Вибори в США 2020: чим запам'яталися ці чотири роки президентства Трампа

Поділитися
Вибори в США 2020: чим запам'яталися ці чотири роки президентства Трампа © The White House / Flickr
Сьогодні американці прийдуть на дільниці для голосування за наступного президента, який стане найстаршим лідером нації. ZN.ua коротко згадує про ключові моменти мільярдера, який став господарем Білого дому

Кандидат в президенти США від республіканців Дональд Трампа та його суперник-демократ Джо Байден проводять останні в цій президентській кампанії мітинги. Колишній віцепрезидент зустрічався з обмеженою кількістю виборців. Такі заходи обумовлені пандемією і одним з ключових передвиборних меседжів Байдена про те, що він краще впорається з коронавірусом в США, де від COVID-19 померло понад 200 тисяч осіб. Трамп проводить по кілька великих мітингів на день. Відразу в різних штатах. Він намагається максимально мобілізувати свій електорат та залишитися в Білому домі ще на чотири роки. До виборів залишився один день.

Чотири роки тому американські агентства писали, що Трамп змінив президентство ще до інавгурації. Будучи обраним президентом він подзвонив президентці Тайваню, що стало першим таким контактом між США і владою острова на офіційному рівні за останні кілька десятиліть. Це обурило Китай, з яким вже президент Трамп, розпочне торговельну війну. Після виборів мільярдер і зірка реаліті-шоу відразу взявся за критику голлівудських зірок, правозахисників і політичних конкурентів. Пізніше в цей список "чорний список" Трампа потраплять окремі журналісти і цілі медіа.

Але прихильники Трампа перед його інавгурацією були впевнені, що інститути і весь Вашингтон повинні змінитися, а не 45-й президент США. Але що змінилося і чим запам'яталися ці чотири роки президента Трампа?

Закриті кордони

Відразу після інавгурації Трамп запустив свою антимігрантські політику, яка стояла в центрі його першої передвиборної кампанії. Він заборонив громадянам семи мусульманських країн в'їзд в США. Обмеження пов'язане боротьбою з тероризмом. Сьогодні цей список розширений до 13 держав. Тоді ж він підписав укази про імміграцію та охороні державного кордону, який передбачає будівництво стіни на кордоні з Мексикою. Під час кампанії і після інавгурації Трамп запевняв, що за стіну заплатить Мексика. За час каденції Трампа частину стіни побудували, але за гроші донорів та платників податків. Мексика відмовилася платити за стіну.

Зміна клімату

Naked Science

У перший літній день свого президентства Трамп вивів США з Паризького кліматичної угоди 1995 року, яке підписав Барак Обама. Майже 200 країн зобов'язалися підтримувати глобальне зростання температури на рівні нижче 2 градусів за Цельсієм. За словами Трампа, глобальне потепління є "великим обманом", а Паризька хартія шкодить економічним інтересам країни. Він залишився при своїй думці за ці чотири роки. Засновник SpaceX і Tesla Ілон Маск пішов з поста радника президента США Дональда Трампа на знак протесту. Вихід США з кліматичної угоди набуває чинності на наступний день після виборів президента 2020 року. Його конкурент Байден вже пообіцяв, у разі перемоги, повернути Сполучені Штати в договір. BBC пише, що США є другим за величиною джерелом викидів парникових газів після Китаю, і дослідники попереджають, що якщо Трамп буде переобраний, приборкати глобальне потепління може стати неможливим.

Fake News

"Фейкові новини" - це один з кращих термінів, які я придумав ", - говорив Трамп в інтерв'ю The Hill в перший рік свого президентства. З тих пір він використовував цю фразу близько двох тисяч разів. Хоча авторство терміна йому не належить, завдяки Трампу воно стало словом року. Під цим "прапором" він почав війну проти медіа, по черзі називаючи влагами The New York Times, CNN, Wahington Post та інші мейнстрімні ЗМІ. Ця війна так і не закінчилася.

Гренландія

tourist-destinations.com

Трамп всерйоз задумався про покупку найбільшого острова в світі - Гренландія. З "різним ступенем серйозності" він неодноразово цікавився покупкою. Але острів належить Данії, яка категорично відмовилася продавати північну територію. Трамп пояснював бажання "стратегічним" підходом.

"Це не №1 на порядку денному. Ось, що я можу вам сказати", - зазначив американський президент.

Бюджет на НАТО

Адміністрація Трампа скоротила обсяг виплат в бюджет НАТО з 16 до 22 відсотків. Трамп вимагав від кожної країни Альянсу збільшити витрати на оборону робити внески в бюджет НАТО рівний двом відсоткам свого ВВП, згідно з договором 2014 року. Але тоді країни зобов'язалися зробити те протягом 10 років. На даний момент лише вісім членів Альянсу витрачають на оборону більше 2%. Військовий бюджет США становить приблизно 3,58% ВВП, Німеччини -1,2%.

