На прикладі сучасної Росії можна вивчати нищівні наслідки популізму – Newsweek

Поділитися
На прикладі сучасної Росії можна вивчати нищівні наслідки популізму – Newsweek Популізм влади шкодить Росії. Ілюстрація © Единая Россия
Усі дії Путіна, згідно з соцопитуваннями, популярні, але вони постійно призводять до непопулярних наслідків.

У сучасній 3 реальність розходиться з тим, як її інтерпретує масова свідомість. Економіка країни занепадає, а напруга зростає через безвідповідальну і зухвалу зовнішню політику. Але при цьому соціологічні опитування показують, що російські громадяни підтримують кожен крок уряду.

Про це на сторінках Newsweek пише експерт Інституту Кенана міжнародного центру досліджень Вудро Вілсона Максим Трудолюбов.

"Якось я запропонував своїм студентам перерахувати рішення, які Путін зробив всупереч підтвердженій соціологією громадській думці. І ми знайшли лише одне. Це було рішення Путіна встановити мораторій на застосування смертної кари", - писав лояльний до Кремля політолог Олексій Чадаєв.

Та попри це, правління Путіна стає для росіян все більш дорогим. Росіянам довелося скоротити витрати на найнеобхідніші речі. До кінці 2015 року ціни на ліки зросли на 25-50% за рік в залежності від специфіки препаратів. А святкування Нового року в Росії, яка традиційно одне з улюблених свят, було значно скромнішим. Всі важливі атрибути святкування, такі як мандарини, апельсини, консерви і мариновані огірки подорожчали на 30-40% за рік. Російський салат "Олів'є", без якого Новий рік не обходиться, став дорожчим на 15% ніж торік. Потік інвестицій в Росію скорочується вже четвертий рік поспіль, а рівень реальних зарплат – другий рік поспіль. Прогнози на цей рік свідчать, що скорочення економіки буде меншим, ніж в 2015-му, але все одно відбудеться. Російський рубль втрати 40% своєї вартості в 2014 році і ще 20% - у 2015-му.

Також російська влада заборонила росіянам відпочивати в Єгипті і Туреччині, а ці країни щороку відвідували 6 мільйонів російських туристів. Та й взагалі поїздки за кордон стали неймовірно дорогими для багатьох, особливо для тих, хто живе не в Москві. Авіаперевізники EasyJet і Air Berlin пішли з російського ринку з економічних міркувань. Але при цьому всьому відбувається дещо дивне: всі ці речі не хвилюють росіян і не впливають на їхню підтримку влади. Або втрати тривіальні, або в російському мисленні економічні проблеми більше не мають ніякого значення. І це щось нове.

Впродовж останніх 20 років рівень підтримки президента коливався відповідно до сприйняття громадянами економічного становища в Росії і рівня життя їхніх сімей. В часи СРСР рівність у бідності була настільки нестерпною, що всі хотіли якомога швидше позбутися її, щойно це стало можливим. Зростання доходів і рівня споживання були ключовими факторами в російській внутрішній політиці впродовж років. Але тепер це не так. Економіка, схоже, більше не впливає на ставлення людей до влади. Рівень підтримки Путіна став захмарним одразу після анексії Криму в березні 2014 року. І це був саме той момент, коли Росія різко "знялася з якоря" і почала самотню подорож з власними правилами і без виконання міжнародних зобов'язань.

Рішення Путіна могли бути хорошими чи поганими, але він завжди намагається добитися, щоб громадська думка була на його боці. Сам факт поширення рішень влади під брендом "популярні" не передбачає, що вони правильні. Але це дозволяє схилити мільйони людей на їхню користь і зробити їх співучасниками.

Війна в Грузії, екстрадиція грузинів з Москви в 2008 році, а також кампанії проти іммігрантів, неурядових організацій і гомосексуалів, анексія Криму і війна проти України – всі ці рішення були популярними. У випадку Криму Кремль навіть звертав особливу увагу на те, що це вторгнення підтримує російське суспільство.

Автор зауважує, що нинішня економічна криза почалася невдовзі після анексії Криму. І це надзвичайно вигідний збіг для Кремля. Скорочення російської економіки головним чином сталося через обвал цін на нафту, а не санкції Заходу, що вказує на закономірні причини кризи. Вона сталася в наслідок років поганого державного управління, корупції і неспроможності скоротити залежність бюджету від нафтових доходів. І тиск на Росію після анексії Криму тут ні до чого.

Але більшість росіян не хочуть і не можуть побачити цей очевидний факт. У ньому їм допомагає держава телевізійна пропаганда, яка змушує їх повірити в те, що Росія страждає через помсту Заходу за її зухвалість, а не через дурість і жадобу їхнього лідера. Оголошуючи, що більшість росіян "співучасники" захоплення Криму – це дуже розумний психологічний прийом. Навіть ті, хто досить освічений, щоб побачити реальні причини нинішньої ситуації, не визнають їх, тому що це означатиме повернення до попередньої моделі формування підтримки Путіна.

Таким чином, вчини президента лишається популярними, але призводять до нищівних наслідків. Сьогоднішня Росія може послужити чудовим "посібником" для тих, хто вивчає наслідки популізму. Росіяни усвідомлюють, що економіка їхньої країни в глибокій кризі. Більше половини опитаних "Фондом громадської думки" сказали, що їхній матеріальний стан погіршився в 2015 році. А 72% росіян відповіли, що в країні триває криза. Велика кількість досліджень свідчить про те, що росіяни не мають жодних ілюзій щодо економічних справ країни.

Таким чином, громадяни Росії живуть у парадоксі: популярні рішення призводять до непопулярних наслідків, але при цьому суспільство не розуміє, чому.

У свою чергу, оглядач Radio Free Europe Radio Liberty Браян Вітмор зауважив, що Путін повертає Росію назад в 90-ті. Російські олігархи і найбідніші росіяни відчувають економічний біль кожен по-своєму, але російський президент поняття не має, що з цим робити.

Раніше Вітмор, коментуючи коментуючи економічні проблеми Росії, зауважував, що Путін змусить росіян заплатити за падіння цін на нафту.

Перша очевидна сфера державних видатків – армія, фінансування якої подвоїлася з 2010 року. Однак, це навряд чи станеться, оскільки президент Володимир Путін пов'язує своє політичне майбутнє з ревізіонізмом і поверненням своїй країні статусу так званої "супердержави".

Інша очевидна можливість зберегти державні гроші – це боротьба з корупцією, яка, за деякими підрахунками, "з'їдає" третину російського ВВП. Але це теж малоймовірно, оскільки корупція – це один із стовпів режиму Путіна, який дозволяє правлячій еліті безкарно красти в держави у обмін на лояльність до президента.

Таким чином, лишається лише один варіант для Кремля: перекласти економічну кризу на плечі звичайних росіян, які вже несуть дуже великий тягар наслідків від авантюр Путіна. В цей же час, видання Washington Post пише, що Росію чекає тяжкий рік через падіння цін на нафту. На недавньому економічному формі в Москві деякі політики запропонували вихід з ситуації, згідно з яким держава повинна продати частину своїх акцій у банках і нафтових компаніях. Але це навряд чи станеться. З 2012 року, коли Путін став втретє президентом, силовий корпус влади взяв гору в Кремлі. А такі політики виступають за централізовану економіку, яку диктує Кремль.

В цей же час, німецьке бізнес-видання Handelsblatt писало, що обвал цін на нафту не загрожує нафтовим компаніям РФ, його "жертвою" стане рубль. А через ослаблення національної валюти інфляція посилиться і Кремль може змінити оподаткування. І такі зміни стануть болючими для "Роснефть" і "Лукойл". У свою чергу, екс-міністр фінансів Росії чекає, що Кремль скоро підвищить податки. Він пояснив, що в російського уряду просто не вистачить грошей, щоб утримувати всіх пенсіонерів. Тому потрібно або зібрати більше грошей в бюджет за рахунок оподаткування, або зменшити кількість пенсіонерів.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі