Про це на сторінках Washington Post пише оглядач Майкл Бірнбаум, нагадуючи, що рік вже почався з обвалу курсу рубля по відношенню до долара. Потім прозвучали гіркі прогнози щодо російської економіки, а чиновники оголосили про план ще більше скоротити бюджетні витрати. Тепер російський міністр фінансів попередив, що "свинка скарбничка Росії із заощадженнями на чорний день" може спустошитися вже до кінця року. А якщо російський уряд нічого не зробить для того, щоб відновити зростання економіки, тоді свої заощадження втратять і росіяни, оскільки криза 1998 року повториться.
Ця низка поганих новин стала викликом для Кремля, лідери якого не так давно оголошували, що 2016-й стане роком економічного відродження. Перед виборами, які відбудуться у вересня, чиновники намагаються знайти спосіб, який би був найменш болісний для виборців, які вже більше року спостерігають, як їхні гаманці дедалі порожніми, а ціни зростають.
"Тривалі економічні проблеми похитнули неофіційну домовленість між президентом Володимиром Путіним і народом, яка діяла впродовж тривалого часу: народ дотримується політичної пасивності, а уряд – забезпечує йому добробут", - йдеться у статті.
Рейтинг Путіна лишається поки захмарним, але в Росії з'явилися протести, обумовлені економічними проблемами. І вони націлені проти політиків з оточення президента.
Деякі аналітики припускають, що похмура ситуація – це "нова норма". І все найгірше, що могло статися для Росії, вже відбулося в 2014-му і 2015-му роках.
"Насправді, всі великі зміни вже сталися і ми будемо просто пожинати їх плоди", - вважає експерт московського Центру Карнегі Андрій Мовчан.
На його думку, російська влада досі "в стані шоку" від обвалу цін на нафту.
"Вони про щось говорять, але нічого не роблять", - каже Мовчан.
На недавньому економічному формі в Москві деякі політики запропонували вихід з ситуації, згідно з яким держава повинна продати частину своїх акцій у банках і нафтових компаніях. Але це навряд чи станеться. З 2012 року, коли Путін став втретє президентом, силовий корпус влади взяв гору в Кремлі. А такі політики виступають за централізовану економіку, яку диктує Кремль.
В цей же час, німецьке бізнес-видання Handelsblatt писало, що обвал цін на нафту не загрожує нафтовим компаніям РФ, його "жертвою" стане рубль. А через ослаблення національної валюти інфляція посилиться і Кремль може змінити оподаткування. І такі зміни стануть болючими для "Роснефть" і "Лукойл". У свою чергу, екс-міністр фінансів Росії чекає, що Кремль скоро підвищить податки. Він пояснив, що в російського уряду просто не вистачить грошей, щоб утримувати всіх пенсіонерів. Тому потрібно або зібрати більше грошей в бюджет за рахунок оподаткування, або зменшити кількість пенсіонерів.