Війська за кордоном

Президент Трамп обіцяв вивести війська з Сирії, потім передумав. Проти виведення військ виступив його радник з нацбезпеки Джон Болтон. США вивели свої війська з Сирії залишивши там близько 500 військових для охорони нафтових родовищ в близькосхідній країні, але Болтон втратив роботу, після чого, в розпал кампанії з переобрання, опублікував книгу з критикою Трампа. У березні 2020 року війська США почали частковий виходити з Афганістану. Це було передбачено мирною угодою між США і радикальним ісламістським рухом "Талібан". Майже за п'ять місяців з Афганістану вивели близько 3400 військових. В Афганістані залишилося 8,6 тисячі військових. Частково війська вивели і з Іраку. Впливати на Близький Схід можна і з меншим присутністю американських військ в регіоні. У червні 2020 року його вирішив вивести 10 тисяч американських військовослужбовців з Німеччини, очевидно, через те, що канцлер Ангела Меркель відмовилася бути присутньою на саміті G7 в Кемп-Девіді. Від класичних воєн Трамп перейшов до торгових.

Торговельні війни

economist.com

Торговельна війна двох найбільших економік світу почалася навесні 2018 року, коли США підвищили мита на алюміній і сталь з низки країн. В основному вони вдарили по імпорту з Тайваню, Японії та Європейського Союзу, а також з Китаю. Трамп уже давно звинувачує Китай в недобросовісної торгової практиці і крадіжці інтелектуальної власності. У Китаї кажуть, що США намагається приборкати їх зростання. Тарифна політика Трампа спрямована на те, щоб спонукати споживачів купувати американську продукцію, роблячи імпортні товари більш дорогими. У 2020 році США як і раніше імпортує більше товарів, ніж експортує.

Трамп також переглянув Північноамериканську угода про вільну торгівлю з Канадою і Мексикою (НАФТА), яку він назвав "можливо, гіршиою торговельною угодою". Країни перепідписали угоду. Влітку 2020 року набула чинності угода USMCA, яка практично нічого не змінило в торгових відносинах між трьома країнами, але ускладнила трудові правила і правила закупівлі запчастин для автомобілів.

Це стало головним болем для американських фермерів, які вирощують соєві боби і для технологій і автомобільній промисловості. Китай також постраждав з тих пір, щоб знизити витрати, підприємства перенесли своє виробництво до В'єтнаму і Камбоджі.

Ізраїль

Олександр Хребет, DT.UA

Пообіцявши вирішити ізраїльсько-палестинський конфлікт "мирним планом століття" Трамп визнав Єрусалим, а потім всупереч протестам до 70-лети Держави Ізраїль в Єрусалимі відкрилося американське посольство. "Операцію століття" Трамп все-таки представив. План передбачав створення Палестинської держави зі столицею в Східному Єрусалимі. Ліга арабських держав відкинула план. Ізраїль погодився на чотири роки заморозити будівництво нових поселень в обмін на визнання суверенітету над Західним берегом річки Йордан. Всупереч міжнародним правом, Трамп визнав законними ізраїльські поселення на території Палестини. Також він визнав і суверенітет Ізраїлю над територією Голанських висот, які Ізраїль анексував у Сирії.

Після того як "угода століття" не просунулася далі паперу, в Белому домі підписали Авраамську мирну угоду (Abraham Accord) між Об'єднаними Арабськими Еміратами, Бахрейеном і Ізраїлем. Документ являє собою мирний договір, що встановлює повноцінні відносини між двома країнами.

ОАЕ і Бахрейн стали третьою і четвертою арабською країною після Єгипту в 1979 році і Йорданії в 1994 році, які офіційно погодилася нормалізувати свої відносини з Ізраїлем. Вони також стали першою країною Перської затоки, які зробили це.

Документ закладає основу для дипломатичних, економічних та інших зв'язків між Ізраїлем і двома сусідами по Перській затоці.

Ні Бахрейн, ні Об'єднані Арабські Емірати не були в стані війни з Ізраїлем. Країни спокійно працювали разом в протистоянні Ірану.

Іран

eurasian-defence.ru

Відносини США і Ірану загострені на тлі взаємних погроз, односторонньому виході Трампа з Ядерної угоди через звинувачення в тому, що Тегеран таємно продовжує розробляти ядерну зброю, спроб глави Білого дому замінити іранську нафту для своїх союзників. Компанії-гіганти вже йдуть з Ірану, після того, як Трамп пригрозив, що можна вести бізнес або з Тегераном, або з Вашингтоном. Адміністрація Трампа з 2018 року ввела масштабні санкції, спрямовані на припинення всього ключового експорту нафти Ірану. Трамп все намагався укласти з Іраном нову ядерну угоду, але далі декларацій справа не просунулася. Як і з нової іранської ядерної угодою.

