Американці повинні бути готовими до того, що результатів виборів президента США 2020 року доведеться чекати кілька днів, а то й тижнів, до того ж, в міру оголошення результатів, швидше за все будуть «великі коливання» між позиціями кандидатів, пише журнал The Economist.
У період з липня 2019 року по червень 2020 року «виборче поле в США» скоротилося з майже 30 кандидатів до двох: демократа Джо Байдена та республіканця Дональда Трампа. Голосування розпочалося через три місяці, коли Північна Кароліна розіслала свої перші «заочні бюлетені». Воно закінчиться о першій ранку в середу вранці за східним часом, коли виборчі дільниці закриються на Алясці.
Як завжди, мільйони американців будуть прискіпливо сидіти перед своїми телевізорами, спостерігаючи за ходом підрахунку голосів.
Вибори в США 2020 року відрізняються від минулих виборів. Це пов’язано з безпрецедентною кількістю бюлетенів, поданих поштою, що стало наслідком пандемії COVID-19, яка зробила черги та масові скупчення людей на виборчих дільницям об’єктом остраху для багатьох американців.
До понеділка було повернуто 63 мільйони бюлетенів, надісланих поштою, тоді як у 2016 році лише 8,2 млн американців проголосували поштою.
Деякі штати не прийматимуть «поштові бюлетені», отримані після дня виборів. Наприклад, Техас прийматиме бюлетені з поштовим штемпелем ще 3 листопада, а кінцевий термін в Пенсільванії - 6 листопада, в штаті Північна Кароліна - 12 листопада. Штатам також знадобиться час для підрахунку голосів.
Трамп закликав до "остаточного оголошення результатів 3 листопада". Він сказав журналістам, що "підраховувати бюлетені протягом двох тижнів є абсолютно недоречним, і я не вважаю, що це відповідає нашим законам".
Він помиляється. Оголошення результатів у ніч виборів, до якого американці звикли, є неофіційним артефактом інформаційних служб, які звітують та підбивають підсумки результатів на дільничному рівні.
Сам Трамп не був оголошений переможцем у ніч виборів 2016 року, про його перемогу повідомили вже наступного дня.
Твердження Трампа про те, що до вівторка ввечері штати “повинні мати остаточний підсумок голосів”, не має під собою ні закону, ні історії.
Звичайно, порушення норм було ознакою президентства Трампа, і він, мабуть, зараз не відмовиться від такої звички.
Дехто припускає, що республіканець планує оголосити про перемогу в ніч виборів, якщо ще до остаточного підрахунку всіх голосів Трамп буде отримувати перевагу.
Штати, де частка демократичних виборців зростає протягом ночі, оскільки підраховується більше бюлетенів, є широко розповсюдженим явищем. Непропорційна частка голосів республіканців надходить від менш населених сільських дільниць, які підраховують голоси швидше, ніж переповнені міські та приміські дільниці, оскільки там кількість голосів для підрахунку менша.
Процес голосування 2020 року може посилити цю закономірність: демократи активніше, ніж республіканці, голосували поштою, тому штати, які спочатку повідомляють результати «особистого голосування», можуть створити ілюзію, що Трамп перемагає. Юридично передчасне оголошення перемоги Трампа було б безглуздим. Однак, у політичному плані це може бути небезпечним.
Попри те, що, можливо, доведеться чекати результатів виборів президента кілька днів, у вівторок ввечері американці можуть мати уявлення про те, яка партія контролюватиме Конгрес. Штати Алабама, Арізона, Колорадо та Мен повинні повідомити про результати вже вночі; якщо демократи здобудуть там більшість, то швидше за все, вони «заберуть» Сенат.
Що б не сталося у вівторок, на США обов’язково чекають тижні юридичних і політичних суперечок. Республіканці зазнали поразки в понеділок, коли федеральний суддя в Техасі відхилив їхню спробу «викинути» 127 тисяч легально надісланих бюлетенів у Х'юстоні, однак попереду буде ще більше битв. Обидві кампанії вже розіслали юристів по всій країні і збирають гроші на «бійку». Деталі цієї битви залежать від штату, але широкі контури чіткі: одна сторона хоче підрахувати всі легально подані голоси, інша має намір оголосити результат виборів достроково. Це не лише сутичка між демократами та республіканцями, це протистояння між демократами і тими, хто вважає демократію «перешкодою» на шляху до перемоги, резюмує журнал.
Перед фінальним раундом дебатів між Трампом і Байденом опитування Gallup показало, що 56% американців вважають, що Трамп не заслуговує другого терміну. Історично в США всі кандидати з рейтингом схвалення 50% і вище виграли переобрання, а президенти з рейтингом схвалення значно нижче за 50% програвали.
Варто зазначити, що Байден має кращі рейтинги перед виборами, ніж будь-який претендент на пост президента США з 1936 року.
Детальніше про те, як Трамп може оскаржити результати президентських виборів у Сполучених Штатах, читайте у статті Геннадія Друзенка "Виборчі рифи американської демократії".