такі як Велика Британія та США, планують придбати декілька доз вакцини для своїх громадян.
З часом можуть знадобитися навіть ті вакцини, які не зможуть пройти всі клінічні випробування. Дослідження свідчать про те, що при виготовленні десяти і більше вакцин, існує лише 90% шансів знайти ту, яка буде ефективною. Але важко спрогнозувати, яка з вакцин виявиться успішною. Тому уряди країн повинні допомагати фармацевтичним компаніям працювати над великою кількістю відповідних розробок.
Цілком вірогідно, що світ буде змушений витратити цілих 200 мільярдів доларів на масове виробництво ефективної вакцини проти коронавірусу, щоб люди якнайшвидше отримали доступ до неї.
Однак, перспектива такої великої інвестиції викликає побоювання стосовно «вакцинного націоналізму», адже за такої умови саме багатші держави зможуть отримати доступ до вакцини в першу чергу, тоді як менш розвинені країни все ще страждатимуть від COVID-19.
Ймовірно, буде створений спеціальний механізм використання вакцини, залежно від першочергової потреби: спочатку вакцинацію пройдуть працівники медичної галузі, потім люди, найбільш вразливі до хвороби тощо.
Близько 80 країн підтримують такий механізм. Однак, на жаль, політичні лідери деяких країн ставлять власні національні інтереси на перше місце. Один із способів владнати міжнародну суперечку стосовно того, хто отримає вакцину в першу чергу – це розширити виробничі потужності. До того ж, менш розвинені країни потребуватимуть субсидій для закупівлі вакцини. Таким чином, світові лідери повинні бути раціональними у своїх рішеннях, резюмує журнал.