Північна Корея

Official White House Photo by Shealah Craighead

Перший в історії саміт американського президента з лідером КНДР пройшов в Сінгапурі. Перед цим Трамп встиг кілька разів образити Кім Чин Ина, назвавши його Little Rocket Man - аналогія на пісню Елтона Джона Rocket Man. На першій зустрічі вони домовилися про початок денуклеаризації Корейського півострова. КНДР навіть закрила військовий полігон, де проводилися випробування. Однак спостерігачі за КНДР кажуть, що військові лише сховали нові об'єкти. В кінці лютого минулого року в Ханої відбувся другий саміт США-КНДР на рівні глав держав, метою якого стало досягнення подальшого прогресу у виконанні домовленостей, досягнутих раніше в Сінгапурі. Переговори з США щодо денуклеаризації не виправдали очікувань. Влітку вони ще раз спробували домовитися. Трамп символічно потиснув руку з Кіму в демілітаризованій зоні, що розділяє дві Кореї. Трамп став першим чинним президентом США, який вступив на територію Північної Кореї після зустрічі з Кімом в ДМЗ. І на третій зустрічі сторони не домовилися про повну денуклеаризації. Трамп хотів, щоб КНДР роззброїлась і пропонував в обмін на це зняти санкції проти Півночі. У Пхеньяні хотіли, що спочатку скасували санкції.

Розслідування Мюллера

vox.com

Майже дворічне розслідування спеціального прокурора Роберта Мюллера втручання Росії в американські вибори завершилося ще в березні 2019 року. Звіт розслідування на 450 сторінок опублікували 18 квітня, але в нього не увійшли багато матеріалів. 24 березня генпрокурор США Вільям Барр направив Конгресу лист, в якому написав, що в ході розслідування команда Мюллера не зібрала достатньої кількості беззаперечних доказів свідомої змови Трампа і його команди з росіянами. Також Мюллер не зміг довести, що Трамп перешкоджав розслідуванню. Але на підставі цього розслідування багато членів його команди опинилися за ґратами. Серед іншого, колишнього главу виборчого штабу Трампа і політтехнолога засудженого експрезидента України Януковича Пола Манафорта засудили до 7,5 років тюремного ув'язнення. Демократи наполягали на початку процедури імпічменту Трампа під час розслідування. Але змогли офіційно запустити механізм тільки після розмови Трампа із Зеленським.

Імпічмент

whitehouse.gov

20 вересня 2019 року тало відомо, що один з інформаторів американської розвідки подав скаргу на Трампа через наданого їм тиску на президента України Зеленського. Трамп хотів, щоб в Україні почали розслідування проти його політичного конкурента по тім виборів. Перед цим Трамп вирішив переглянути виділення Україні 250 млн доларів військової допомоги, що могло стати ще одним важелем тиску на Київ. 25 вересня, в день зустрічі Зеленського з Трампом в Нью-Йорку, Білий дім оприлюднив розшифровку їх липневого телефонної розмови.

Демократи в нижній палаті Конгресу оголосили про початок процедури імпічменту. Про початок процедури спікерка Палати представників Ненсі Пелосі повідомила 24 вересня. З 13 по 21 листопада в Конгресі проходили відкриті слухання. Показання дали тимчасовий повірений у питаннях США в Україні Вільям Тейлор та заступник помічника держсекретаря Джордж Кент, експані-посол США в Україні Марі Йованович, співробітники СНБ Алєксандер Віндман і Тім Моррісон, помічниця віцепрезидента Майка Пенса Дженніфер Вільямс, колишній спецпредставник Держдепартаменту Курт Волкер глава представництва США в ЄС Гордон Сондленд і інші свідки. За підсумками слухань Трампу пред'явили звинувачення в зловживанні владою і перешкоджанні роботи Конгресу. Перед цим протягом місяця члени трьох комітетів нижньої палати Конгресу проводили розслідування. Газета The New York Times писала, що Зеленський був готовий обміняти інформацію про Байдена на військову допомогу.

Палата представників оголосила імпічмент Трампу, проте для того, щоб він перестав бути президентом США, необхідні були голоси Сенату, який надалі повністю виправдав Трампа. Сенатори відмовилися визнати Трампа винним за обома статтями: у зловживанні владою і в перешкоджанні роботі Конгресу.

depositphotos/kovop58@gmail.com

Опитування і прогнози показують перевагу Байдена в гонці 2020. Однак так було і під час кампанії 2016. Всі пророкувало перемогу Гілларі Клінтон. Але в січні 2017 року Трамп прийняв присягу президента США. Людина, який прийме присягу 46-го президента США в січні наступного року стане найстаршим американським лідером в історії країни. Незалежно від того, буде це Трамп або Байден. Журнал Foreign Polycy влучно підмітив, що 70 років - це нові 50 в американській політиці.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі